No defekta par efektu! Kā veco koku izmantot dārza dizainā? 0
Kad rudens vētrā nogāzies koks, to var izmantot dārza un terases labiekārtošanai. No stumbra un resnajiem zariem var tapt ripu segums celiņiem vai atpūtas laukumam.
Gan tradicionāla lauku stila pagalmā, gan smalkā pilsētas dārzā iederas celiņi vai laukumi, kas bruģēti ar koka ripām. To gatavošana ir darbietilpīga, taču izmaksas ir minimālas.
Dārzu ierīkošanas speciāliste Maruta Kaminska koka ripu celiņus iesaka tām pagalma teritorijām, kuras neizmanto ļoti intensīvi. Šis klājums labi kalpo tur, kur galvenokārt uzturas vasarā.
Gatavo stabilu
Koka ripas zāģē vismaz 10–15 cm biezas. Ja koku impregnē, tas kalpos līdz desmit gadiem. Ja papildus neapstrādā, celiņa mūžs būs apmēram pieci gadi. Lai klājums būtu stabils un kalpotu ilgāk, tam gatavo pamatni kā betona flīzēm vai bruģītim.
Taciņai paredzētajā vietā norok velēnu vismaz lāpstas dziļumā. Tranšeju pilda ar oļu, šķembu, grants slāņiem, pieblietē. Klājumam piemērotas dažāda diametra ripas (gan no stumbra, gan resnākajiem zariem), jo tad var vienmērīgāk noklāt laukumu. Arī starp ripām ieber granti un pieblietē, lai ripas turas stabili un ejot neķeras kurpju papēži.
Ja liek celiņu no resna koka, kur liela diametra ripas paredzēts likt atstatus vienu no otras un ieaudzēt zālienā, tās iedziļina līdz velēnas līmenim, lai netraucē pļaušanu.
Vienkāršākajā variantā lielas ripas kā flīzītes izliek zālītē, kur paredzēts staigāt. Šāds celiņš labi noderēs, ja tiek rīkota dārza ballīte un mauriņā pēkšņi paredzēta intensīva staigāšana. Kad viesi prom, ripas var atkal noņemt un ļaut zālei atkopties.
Rēķinās ar mitrumu
Koka segumu (dēļi, ripas) galvenais trūkums ir tas, ka tie mitrumā un salā kļūst slideni. Lai no tā izvairītos, zāģējuma vietu nenopulē pārāk gludu, atstāj raupju faktūru. Pirmos divus gadus segums kalpos labi, bet ar katru nākamo gadu tas mitrumā kļūs arvien slidenāks.
Kopšanas ziņā koks nav pats vienkāršākais seguma veids. Taču, ja iepatīkas, kā tas dārzā izskatās, tad Latvijā ir vietējie ražotāji, kas gatavo flīzes kā koka ripas vai dēļus no betona, kuras vizuāli neatšķiras no īsta koka. Kad koka ripas pagalam, tās var pamazām aizvietot ar ilgmūžīgāku materiālu.
No koka seguma noteikti nogrābj visas sakritušās lapas, jo tās iešanu padara bīstamu.