Foto no Okupācijas muzeja arhīva

No čekas paglābtais arhīvs 7

Latvijas Okupācijas muzejs no bijušā Latvijas Neatkarības kustības (LNK) dalībnieka Jāņa Rožkalna saņēmis 85 dokumentus un relikvijas, kas skar nevardarbīgas pretošanās organizācijas darbību Latvijā 70. –  80. gados. Vēsturisko liecību svinīgā atdošana notika 22. oktobrī, kas ir LNK biedra un Latvijas brīvības cīnītāja Gunāra Astras (1931 – 
1988) dzimšanas diena.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Vērtīgos dokumentus izdevies saglabāt tikai tādēļ, ka LNK biedru arestu un kratīšanu laikā 1983. gadā J. Rožkalns tos slēpis savas dzīvesvietas – mājas Ļeņina (Brīvības) ielā 209 – 
pagrabā. Dzīvokļus čekisti pārbaudīja ļoti rūpīgi, raujot no sienām pat tapetes un uzlaužot grīdu, taču slēpni pagrabā tie neatrada. Daļa dokumentu saglabājusies arī, pateicoties LNK caur Tallinu uzturētajai slepenajai sarakstei ar Rietumvācijā dzīvojošajiem Pāvilu Bruveru un Pauli Kļaviņu.

Kā viena no svarīgākajām relikvijām tiek izcelts LNK zīmogs. Ar to apzīmogoti visi organizācijas dokumenti, kas sūtīti starptautiskajām organizācijām. Tāpat saglabātas klišejas proklamāciju izgatavošanai, šablons uzrakstam “Saharovs – mūsu sirdsapziņa”, kuru izmantoja teksta uzpūšanai ar krāsu baloniņa palīdzību uz sienām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Okupācijas muzejam nodotajā dokumentu mapē ir dažādi iesniegumi, arī īpaši šifri tekstu slepenošanai, P. Brūvera 80. gados Minhenē izdoti kabatas formāta LNK ikmēneša ziņu biļeteni “Pasaule un mēs” par svarīgāko pasaulē un Latvijā. Šos biļetenus trimdas latvieši pa pastu un citādi sūtīja uz Latviju, bet daļu izplatīšanai LNK saņēma pa pagrīdes kanāliem Rīgā. Tikai vienā eksemplārā saglabājies Rīgā izdotais burtnīcas formāta, ar rakstāmmašīnu rakstītais un ar foto kontaktkopijas metodi pavairotais pagrīdes “LNK biļetens”. Tajā cita starpā minēta no ASV Kongresa saņemtā ziņa, ka 1972. gada maijā “Apollo 16” apkalpe uz Mēness novietojusi Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karogus.

Dokumentu vidū atrodama sīka instrukcija, kā pārejama PSRS–Somijas robeža. Ne tikai aprak-stīts grūtais pārgājiens pa Karēlijas purviem un mežiem, bet arī doti iemācāmi teksti somu valodā un ieteikts pēc robežas pārejas nekontaktēties ar iedzīvotājiem, jo pastāvēja lielas iespējas, ka tie pārbēdzēju nodotu policijai, kura savukārt bēgli nosūtītu atpakaļ uz Padomju Savienību. No LNK krājuma nāk arī 1980. gadā Ojāra un Zvaigznītes Ginteru pārtulkotā un pagrīdes tipogrāfijā Lietuvā iespiestā pamācība “Tiem, kuriem priekšā stāv pratināšana”. Tas ir izcilā krievu matemātiķa, cilvēktiesību cīnītāja un politieslodzītā Aleksandra Volpina juridisks traktāts, kā uzvesties, ja apcietinājusi čeka.

Latvijas Neatkarības kustība kā nelegāla pretošanās organizācija pastāvēja no 1974. līdz 1983. gadam, kad tās darbību pārtrauca PSRS Valsts drošības komitejas izdarītie aresti un kratīšanas. LNK dalībnieki bija Pāvils un Olafs Brūveri, Jānis Rožkalns, Jānis Vēvers, Alfrēds Lēvalds, Gunārs Astra, Alfrēds Aperats, Edmunds Cirvelis – kopumā ap 20 cilvēku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.