No dabas ņemtie. Par dūņu, māla un sāls terapiju 0

Dūņas, mālus, sāļus, minerālūdeni, sērūdeni un citus dabas materiālus plaši izmanto ārstniecībā, taču ne vienmēr tos pietiekami vai pareizi novērtējam. Kāpēc tā?

Reklāma
Reklāma

 

 

Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Kokteilis
Jāņa Timmas tētis zvanījis Sedokovai: Telefona numurs, kas pēdējos gados bija bloķēts, pēkšņi sauca…
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Konsultēja klīnikas “Premium Medical” fizikālās terapijas speciāliste Dace Tirzīte.

 

Kāpēc sivēns vārtās dubļos?

Ne dzīvnieki skolā gājuši, ne grāmatas lasījuši, ziloņi ar biezu dubļu kārtu aizsargājas no saules apdeguma un insektiem, sivēni izvārtās dubļos, lai atvēsinātos un atbrīvotos no uzmācīgiem parazītiem, putni peras pa smiltīm, lai tiktu vaļā no sīkajām spalvu ērcītēm utt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dabas materiāli sava bagātā sastāva dēļ noder ļoti plaša spektra veselības problēmu risināšanā, taču spēcīgas iedarbības medikamenti, ķirurģiskas manipulācijas un citas ārstniecības metodes cilvēku pasaulē mēdz ņemt virsroku, kad atgriešanos darbā nevaram ilgi gaidīt.

Medicīnā katrai ārstniecības metodei ar dabas materiāliem ir arī savs apzīmējums: peloīdterapija ir ārstēšana ar dūņām, balneoterapija – ārstnieciskā ūdens izmantošana terapijā, haloterapija – dziedniecība ar sāļiem utt.

Nav gan pilnīgi izpētīts un strikti pierādīts, kādēļ dabas materiāli tik labvēlīgi iedarbojas uz veselību, bet ir skaidrs, ka to daudzveidīgais sastāvs palīdz organismam atjaunoties, dod spērienu pašam sevi ārstēt.

 

Mājās – kā sanatorijā

Svarīgi, kur izmantotie dabas materiāli iegūti, jo ne jau visiem māliem un dūņām piemīt ārstnieciskas īpašības. Tāpat ir būtiska to pareiza sagatavošana un izmantošana, lai lietošana būtu efektīva un nekaitīga. Piemēram, dūņas un mālus parasti sasilda un tikai tad liek aplikācijas. Bet reizēm siltums nav vēlams, toties izcili palīdz auk­stums. Proti, siltas dūņas uzlabo asinsriti un veicina vielmaiņu, aukstas – sašaurina asinsvadus un kavē vielmaiņu, taču gan vienā, gan otrā gadījumā tiek veicināti organisma regulācijas procesi, normalizējot noteiktu orgānu funkcijas. Tikai precīzi jāzina, kad un kā pielietot. Turklāt dūņu vanna uztur siltumu piecas reizes ilgāk nekā parasta ūdens vanna. Arī aukstumu dūņas saglabā daudz labāk, tādēļ šādas aplikācijas palīdz, piemēram, tūskas mazināšanai artrožu gadījumos.

Reklāma
Reklāma

Magnija sāls toties uzlabo šūnu reģenerāciju, attīra ādu, ir pat pretalerģiska, dezinficējoša un antistresa iedarbība. Magnijs arī labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, veicina C un E vitamīna apmaiņu organismā, kā arī mazina kalcija nogulšņu veidošanos. Vanna ar magnija sāls piedevu vienmēr palīdz sasildīties, un ķermenis šo siltumu saglabā daudz ilgāk.

 

Labuma guvēji

Visplašāk dūņu, māla un magnija sāls terapiju gan profilaksē, gan ārstēšanā lieto, ja ir kaulu un muskuļu sistēmas slimības (artrīti, reimatiskās, infekciozās, toksiskās, vielmaiņas, endokrīnās, traumatiskās izcelsmes poliartrīti, hroniski spondiloartrīti un spondiloartrozes). Palīdz, ja ir sāpīgi lūzumi ar palēninātu kaulu audu veidošanos, infekciozas un traumatiskas izcelsmes ostīti un periostīti, infekciozie, toksiskie un traumatiskie miozīti, fibromiozīti un bursīti vai osteomielīti, kam nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.

Noder arī nervu sistēmas (perifērās un centrālās) slimību gadījumos (infekciozie, reimatiskie radikulīti, pleksīti, neirīti, neirofibromiozīti, perifērās nervu sistēmas ievainojumu un citu traumu sekas, kam nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās) vai cīnoties ar elpošanas orgānu slimībām (hroniskiem bronhītiem, saaugumiem pēc traumām, operācijām, infekcijām, izņemot tuberkulozi).

Izmanto, ja ir gremošanas orgānu slimības (kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas slimība remisijas periodā, hroniskie kolīti, hepatīti, holecistīti, periholecistīti, infiltrāti un saaugumi vēdera dobumā pēc traumām, operācijām, infekcijām).

Fizikālā terapija ar dabas vielu izmantošanu nav retums ginekoloģisku slimību ārstēšanā (hroniskie endometrīti, sāpes menstruāciju laikā) vai vīriešiem – hronisku prostatītu, sēklas pūslīšu iekaisuma gadījumā.

Tāpat palīdz, ja ir locītavu slimības (dažādu veidu artrīti), vai jāsadziedē kaulu, mīksto audu traumu sekas, ilgstoši nedzīstošas brūces, trofiskās čūlas vai pēc ievainojuma nedzīstošas čūlas, ādas slimības, sēnīšu bojājumi, psoriāze, hroniskās ekzēmas, akne, ādas iekaisums.

Dūņām, mālam un sālim piemīt arī lieliskas kosmētiskas (savelkošas, ādas iekaisumu mazinošas, antioksidanta, attīrošas un abrazīvas jeb pīlinga) īpašības.

 

Visiem nevar!

Ir, protams, arī situācijas un slimības, kas nepieļauj šīs terapijas. Piemēram, akūta un hroniska iekaisuma dēļ paasinājuma fāzē vai ļaundabīgu un pat labdabīgu audzēju gadījumos, kā arī, ja ir jebkura orgāna tuberkuloze, kaheksija jeb stipra ķermeņa novājējums, asinsrades orgānu slimības, izteikta endokrīno orgānu disfunkcija, dekompensētas asinsrites orgānu slimības, nosliece uz asiņošanu, infekcijas slimības akūtā un infekciozā stadijā un pat paaugstināta ķermeņa temperatūra.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.