Austrijā plānotais miljonāru īpašuma nodoklis – drauds vidusslānim 0
Īpašuma deklarēšana jau vairākus gadus ir aktuāla tēma daudzās Eiropas valstīs, tajā skaitā arī Austrijā. Plaši kritizētajā nodokļu sistēmā plānots ieviest tā saukto miljonāru īpašuma nodokli, kas pēc būtības Eiropā nav nekas jauns. Arī dažās Vācijas zemēs, piemēram, Bavārijā, saasinās diskusijas par nepieciešamību pēc miljonāru nodokļu reformēšanas, savukārt Francijā šāda veida reformas tika tiesiski noraidītas. Austrijas situācija, pēc daudzu ekspertu domām, atšķiras ar to, ka tā sauktais Austrijas sociālās partijas (SPÖ) plānotais miljonāru īpašuma nodoklis apdraud arī vidusslāni, jo tā īstenošanas procesā ar laiku notiktu padomju laiku cienīga ekspropriācija jeb privātīpašuma atsavināšana par labu valstij.
Vīnes advokāts Dr. Tasilo Valentins brīdina, ka SPÖ miljonāru nodokļa aizsegā inscenē šķiru cīņu, lai iegūtu nepieciešamos budžeta līdzekļus no vidusslāņa, piemēram, banku un citu krīzes skarto sektoru finansēšanai, kas, viņaprāt, rada valsts bankrota draudus, ziņo austriešu avīze “Kronen Zeitung”. Saskaņā ar plānoto likumu austriešiem naudas izteiksmē būtu jādeklarē un attiecīgi nodokļi jāmaksā ne vien par īpašumā esošu automašīnu, māju, dzīvokli un mantojumu, bet arī par mēbelēm, dāvanām, rotaslietām, gleznām, pulksteņiem, naudas iekrājumiem (par ko jau samaksāts ienākuma nodoklis), dzīvības apdrošināšanu u. c. Turklāt valsts ierēdņiem jebkurā laikā būtu tiesības pārbaudīt sniegtās informācijas patiesumu, tajā skaitā arī naktsskapīša saturu, un attiecīgi piemērot sodu. Advokāts pārmet SPÖ pseidosociālu politikas veidošanu, jo plānotais nodoklis neskartu, piemēram, dažādus fondus un uzņēmumu īpašumu miljonu vērtībā.
SPÖ joprojām nav vienojusies ar koalīcijas partneri ÖVP par miljonāru īpašuma nodokli, taču iepriekšminēto nodokļu reformu ietvaros abas partijas jau nolēmušas paaugstināt pensijas vecumu. Kā ziņo Austrijas Preses aģentūra, austriešu miljonāra un parlamenta locekļa Franka Štronaha parlamentārā kluba vadītāja Katrīna Nahbaura pauž viedokli, ka ieilgusi SPÖ slikta politiskā saimniekošana izvērsusies nespējā finansēt pensiju sistēmu (pensionāri ir lielākā SPÖ vēlētāju grupa), tāpēc tagad partija ir spiesta ņemt līdzekļus no vidusslāņa, lai finansētu savas nesaimnieciskās stratēģijas sekas, kā arī novērstu uzmanību no pensiju sistēmas problēmām. Arī viņa uzskata, ka pēc šī izmisuma soļa speršanas valstij atliek tikai privātīpašuma atsavināšana budžeta deficīta mazināšanai, kā arī sagaidāma pirktspējas krišanās un īres maksas paaugstināšanās.
Nahbaura brīdina, ka daudzi austrieši, kas mūža garumā krājuši naudu “sliktiem laikiem” pensijas gados, mantojuši māju, iegādājušies dzīvokli, auto un dažas vērtslietas, pašiem nezinot, atbilstoši īpašuma vērtībai ir miljonāri. Šis sabiedrības slānis ciestu visvairāk. Politiķe atgādina, ka vēsture jau pierādījusi, ka sociālisms nefunkcionē efektīvi: “Ja panākumi netiek pienācīgi atalgoti, tad izpaliek arī to augļi.” Turklāt, izrietoši no nodokļu sloga, austrieši jau tagad pusgadu strādājot valsts labā.
Īpaši plaši diskutēto miljonāru nodokli noliedz Austrijas Tautas partijas (ÖVP) vadītājs, finanšu ministrs un vicekanclers Mihaels Špindelegers. Lai gan partijai raksturīga turīgāko sabiedrības slāņu interešu lobēšana, arī no tās rindām arvien biežāk izskan atbalsts plānotajām nodokļu reformām, miljonāru īpašuma nodokli un attiecīgi detalizētu deklarēšanu aizstājot ar speciālu nodevu tikai turīgākajiem Austrijas iedzīvotājiem, neskarot vidusslāni.
Arī daudziem miljonāriem, kuri jau šobrīd maksā 50% ienākuma nodokli, plānotais likums nav pa prātam, un viņi sola pārcelties uz dzīvi citviet un pārbāzēt savus uzņēmumus uz ārvalstīm, kas, protams, vājinātu valsts ekonomiku. Taču vairāki miljonāri rakstiski aicinājuši finanšu ministru Špindelegeru ieviest miljonāru īpašuma nodokli. Ministrs atbildes vēstulē paudis nožēlu, ka diemžēl nevar īstenot viņu vēlmi attiecībā uz jaunu nodokli, un aicina adresātus ziedot. Vairākos miljonāros tas izraisīja sašutumu, jo viņi jau ilgstoši veikuši liela apjoma ziedojumus valstij.
SPÖ vēršas pret aso kritiku presē, solot iestāties par ienākuma nodokļa samazināšanu atsevišķām iedzīvotāju grupām (kopumā 4 milj. nodarbināto), kā arī apgalvo, ka vidusslāni nodokļu reformas neapdraud. Burgendlandes federālās zemes SPÖ vadītājs sācis parakstu vākšanu ienākuma nodokļa samazināšanai uz miljonāru īpašuma nodokļa iekasēšanas ceļā gūto ieņēmumu rēķina. Tās īstenošanai atbalstu no koalīcijas partneriem pieprasa arī kanclers Verners Fajmans (SPÖ).