No baltas lapas: vai iespējams mainīt temperamentu un raksturu? 4
“Man nepatīk mans temperaments. Kā to mainīt?”- visbiežāk šo jautājumu uzdod melanholiķi, kuri vēlētos kļūt nosvērtāki un sabiedriski aktīvāki, retāk – flegmatiķi.
Sangviniķi parasti ir apmierināti ar sevi, un viņiem šī tēma nav aktuāla. Holēriķi ir diezgan apmierināti ar sevi, toties viņi labprāt pārmainītu lielāko daļu apkārtējo cilvēku.
Par pamatu ņemt līdzsvaroto, bet elastīgo sangviniķi, no flegmatiķa aizņemties spēju mierīgi reaģēt uz problēmām; pievienot holēriķa talantu ar apskaužamu vieglumu un enerģiju veikt sarežģītus uzdevumus, un tajā pašā laikā saglabāt melanholiķa jūtīgumu – papildiniet vēlamās īpašības tālāk paši.
Bet vai tas ir iespējams? Atbildes sniedz experimental-psychic.rus peciālisti. Aplūkosim arī saistīto jautājumu: vai klusais introverts var kļūt par sabiedrības dvēseli, un ekstraverts, kuram patīk citu uzmanība, iemācīties pavadīt laiku vienatnē ar sevi?
Temperaments – iedzimta iezīme?
Temperaments ir cilvēka iedzimta iezīme. To var salīdzināt ar noklusējuma iestatījumu, kas nosaka toni visām darbībām un dzīvesveidam. Tomēr dzīves gaitā – atkarībā no komunikācijas loka, situācijām, ar kurām mēs saskaramies, vides, kurā dzīvojam – individuālās iezīmes tiek modificētas, pielāgotas, noslīpētas.
Dažreiz tipiskās uzvedības rāmju pārkāpšana ir diezgan pārsteidzoša, bet parasti tā notiek dažās īpašās situācijās. Piemēram, ja mierīgo flegmatiķi aplies ar ledus aukstu ūdeni, tad vismaz uz dažām minūtēm viņš pārvērtīsies par holēriķi.
Un priekšnieks, kurš darbā ir stingrs un precīzs, kopā ar ģimeni un draugiem var izskatīties pēc izklaidīga un labsirdīga cilvēka.
Secinājums: mēs nespējam kopumā mainīt savu temperamentu, bet spējam uz īsu brīdi ietekmēt savu uzvedību. Ja pacenšas, šādas izmaiņas var pārvērst par ieradumu.
Bet jābūt gatavam tam, ka jāpieliek daudz pūļu un vismaz sākumā pastāvīgi jākontrolē sevi. No otras puses, šāds darbs ar sevi noteikti nesīs vēlamos rezultātus. Kas jādara?
Atceries trīs svarīgus postulātus:
1. Neķeries pie visa uzreiz (ja vien tās nav saistītas iezīmes).
2. Strādā ar konkrētām rakstura iezīmēm.
3. Balsties uz ko pozitīvu, nevis koncentrējies uz negatīvo.
Paskaidrojam to ar piemēriem
1. Pieņemsim, ka esi melanholiķis un vēlies kļūt par sangviniķi. Maz ticams, ka tas ir tikai pašmērķis – visticamāk, tev patīk dažas īpašas rakstura iezīmes, kas piemīt sangviniķim. Formulē sev – kuras tieši.
Pieņemsim, ka vēlies, lai tev piemistu tāda pati spēja ātri pieņemt lēmumus un labas komunikācijas prasmes. Sāc strādāt pie šīm īpašajām iezīmēm – patstāvīgi, speciālās nodarbībās(komunikācijas prasmju pilnveidošanas kursi u.tml.), pie psihologa vai kā citādi. Var palīdzēt tematiskas grāmatas, raksti, vebināri utt.
2. Temperamenta “konfigurēšana” ir sarežģīta, taču to krasi un daudzos virzienos mainīt ir vēl grūtāk, tāpēc labāk neķerties vienlaikus pie vairākām iezīmēm. Ļauj vienai vēlamajai iezīmei kļūt par ieradumu, pēc tam strādā pie nākamās. Izņēmums – vienkāršas vai ļoti tuvas iezīmes, ar kurām vieglāk strādāt vienlaikus.
3. Jākoncentrējas nevis uz to, kas tavā raksturā ir slikts, bet gan uz to, ko labu gribi ieviest un ko plāno uzlabot. Tā ir daudz konstruktīvāka pieeja, jo dod sasniedzamu mērķi un kontroli pār situāciju, liek meklēt nepieciešamos rīkus un mudina uz rīcību. Citiem vārdiem sakot, nevis “es lēni pieņemu lēmumus”, bet gan “es gribu ātri pieņemt lēmumus”.
Vai introverts var kļūt par ekstravertu un otrādi?
Uzskata, ka personības tips nemainās, tāpat kā temperaments. Tomēr arī to iespējams ietekmēt –tādā pašā veidā kā aprakstīts iepriekš.
• Ja esi introverts, bet sapņo iegūt daudz draugu un atrasties uzmanības centrā (un tajā pašā laikā no tā izmisīgi baidies), ir tikai viena izeja: iziet no mājas un sākt komunicēt ar citiem. Esi tāds, kāds vēlies būt – runīgs un draudzīgs.
Vismaz kādu laiku. Uzdod svešiniekiem jautājumus, pajautā kolēģim, kā gāja nedēļas nogalē, apmeklē tematiskos pasākumus, satiec līdzīgi domājošus cilvēkus, pajautā garāmgājējam, kā nokļūt bibliotēkā.
Galvenais neapstāties, pat ja sākumā neizdodas. Agrāk vai vēlāk noteikti atradīsi draugus un kļūsi sabiedriskāks.
• Ja esi ekstraverts, kurš fiziski nespēj pavadīt dienu vienatnē un ilgojas pēc saskarsmes, mēģini paņemt pārtraukumu un veltīt laiku sev. Izlasi grāmatu vai noskaties filmu, kuru ieteikuši draugi. Meditē vai ej karstā vannā. Iekārto dienasgrāmatu un saglabā savas domas uz papīra. Tas palīdzēs izprast sevi un atklāt jaunu personības pusi.
Vai iespējams ietekmēt savu raksturu?
Teorētiski jā, un to ir vieglāk mainīt nekā temperamentu vai personības tipu. Praksē šādas izmaiņas nav vienkāršas. Raksturs ir sarežģīts ieradumu, izturēšanās, domāšanas veida un psihiskās reaģēšanas tipu apvienojums.
Ir novērota tendence: ar gadiem tas mainās negatīvā virzienā, tāpēc tiek uzskatīts, ka gados vecāki cilvēki ir pesimistiskāki, un ar viņiem grūtāk komunicēt.
Daži zinātnieki apgalvo, ka uzvedība nav saistīta ar gēniem un veidojas audzināšanas rezultātā, tā atkarīga no cilvēka vides, viņa izglītības, dzīves apstākļiem un citiem faktoriem.
Citi pētnieki nešaubās, ka pastāv saikne starp gēniem un raksturu, un tam pierādījums ir eksperimenti, kas veikti ar identiskajiem dvīņiem, kuri auguši dažādās vidēs. Izšķirtie brāļi un māsas parādīja lielu reakciju līdzību.
Viena lieta ir droša: nav nekā iepriekš noteikta, un jebkurš cilvēks var koriģēt savu uzvedību. Bērnībā, kad raksturs tikai veidojas, to visvieglāk ietekmēt, bet arī pieaugušā vecumā tas ir iespējams.
Tam palīdzēs pārliecība, ka vēlamās izmaiņas ir realizējamas (kas tā arī ir), un spēcīga motivācija – kad precīzi zini, kāpēc gribi mainīties.
Atkārtosimies – mēs visi vajadzības gadījumā protam rīkoties netipiski. Piemēram, par sevi nepārliecināts cilvēks var saņemties un enerģiski uzstāties lielas auditorijas priekšā – it īpaši, ja no tā būs atkarīga viņa karjera.
Daudz grūtāk ir nevis mainīt reaģēšanas veidu vienā situācijā, bet gan “pārstartēt” sistēmu kopumā. Daudzos aspektos tikai no cilvēka ir atkarīgs, vai viņš vēlēsies sevī ko mainīt.
Vienkāršākais veids, kā saprast, ko vajadzētu mainīt: vēro, kā apkārtējie cilvēki reaģē uz tām pašām situācijām, kas notiek ar tevi. Vari izvēlēties iecienītu grāmatas vai filmas varoni. Iedomājies, kā viņš reaģētu uz priekšnieka rupjību – neko neteiktu, pasmietos vai prastu sevi aizstāvēt?
Mēģini rīkoties tāpat. Sākumā nāksies kontrolēt savu uzvedību, tad tas kļūs par ieradumu. Galvenais ir trenēties, un tev izdosies!
Vingrinājums “Holēriķis”
Kā jau rakstījām, temperamentu nevar mainīt. Neskatoties uz to, ja vēlies būt možāks un ātrāk izpildīt uzdevumus, praktizē šo vingrinājumu komplektu. Tas ietver paradumu maiņu, kas ietekmēs tavu uzvedību.
• Runā enerģiskāk. Pievērs uzmanību savam runas veidam. Padari savu runu skaļāku un emocionāli bagātāku (nevajag pļāpāt).
• Žestikulē. Padari savas kustības izteiksmīgākas. Trenējies spoguļa priekšā.
• Iesaisti mīmiku. Smaidi, pacel uzacis, sarauc pieri. Ļauj ķermeņa valodai runāt tavā vietā.
• Maini savu gaitu. Pārvietojies enerģiskāk, ātrāk, pārliecinātāk.
• Domā ātri. Tas nav viegli, it īpaši flegmatiskiem un melanholiskiem cilvēkiem, kuriem vajadzīgs laiks pārdomām un kuri nav pārliecināti par galīgo risinājumu. Vienkārši mēģini ilgi nedomāt par nebūtiskiem jautājumiem, un jutīsi, ka daudz kas kļūst vienkāršāk.
• Dari uzreiz. Neatliec mazus uzdevumus, bet izpildi tos pēc iespējas ātrāk, ideālā gadījumā – tūlīt. Nosūti kolēģim vēstuli, kuru viņš gaida no rīta, piezvani klientam – un tavas domas būs brīvas.
Katru dienu ievēro šos padomus, un redzēsi, kā kļūsti pārliecinātāks par sevi.