Teātros jauni kadri, jaunas telpas, tēmu izvērsums no Brigaderes līdz Ļeņinam 1
Viesrežisoru pamaz
No Brigaderes līdz Ļeņinam – tā varētu raksturot tēmu loku izvērsumu teātrī jaunajā sezonā, kas jau 18. augustā sākusies ar “Lūci” Valmierā. Vienmēr raisa interesi tas, kādi autori tās gaitā ieraudzīs skatuves gaismu, kuriem režisoriem tiks uzticēti iestudējumi un par ko teātris jaunajā sezonā runās?
Teātra cienītājiem un lietpratējiem bieži vien vairāk par autora darbu interesē iestudētājs, jo no tā vislielākā mērā atkarīgs izrādes vēstījums. Nacionālajā teātrī šajā sezonā nebūs neviena viesrežisora, tur ieredzēto Kirilu Serebreņņikovu ieskaitot. Taču, aizsteidzoties notikumiem priekšā, nākamajā, Latvijas valsts simtgades, sezonā ir iecere ar maskavieti veidot izrādi par latviešu strēlniekiem, kas solās būt visnotaļ sarežģīts uzdevums, jo Gogoļa centra vadītājam, kā teica Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis, ir citāds skatījums uz šo tēmu.
Arī Liepājā šajā sezonā neiestudēs ne teātrim jau it kā “pieradinātais” Konstantīns Bogomolovs, ne Aleksejs Girba.
Dailes teātris sezonas pirmo pirmizrādi paredzējis 20. septembrī ar Tomasa Vinterberga un Mogensa Rukova traģikomēdiju “Svinības”, kuru iestudēs šā teātra skatītājiem labi zināmais viesrežisors no Bulgārijas Aleksandrs Morfovs. Viesrežisoru ziņā izceļas Daugavpils teātris, kur jau šobrīd ir sācies mēģinājumu process pie izrādes pēc A. Gribojedova lugas motīviem “Kur prāts, tur nelaime” (krievu valodā), kuras pirmizrāde gaidāma septembra izskaņā. Iestudējuma režisors ir Jurijs Kvjatkovskis no Krievijas, kurš divkārt tika nominēts teātra balvai “Zelta maska”.
Novembrī gaidāma vēl viena krievu režisora pirmizrāde – Krasnogorova lugas iestudējumam latviešu valodā, kuras režisors būs Andrejs Dežonovs, Karēlijas Nacionālā teātra mākslinieciskais vadītājs.
Rudenī Daugavpils teātrī mēģinājumus sāks režisore Lucina Sosnovska no Polijas, kuras rokraksts skatītājiem pazīstams pēc izrādēm “Pie mums viss kārtībā” un “Hamlets”. Šogad Lucina Sosnovska iestudēs poļu dramaturģiju. Turpinās darbs arī pie deju izrādes bērniem “Čipolino”, kuras horeogrāfe ir Irina Saveļjeva.
Savukārt viesrežisors no Sanktpēterburgas Sergejs Ščipicins, kurš Valmieras teātra Apaļajā zālē piedāvās versiju par Aleksandra Puškina klasisko darbu par cilvēku kaislību dabu “Mazās traģēdijas”, jau labi sen pats meklējis kontaktus Latvijā.