No diplomātes par kulinārijas blogeri: Linda ar savām receptēm iedvesmo daudzus, pat iesācējus virtuvē 6
Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”.
Sākam jaunu sadaļu – “Virtuvē ar blogeri”. Ideja radusies sērgas laikā, kad personīgās tikšanās jāsamazina, cik vien iespējams. Kulinārijas blogeriem taču ierasts sazināties attālināti, cept un vārīt kameras priekšā un rezultātu izrādīt saviem sekotājiem. Laipni lūgti viņu virtuvē!
Pirms astoņiem gadiem Linda Tellgrena ģimenes apstākļu dēļ nomainīja diplomātes amatu pret kulinārijas blogeres darbu savā uzņēmumā. Blogs guvis lielu interesi, tīmekļa sekotāji vai ik dienu sūtot fotoattēlus ar ēdieniem, kas tapuši pēc kādas no viņas veidotajām 700 receptēm. “Lindas virtuve” iedvesmojusi uz gatavošanu arī pilnīgus iesācējus.
“Nāk vēstules ar stāstiem, kā pēc bloga receptēm kāds saņēmies gatavot no nulles, cita drosminiece pasniegusi trīs ēdienus iepazīšanās vakariņās ar drauga vecākiem, esmu saņēmusi Ziemassvētku galda foto, kur visi ēdieni ir “mani”,” stāsta blogere. Lindas Tellgrenas pavārmāksla piesaistījusi iespaidīgu auditoriju – sekotāju skaits instagramā sasniedzis 14 tūkstošus, feisbukā – nedaudz mazāk. “Mājas Viesa” lasītājus viņa vēlas iedvesmot ar divām jaunākajām receptēm – pagājušā gada vienkāršāko un gardāko atklājumu – 30 minūtēs pagatavojamu lasi majonēzes un rīvmaizes “mētelītī”, kā arī seno rauga mīklas babku ar kanēļa un riekstu pildījumu, kas kļuvusi par vienu no blogeres favorītēm. Interesanti, ka pirms desmit gadiem babka slavenajā Ņujorkas konditorejā “Breads Bakery” piedzīvojusi atdzimšanu.
Vislabākais kritiķis – vīrs
Par liktenīgo pilsētu Lindai kļuva Brisele, kur darbs Latvijas diplomātes amatā palīdzējis arī ielikt pamatus interesei par kulināriju. “Visai bieži gan darba pusdienas, gan tikšanās ar draugiem notika restorānos, tādējādi iepazinu ļoti dažādus gatavošanas stilus un pieauga ziņkāre, vai ko līdzīgu spētu arī pati. Lēnām sāku pavadīt virtuvē arvien vairāk laika.” Beļģijā saskatījusies ar topošo informācijas tehnoloģiju maģistru zviedru Pīteru Tellgrenu, kopā nodzīvoti jau 16 gadi, audzina dēlus Gustavu un Mārtiņu.
Linda atzīst, ka visobjektīvākais ēdienu vērtētājs ir vīrs, Pītera viedokli joprojām vaicājot par katru jaunumu. “Mūsu ikdienā ēdienam vienmēr bijusi liela nozīme, jo tas ir kopīgs hobijs.” Kad vēl nebijis bērnu, devušies aizraujošos gastroceļojumos uz tuvākām un tālākām zemēm. Kas tik nav piedzīvots un izgaršots! Izcilāko krabi melno piparu mērcē izbaudījuši vienkāršā ielas ēstuvē Malaizijā, vislabāko steiku – ASV, Jūtā, kur laipni fermeri atļāvuši pārnakšņot savā zirgu staļļa terasē, jo ceļotāji bija palikuši bez viesnīcas. “Vakarā saimnieks grilēja gaļu un mēs to baudījām zem zvaigznēm, klausoties viņa kovboja dienu stāstos.” Kulinārais šoks pieredzēts Kualalumpurā ar it kā viegli pikantiem jūras velšu salātiem, kas izrādījās tik asi, ka tikai ar cukuru varēja nomierināt dedzinošo sajūtu mutē.
Īpašu vietu Tellgrenu ģimenē ieņem skandināvu virtuve – ne vienu vien recepti Linda aizguvusi no vīra vecākiem, kas esot prasmīgi pavāri savā virtuvē. Pītera mammas zivju zupu viņa sauc par visfantastiskāko! Pati iemācījusies izcept izslavētās zviedru kanēļa, safrāna un kardamona maizītes.
Otra kulinārā mīlestība ir Francijas virtuve – mājā pilni grāmatu plaukti ar franču pavārgrāmatām, spēj tik lasīt un apgūt vēl neiepazītu gatavošanas tehniku. Patīk gatavot arī Āzijas valstu ēdienus, īpaši Japānas, Taizemes, Vjetnamas. Vairākus mēnešus Linda pavadījusi Japānā – mācījusies, ceļojusi un baudījusi japāņu virtuvi, ko vēl tagad atceras ar lielu patiku. Ēdiena dēļ vēlreiz būtu gatava atgriezties Sicīlijā – tik svaigas un lieliski pagatavotas jūras veltes un zivis nebija baudītas.
Bez vaicāšanas neēst!
Tellgrenu virtuvē, kur ēdiens top ik dienu, valda nerakstīts noteikums – bez vaicāšanas neko neaiztikt! Gatavošanas procesā, īpaši našķu receptēs, piedalās ne tikai pašu, bet arī kaimiņu bērni. Dēls Mārtiņš, kas rudenī uzsāka skolas gaitas, rullējot pastas mīklu, ka prieks, labi viņam padodas arī omlete.
Jaunām receptēm pašu blogeri iedvesmo pavārgrāmatas, gadalaiki un vēl neiepazīti produkti. “Gatavoju izteikti sezonāli – vasarā vairāk Vidusjūras virtuvi, ziemā – Āzijas valstu ēdienus. Ja ieraugu kādu interesantu produktu, iegādājos izmēģināšanai. Šobrīd eksperimentēju ar sulu no juzū – mandarīna un Ķīnas citrona hibrīda, nesen manā virtuvē nonāca Ibērijas čorizo desas. Šogad vēlos apgūt desu gatavošanu un kūpināšanu.” Patīk pielietot modernus virtuves aparātus – vakuuma lēnvāres cirkulatorā sanākuši izcili gaļas ēdieni, bet kamado keramiskajā grilā ne tikai grilējot, bet arī cepot, žāvējot, kūpinot un pat vārot zupu.
Daļu no Lindas pavārmākslas veido receptes pēc pārtikas ražotāju un tirgotāju pasūtījuma, taču tikai no produktiem, kurus viņa atzīst par kvalitatīviem. Tas esot gan aizraujošs un radošs process, gan viņas uzņēmuma peļņas avots.
Paši sev ikdienā gatavojot vienkāršus ēdienus pārsvarā no bioloģiski audzētiem produktiem. Linda nešaubās, ka tie ir labāki gan cilvēka organismam, gan apkārtējai videi. Visbiežāk biopārtiku iegādājoties tieši no audzētājiem, tirgū vai veikalos. Blogere slavē Latvijas zemniekus, kas spēj nodrošināt teju visus pilsētniekus ar vietējiem ražojumiem!
Pavārmāksla ir pārsteigumu pilna – vissarežģītāk pagatavojami mēdzot būt tieši visvienkāršākie ēdieni vai sastāvdaļas – sulīgs steiks, perfekta rauga mīkla, pufīga omlete, gaisīgs bezē, krēmīgs risoto u. c. Iesācējiem Linda iesaka palēnām apgūt pamatprasmes un novērtēt, kas patīk un padodas vislabāk, – vienam tā būs izcila maizīte, citam – zupas, vēl kādam – grilēta gaļa.
Par radošā rezultāta īslaicīgumu viņa nebēdā, jo maltītes baudīšanā un sarunās pie galda pavadītie brīži pārvēršas par skaistām un neaizmirstamām atmiņām.
Uzziņa
Lindas produktu TOP 5
· Labas kvalitātes olīveļļa
· Lauku olas
· Bioloģiskie milti
· Konservēti tomāti
· Kafija
Lindas padomi
· Rieksti konditorejas izstrādājumiem iepriekš viegli jāapcep – būs labāka garša un aromāts.
· Ja recepte nav specifiska, izmantojiet Latvijā audzētu graudu miltus no speltas kviešiem, miežiem, rudziem, griķiem (var aizvietot līdz 30% no miltu daudzuma).
· Zivis izvēlieties brīvdabā augušas. No Latvijas zivīm iesaku zandartu un dažādas plekstes, no ievestajām – Aļaskas lasi un Islandes ūdeņu jūras veltes.
Lindas receptes!
Cepts lasis majonēzes un rīvmaizes “mētelītī”
6 personām
Sastāvdaļas
1 kg laša filejas ar ādu un bez asakām, 3 ēdamk. majonēzes, 3 ēdamk. skābā krējuma, ēdamk. citrona sulas, 2 ķiploka daiviņas, sāls pēc garšas, svaigi malti melnie pipari, glāze “panko” vai pusglāze parastās rīvmaizes, 30 g sviesta, tējk. svaigu vai kaltētu timiāna lapiņu, 40 g zaļo lobīto pistāciju, sauja granātābola sēkliņu, zaļumi vai dīgsti dekorēšanai.
Gatavošana:
Bļodiņā samaisa majonēzi, skābo krējumu, citrona sulu un sakapātus ķiplokus. Filejas pārkaisa ar sāli un pipariem un novieto cepamajā pannā, kas izklāta ar foliju. Pārklāj ar majonēzes–krējuma maisījumu. Bļodiņā samaisa rīvmaizi ar izkausētu, atdzesētu sviestu, timiānu un pusi sakapātu pistāciju un pārklāj filejas. Cep 200 °C temperatūrā 20–25 min. Pirms pasniegšanas pārkaisa ar granātābola sēkliņām, zaļumiem un atlikušajām pistācijām.
Babka ar kanēļa pildījumu
6–10 personām
Babka, kuras saknes meklējamas ebreju kultūrā, radās Polijā. Tulkojumā nozīmē “vecmāmiņa” vai “kundze gados”. Maizes pamatā ir rauga mīkla, kas savīta un pildīta ar kanēli un/vai šokolādi. Pildījumam var izmantot arī riekstu–kakao krēmu, ābolus, krēmsieru, papildinot ar kardamonu, sēklām. Sāļajā babkā pilda fetas sieru un zātara maisījumu (zātars jeb savvaļas timiāns, sumaks, viegli apgrauzdētas sezama sēklas u. c.).
Cukura glazūra maizītei dod papildu spīdumu un nelielu saldumu, taču to var arī neizmantot.
Sastāvdaļas:
Mīklai: 440 g miltu, 60 g cukura, 7 g sausā rauga, 9 g jeb tējk. sāls, rīvēta miziņa no viena apelsīna, 3 lielas olas, 100 ml silta piena, tējk. vaniļas ekstrakta, 120 g sviesta istabas temperatūrā, ēdamk. eļļas.
Pildījumam: 60 g sviesta istabas temperatūrā, 2,5 ēdamk. malta kanēļa, 80 g cukura, 120 g riekstu.
Glazūrai: 50 g cukura, 60 ml ūdens.
Gatavošana:
Vispirms gatavo mīklu
Bļodā samaisa miltus, cukuru, raugu, sāli un apelsīna miziņu, pievieno olas, pienu, vaniļu un maisa, līdz izveidojas viendabīga masa. Ja pārāk “sausa” un drupačaina, pa vienai pievieno pāris karotes piena vai ūdens. Pakāpeniski pa vienai ēdamkarotei pievieno sviestu. Mīca, līdz sviests pilnībā “iestrādājies” mīklā. Mīkla gatava, kad ir elastīga un atlec no bļodas malām.
Bļodā, kas iesmērēta ar eļļu, ievieto mīklas bumbu un nedaudz paviļā, lai pārklājas ar eļļu. Bļodu pārklāj ar tīru virtuves dvielīti, noliek siltā vietā rūgt 1,5–2 h. Kad mīklas apjoms dubultojies, to ieliek ledusskapī uz 30 min. Otrs raudzēšanas variants – mīklu pagatavo iepriekšējā vakarā un uzraudzē, ieliekot uz nakti ledusskapī.
Gatavo maizi
Gareno kēksa formu iesmērē ar sviestu. Ar miltiem nokaisa darba virsmu. Mīklas bumbu izrullē taisnstūra formā ar 40 un 50 cm garām malām. Jo lielāks izrullētās mīklas formāts, jo vairāk pildījuma “dzīsliņu” būs gatavajā maizē. Apsmērē ar sviestu, atstājot 3 cm maliņas. Pārkaisa kanēli, cukuru un apceptus, sakapātus riekstu. No garākās malas mīklu sarullē rullī un ar nazi gareniski pārgriež vidū uz pusēm, iegūstot divas garas mīklas daļas. Tās pavērš ar pildījumu uz augšu, savij bizē un pārloka uz pusēm, iegūstot divreiz īsāku vijumu. Ieceļ formā. Pārklāj ar tīru virtuves dvielīti un noliek siltā vietā uz 60–90 min uzrūgt (var raudzēt 30 °C siltā cepeškrāsnī).
Noņem dvielīti un mīklu pārsmērē ar sakultu olu. Cep cepeškrāsnī 175 °C temperatūrā 30 min. Klaipiņu pārklāj ar foliju un cep vēl 30 min.
Gatavo glazūru un glazē
Katliņā ieber cukuru, ielej ūdeni un maisot karsē, līdz cukurs ir izkusis. Noņem no uguns un nedaudz atdzesē.
Pārsmērē glazūru vēl karstam klaipiņam 10 min. pēc izņemšanas no krāsns. Klaipiņu izņem no formas un atdzesē.