Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Padoms lopkopim. Grūsnības norise govīm devītajā mēnesī 0

Nobeigums. Sākumu lasiet 2019. gada jūlija –decembra un 2020. gada janvāra, februāra numurā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Devītaajā mēnesī grūsnība beidzot tuvojas noslēgumam. Pirms tam atcerēsimies, ka astotajā grūsnības mēnesī dzemde tās pieaugošā tilpuma dēļ sāka tuvoties bļodas dobumam, padarot vaļīgāku dzemdes kaklu, kas pat var būt jau nedaudz atvērts. Slaucamajām govīm krītas izslaukums, šajā laikā dzīvniekiem arī visbiežāk tiek sākts cietstāves periods.

Neraugoties uz to, ka šis laiks vēl ir pār­agrs, ļoti priekšlaicīgas atnešanās praksē, kaut arī reti, bet tomēr sastop. Pēc tām, neraugoties uz dažiem sekmīgiem iznākumiem, teliņi visbiežāk tomēr iet bojā. Šajā noslēdzošajā reizē par grūsnības pēdējo pilno – devīto – mēnesi, dzemdību tuvošanos un to norisi.

Izmaiņas mātes organismā

CITI ŠOBRĪD LASA

Devītajā grūsnības mēnesī dzemdes kakls un daļa dzemdes ietiecas bļodas dobumā. Dzemdes kaklu vēl noslēdz gļotu korķis. Maksts gļotāda, kas visu grūsnības laiku bija bāla un sausa, tagad hormonālo izmaiņu ietekmē kļūst sārtāka un valga. Daļēji bļodas dobumā novietojas arī auglis, tāpēc rektālajā izmeklēšanā viegli sataustāmi tā locekļi. Karunkuli šajā laikā sasniedz zoss olas izmēru.

Grūsnības beigu stadijā grūsnā dzīvnieka ķermeņa pakaļdaļas asinsvadi ir paplašināti un labi pildīti. Ķermeņa audi aiztur šķidrumu, tāpēc var novērot tūskas, sevišķi pavēderē, tesmenī un kaunuma apvidū. Atslābst un kļūst kustīgāki mugurkaula un bļodas dobuma kaulu savienojumi. Atslābuma dēļ, sevišķi, ja dzīvnieki tiek turēti piesieti slīpās guļvietās, tiem var veidoties maksts izvēršanās vai izkritums, kas jānovērš, pretējā gadījumā būs apgrūtināta atnešanās.

Izmaiņas augļa organismā

Deviņos mēnešos augļa ķermenis ir viscaur labi apmatots, tā ķermeņa garums ir 80–100 centimetri, masa līdz 45 kilogramiem. Augļūdeņu tilpums līdz 20 litriem. Auglim pirms dzimšanas ir izšķīlušies 4–6 priekšzobi, pārējie piena zobi izšķilsies pirmo 2–3 nedēļu laikā pēc piedzimšanas (iespējams arī, ka visi piena zobi izšķiļas jau pirms dzimšanas).

Auglis pilnībā attīstījies un parasti desmitā grūsnības mēneša 12.–13. dienā tas ir gatavs nākt pasaulē. Grūsnības beigās auglim dzemdē sāk kļūt par šauru, kas tam rada stresu, un auglis pats sāk ierosināt dzemdību procesu.

Dzemdību tuvošanās

Vairākas dienas līdz pat 1–2 nedēļām pirms dzemdībām novēro dzemdību tuvošanās pazīmes. Vēders stipri palielinās un kļūst vairāk nokarens, gūžu muskulatūra iekrītas, bet astes sakne kļūst piepacelta. Tesmenis piepildās ar pirmpienu un stipri palielinās. Pietūkst un pagarinās kaunuma lūpas. Tuvojoties dzemdībām, grūsno dzīvnieku organismā mainās arī dzimumhormonu attiecība.

Atcerēsimies, ka visu grūsnības laiku nozīmīgs bija grūsnības saglabātājhormons progesterons, ko sākotnēji ražoja olnīcā esošais dzeltenais ķermenis, bet, tuvojoties grūsnības pēdējam trimestrim, par tā galveno avotu kļuva placenta. Progesterons nodrošināja tā saukto progesterona bloku, kas neļāva savilkties dzemdes muskulatūrai.

Reklāma
Reklāma

Tagad, auglim nonākot stresa situācijā (dzemdē sāk kļūt par šauru), tā organismā sāk izstrādāties hormoni, kas veicina progesterona pārveidošanos par estradiolu, kas ir par meklēšanās pazīmēm atbildīgais dzimumhormons. Tādējādi pēdējās grūsnības dienās progesterona līmenis strauji krītas, bet estradiola – strauji pieaug. Tā tiek noņemta progesterona bloka ietekme uz dzemdi, dzemdes muskulatūra ir gatava kontrakcijām, dzemdes kakls atslābst. Sašķidrinās un staipīgu gļotu veidā izdalās gļotu korķis, kas visu grūsnības laiku noslēdza dzemdes kaklu, pasargādams dzemdes saturu no mikroorganismu iekļūšanas. Ar dzemdes kontrakciju sākšanos sākas dzemdības.

Dzemdību norise

Dzemdībām izšķir trīs stadijas.

Pirmajā jeb atvēršanās stadijā sākas dzemdes kontrakcijas, tās ārēji nav redzamas. Par to, ka sākusies atvēršanās stadija, var spriest pēc grūsnā dzīvnieka uzvedības – tas kļūst nemierīgs, bieži ceļas un apguļas, mīņājas, var izdvest skaņas. Dzemde savelkas, tādēļ pieaug dzemdes iekšējais spiediens uz saturu – augļa segām, ūdeņiem un augli. Tā kā kontrakcijas sākas dzemdes raga galā, saturs tiek virzīts dzemdes kakla virzienā, kur ir mazāka pretestība. Tas veicina dzemdes kakla atvēršanos. Dzemdes kakla kairinājums no iekšpuses veicina hormona oksitocīna atbrīvošanu (tā avots ir dzemdētājas galvas smadzenes) un nonākšanu asinsritē. Šis oksitocīns vēl vairāk veicina dzemdes kontrakcijas.

Dzemdes kaklā ievirzās augļa segas, un, pakāpeniski palielinoties spiedienam, tās tiek piepildītas ar augļa ūdeņiem. Dzemdes kontrakcijas ir ar pauzēm, to laikā augļa segas daļēji atslīd atpakaļ dzemdē.

Tomēr ar katru nākamo kontrakciju vilni tās aizvien vairāk tiek dzītas dzemdību ceļos un piepildītas ar augļūdeņiem, tās kā ķīlis atpleš dzemdes kaklu, līdz parādās ārpus kaunuma kā ar šķidrumu pildīts balons. Tam ir liela nozīme tālākajā dzemdību norisē. Pārplīstot augļa segu pūslim, noplūstošie ūdeņi lubricē dzemdību ceļus, palīdz iztaisnot un ievirzīt dzemdību ceļos augļa locekļus, bet augļa segas izklāj dzemdību ceļus, pasargājot tos no ievainojumiem augļa virzīšanās laikā. Līdz ar augļūdeņu noplūšanu beidzas pirmā stadija, kas parasti ilgst 2–6 stundas.

Otrajā jeb augļa izvadīšanas stadijā dzemdes kontrakcijām pievienojas vēdera muskulatūra, dzīvnieks dzenas. Kontrakcijas kļūst biežākas un ilgākas. Auglis, kura locekļi ar augļ­ūdeņiem jau daļēji bija ienākuši dzemdību ceļos, tiek aizvien vairāk virzīts maksts virzienā. Kontrakciju starplaikos tas nedaudz atslīd atpakaļ dzemdē, taču, tiklīdz galviņa iznākusi ārpus bļodas dobuma, atpakaļ atslīdēšana vairs nenotiek un auglis var tikt izstumts. Pārtrūkst nabas saite, un auglis sāk elpot. Otrā dzemdību stadija parasti ilgst 30–60 minūtes.

Dzemdības noslēdzas ar trešo jeb augļa segu izvadīšanas stadiju. Atceramies, ka dzemdes sienā jau otrajā grūsnības mēnesī izveidojās izcilnīšu veida karunkuli, kuru virsmā bija krokas, kurās ietiecās placentas bārkstiņas. Pēc augļa izvadīšanas dzemdes siena un karunkulu virsma ievērojami samazinās, tādēļ placentas bārkstiņas no karunkulu krokām viegli izslīd un augļa segas atdalās. To izvadīšanu nodrošina dzemdes muskulatūras kontrakcijas un nedaudz vēdera muskulatūra. Trešā, noslēdzošā, dzemdību stadija var ilgt 6–12 stundas.

Pēcvārds

Ar sekmīgām dzemdībām noslēdzas šis grūsnības norises apraksts, kam varējām sekot deviņu mēnešu garumā, aplūkojot gan izmaiņas mātes un augļa organismā, gan sekmīga iznākuma apdraudējumus dažādos grūsnības periodos. Lai izdodas no tiem izvairīties un gūt sekmes reprodukcijas jomā! Paturēsim prātā, ka labos apstākļos govju reproduktīvā spēja var būt patiešām ievērības cienīga.

Pasaulē šajā jomā, šķiet, nepārspēta paliks Īrijā dzīvojusī govs Big Bertha, kas citās ganībās devās vien trīs mēnešus pirms savas 49. dzimšanas dienas un mūža laikā pasaulē laida 39 teļus.

Lai katrā ganāmpulkā sekmīgas apsēklošanas, kas noslēdzas ar dzīvu teliņu nākšanu pasaulē!

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.