No cietuma nepienāk vēstules. Kādas tiesības cietuma administrācijai ir aizturēt korespondenci? 0
Mans brālis izcieš sodu cietumā. Vai cietuma administrācija var aizturēt vēstules, kuras viņš man uzrakstījis un gribējis nosūtīt? Nevienu vēl neesmu saņēmusi. ANNA MARIJA RĪGĀ
Jau vairākkārt esam stāstījuši par ieslodzījuma vietā esošu personu tiesībām. Sarakste ir viens no veidiem, kā ieslodzītais var uzturēt attiecības ar ģimenes locekļiem, tādējādi realizējot savas tiesības uz privāto dzīvi, kas ietver arī tiesības veidot un uzturēt attiecības ar ģimenes locekļiem un citiem cilvēkiem. Taču jāņem vērā, ka notiesāto sarakste tiek pārbaudīta. Tātad visas vēstules tiek izlasītas, izņemot saraksti ar valsts un pašvaldību institūcijām.
Atsevišķos gadījumos saraksti var ierobežot – notiesātajiem adresētās un viņu adresātiem nosūtāmās vēstules var aizturēt, ja:
• to saturs apdraud soda izpildes mērķus, brīvības atņemšanas iestādes drošību un tajā noteikto kārtību;
• to satura tālāknodošana varētu veicināt kāda krimināli vai administratīvi sodāma nodarījuma izdarīšanu;
• tās varētu apdraudēt citas personas ar likumu aizsargātās tiesības un intereses;
• sarakstes mērķis ir informācijas apmaiņa starp notiesātajiem, kas kopīgi izdarījuši noziedzīgu nodarījumu.
Notiesāto korespondences kontrole ir pamatota ar kārtības un drošības apsvērumiem, kas jāņem vērā ieslodzījuma vietās. Ar šīs kontroles starpniecību tiek gādāts arī par sabiedrības drošību.
Savulaik arī Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzinusi, ka notiesāto privātā sarakste atsevišķos gadījumos var tikt cenzēta, piemēram, ja tā attiecas uz citiem ieslodzītajiem vai pretlikumīgām darbībām. Korespondences neaizskaramības ierobežojums, kas izpaužas vēstuļu lasīšanā un aizturēšanā, ir vērsts uz to, lai garantētu kārtību un drošību brīvības atņemšanas iestādēs, kā arī aizsargātu sabiedrību pret noziedzību.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA