Foto – Valdis Semjonovs

Zemē ierakts kustības sensors sargās īpašumus un cirsmas, pārliecināti uzņēmīgi jaunieši 6

Rubrikā “Jaunais uzņēmējs”, kuru jūsu uzmanībai piedāvājam, sākot ar šo “Mājas Viesa” numuru, stāstīsim par jauniem, drosmīgiem, ideju bagātiem cilvēkiem, kuri sparīgi sākuši savu ceļu uzņēmējdarbībā un pārsteidz ar negaidītiem risinājumiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
RAKSTA REDAKTORS
4 biežākās kļūdas, kāpēc topošie šoferi “izkrīt” CSDD braukšanas eksāmenā. Tās der atcerēties arī pieredzējušiem šoferiem
Lasīt citas ziņas

Divi 21 gadu veci ventspilnieki – Dāvids Egle un Otto Roze – nodibinājuši uzņēmumu “MicroPepper” (tulkojumā – mazs pipariņš), kurā nodarbojas ar pašu izgudrotas elektroniskās drošības ierīces “MotionFlux” ražošanu. Tikos ar vienu no uzņēmuma līdzīpašniekiem Dāvidu Egli, lai uzzinātu, kā tik jauniem cilvēkiem klājas biznesā.

Brīnumlīdzeklis pret zagļiem?

CITI ŠOBRĪD LASA

SIA “MicroPepper” darbojas kopš 2016. gada septembra. Savu nosaukumu uzņēmums guvis, pateicoties pirmajam jauniešu izgudrojumam. Tas bija augu sensors. Mazam pipariņam līdzīgo ierīci vajadzēja ievietot puķu podā, un tā uz mobilo telefonu pārraidīja informāciju par to, vai augu vajag aplaistīt, pabarot ar minerālmēsliem vai novietot saulainākā vietā. Ierīce bija jau izgatavota, bet puiši saprata, ka konkurence šajā ziņā ir pārāk liela un, visticamāk, ideja neaizies “tautās”. Otrais viņu izgudrojums bija viedais durvju uzraugs. Ja, aizejot no mājām, aizmirsies aizslēgt durvis, šī ierīce divu eiro monētas lielumā uz mobilo telefonu nosūtīja aicinājumu atgriezties un aizslēgt durvis. Taču arī šī iecere neguva popularitāti. Ar mūsu trešo produktu “MotionFlux” viss izskatās daudz cerīgāk, teic Dāvids.

Šīs ierīces uzstādīšana nav sarežģīta – atliek to vien ierakt zemē 20 līdz 50 centimetru dziļumā. Ja 3,8 metru zonā brauc vai apstājas liels metālisks objekts, tas ir, vieglā vai kravas automašīna, ierīces kustības sensors uztver tās metālisko lauku, elektromagnētisko lauku un vibrāciju un ierīce pārraida signālu. “MotionFlux” spēj uztvert pat automašīnas, kas pārvietojas ar ātrumu līdz 140 kilometriem stundā. Ierīce neuztver motociklus, velosipēdus un kājāmgājējus, kuri, saprotams, nevar nodarīt tik lielu kaitējumu kā cilvēks ar automašīnu. Šobrīd “MotionFlux” iespējams lietot divos veidos. Drošības pakalpojumu sniedzēji šo ierīci var izmantot kā papildu sensoru māju apsardzei. Šādam nolūkam ierīci ierok ceļa vidū, kas ved uz viensētu, un “saslēdz” ar kādu no apsardzes firmām. Ja ceļu klāj asfalts, ierīci ievieto asfaltā izurbtā caurumā vai izmanto divas ierīces, kuras ierok ceļa abās malās. Ņemot vērā, ka “MotionFlux” ir tikai četru centimetru diametrs, cauruma izurbšana asfaltā nesagādā lielas grūtības, tomēr ekonomiski izdevīgāk ir izvietot divas ierīces. Apsardzes firma no “MotionFlux” saņem informāciju par katru automašīnu, kas šķērsojusi ceļu, tai jāpieņem lēmums, cik aizdomīgs ir šis auto un vai uz saņemto signālu reaģēt.

Otra joma, kurā var izmantot “MotionFlux”, ir meža krāvumu apsardze. Kā zināms, sagatavotos koka materiālus bieži zog. Šajā gadījumā ierīce “MotionFlux” jāierok abās baļķu krāvuma pusēs. Tiklīdz automašīna krāvuma tuvumā uzturas ilgāku laiku, mežsargs savā mobilajā telefonā saņem īsziņu. Turklāt viņš savā telefonā var ielikt iestatījumus vai saņemt informāciju par katru mašīnu, kas brauc garām kokmateriālu krāvumam, vai tikai par tām, kas apstājas.

Ierīci “MotionFlux” darbina militārās klases baterija, kuras garantija ir trīs gadi, taču reizēm tā iztur pat visus piecus gadus. Kad saņemts signāls, ka baterijas kalpošanas laiks beidzies, ierīci izrok un nodod SIA “MicroPepper”, kas nomaina bateriju. Baterijai nekaitē temperatūra, kas zemāka par -65 un augstāka par +80 grādiem. Tas nozīmē, ka ierīce strādās pat visaukstākajās Latvijas ziemās un viskarstākajās vasarās. “MotionFlux” ir ūdensizturīga, kas ir svarīgi, ja vieta, kur ierīce uzstādīta, applūst, stāsta Dāvids Egle. Papildus puiši izveidojuši interneta mājaslapu, kurā apskatāma statistika par to, kad un cikos kāds transporta līdzeklis ierīces uzstādīšanas vietai braucis garām vai apstājies.

Reklāma
Reklāma

Pārdota pagaidām gan vēl nav neviena “MicroPepper” radītā ierīce, bet abi izgudrotāji ir priecīgi par to, ka neliela partija jau ir nodota klientiem testēšanai un saņemti pirmie vērtējumi un ieteikumi par to, ko vajadzētu uzlabot. SIA “MicroPepper” īpašnieki atzīst – lielākoties klientu vērtējums ir pozitīvs un ieinteresēts. Līdz rudenim puiši šo produktu, ņemot vērā klientu ieteikumus, vēl noslīpēs, lai pēc tam pircējiem piedāvātu uzlabotu variantu. Piemēram, izgudrotāji vēlas panākt, lai ar “MotionFlux” var noteikt automašīnas gabarītus – vai tā ir puspiekabe vai piekabe. “MicroPepper” īpašnieki cer – kad ierīce būs pilnīgota, sagaidāms liels pasūtījumu skaits. Puiši jau arī kaļ plānus, kā “MotionFlux” ražošanu pārcelt nākamajā līmenī. Patlaban viņi ierīci paši gan testē, gan lodē, bet nākotnē iecerējuši, tā teikt, netīros darbus uzticēt kādam citam uzņēmumam, šīs nozares profesionālim. Tad SIA “MicroPepper” saņemtu jau gatavu produkciju, ko nodotu tālāk pasūtītājam. Tiesa, lai uzsāktu šādu ražošanu, jābūt pietiekami lielam pasūtījumu skaitam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.