Ilustratīvs foto

No efektīvākas apkures līdz drošībai darbā: tehnoloģiju risinājumi digitālākai dzīvei nākotnē 4

Iespēja izsaukt taksi vai pārskaitīt draugam naudu par pusdienām ar pāris vienkāršām darbībām viedtālrunī šobrīd šķiet jau tik ierasta lieta, ka bieži vien pat neaizdomājamies par to, cik ilgi bijis jāstrādā pie šādu risinājumu izveides un ieviešanas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Eksperti, kas dalījās pieredzē starptautiskā tehnoloģiju uzņēmuma Huawei rīkotajā konferencē “Baltic Connect 2021”, apgalvo, ka pasaule ir tikai digitalizācijas pusceļā un šobrīd atrodas uz jauna posma sliekšņa.

Līdz ar jaudīgāku rīku pieejamību, digitālā transformācija jau drīzumā pārveidos vēl vairāk mūsu dzīves jomu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Digitalizācijas izaicinājumi un tehnoloģijas to pārvarēšanai
Digitālā transformācija nav universāls process vai stratēģija, jo katrā nozarē tā izvirza dažādus izaicinājumus. Tomēr īstenot digitalizācijas procesus  nereti ļauj vienas un tās pašas inovatīvās un universāli pielietojamās tehnoloģijas.

“Piemēram, jaunais mākoņpakalpojums “Huawei Cloud UCS” ļauj izstrādāt lietojumprogrammas bez ģeogrāfiskiem un mākoņserveru ierobežojumiem, ievērojami vienkāršojot izstrādi, novēršot drošības riskus un uzlabojot atjauninājumu ieviešanu,” stāsta Huawei Enterprise Services viceprezidents Henks Stokbrūkss (Hank Stokbroekx).

Tikmēr vienas no daudzsološākajām šī gadsimta tehnoloģijām – mākslīgā intelekta (MI) – integrācija joprojām nedaudz kavējas lielo ieguldījumu un datu prasību dēļ.

Daļa šādu problēmu ir novēršamas ar ModelArts rīku komplektu, kas ļauj izstrādāt MI lietojumprogrammas praktiski bez programmēšanas. Izmantojot Huawei Pangu modeļus, kas ļauj apmācīt MI algoritmus, izmantojot vairākas reizes mazāku datu apjomu nekā nepieciešams šobrīd, tiek ievērojami samazinātas izstrādes izmaksas.

Šis risinājums jau pierādījis sevi praksē – lai uzlabotu MI defektu noteikšanas algoritmu viedtālruņu rūpnīcā, Huawei tā apmācībai izmantoja Pangu modeli. Tas palīdzēja palielināt MI sistēmas precizitāti no 80% līdz 99,5%, neizmantojot jaunus vai papildu datus, tādējādi ietaupot uzņēmuma resursus un uzlabojot ražošanas precizitāti.

Jauni digitalizācijas izmantošanas scenāriji

Lai gan parasti tiek uzskatīts, ka digitalizācija galvenokārt ietekmēs sarežģītākus procesus, tās potenciālu var izmantot, lai risinātu arī mūsu ikdienas problēmas.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, MI izmantošana ir izmēģināta, lai samazinātu apkures sistēmas izmaksas, un rezultāti parādīja, ka MI risinājumam izdevās samazināt apkures izmaksas par ievērojamiem 12,1%. Algoritmi, kas izvēlas ideālo apkures intensitāti, ne tikai palīdzēja patērētājiem ietaupīt naudu, bet arī samazināja apkures procesa radītās CO2 emisijas, saudzējot apkārtējo vidi.

Digitalizācija sniedz arī būtisku ieguldījumu drošākas darba vides radīšanā – digitālie risinājumi palīdz ievērojami samazināt riskus, kas saistīti ar garlaicīgiem un fiziski bīstamiem darbiem.

“Mūsdienu tehnoloģijas pārņem no cilvēkiem rutīnas procesu izpildi, tāpēc dažādu profesiju darbinieki var veltīt savu laiku radošākam darbam.

Piemēram, Huawei viedtālruņu rūpnīcā, nodrošinot kvalitātes kontroli ar MI palīdzību, darbiniekiem atliek tikai izlabot jau konstatētos ražošanas defektus,” dalās Huawei Enterprise Business Group galvenais inovāciju direktors Edvīns Dinders (Edwin Diender).

Tāpat Ķīnas elektroenerģijas sadales tīklu inženieriem vairs nav tik bieži jākāpj vairākus desmitus metru augstos stabos, jo defektus konstatē droni ar augstas izšķirtspējas kamerām un uz MI balstītām programmatūrām. Tiek prognozēts, ka nākotnē pieprasījums pēc šādām inovācijām tikai pieaugs, jo tās ļaus ievērojami palielināt jebkura uzņēmuma konkurētspēju tirgū.

Mākslīgā intelekta regulēta satiksme

Vēl viena joma, kurā digitalizācija varētu nodrošināt attīstības izrāvienu, ir satiksmes pārvaldība un regulēšana.

Huawei Technologies padomnieks sabiedriskās drošības jautājumos Endrjū Vatsons (Andrew Watson) stāsta, ka vēsturiski svarīgākais valdību mērķis ir bijis nodrošināt ceļu satiksmes drošību, taču tagad par arvien lielāku prioritāti kļūst viedā satiksme.

To labi ilustrē, piemēram, pieaugošais viedo videonovērošanas kameru skaits dažādās valstīs. Šīs kameras, izmantojot MI algoritmus, spēj identificēt autovadītājus, kas pārkāpj ātrumu, brauc nepareizā virzienā, brauc pāri nepārtrauktai līnijai, nav piesprādzējušies vai runā pa telefonu.

“Galvenais iemesls, kāpēc lielākā daļa autovadītāju atkārto šos pārkāpumus, ir nelielais policijas darbinieku skaits un no tā izrietošā lielā iespēja palikt nesodītiem. Inteliģentās satiksmes kameras efektīvi novērš bīstamu uzvedību ceļu satiksmē un rada soda neizbēgamības sajūtu, tādējādi sniedzot būtisku ieguldījumu ceļu satiksmes drošībā,” uzsver Endrjū Vatsons.

Viedās kameras visefektīvāk iespējams izmantot tur, kur lielpilsētu satiksmē rodas visvairāk problēmu – krustojumos. Tās ļautu izstrādāt reāllaika satiksmes plūsmas shēmas un atbilstoši tām regulēt luksoforu signālus, tādējādi izvairoties no milzu sastrēgumiem pīķa stundās.

Turklāt uz MI balstīti risinājumi, piemēram, Huawei Digital Twin, jau pēc dažām minūtēm krustojumā spēj identificēt problēmsituācijas un nekavējoties rīkoties bez cilvēka iejaukšanās, piemēram, reģistrējot negadījumā iesaistīto automašīnu numura zīmes un nepieciešamības gadījumā izsaucot neatliekamās palīdzības dienestus vai mainot ceļa norādes, lai novirzītu autovadītājus citos virzienos un izvairītos no sastrēgumu rašanās.

Šāda nākotne vairs nav neaizsniedzama fantāzija – visi šie risinājumi jau ir radīti un gatavi ieviešanai, lai padarītu mūsu ikdienu ērtāku, vieglāku un drošāku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.