Mēnešiem un gadiem ilgi 0
Sākot lietot antidepresantus, pašsajūta var uzlaboties aptuveni pēc divām nedēļām, bet smagos vai ielaistos gadījumos vismaz daļai simptomu vajadzētu mazināties mēneša laikā.
Kad medikamenti lietoti divas nedēļas, jāapmeklē ārsts, kurš tos izrakstījis, lai novērtētu, vai veselības stāvoklis ir uzlabojies un nav pievienojušies agrāk nebijuši simptomi.
Pēc mēneša speciālists lems, vai turpināt lietot to pašu preparātu, palielināt devu vai pievienot citu medikamentu darbības pastiprināšanai. Dažkārt piemērotu antidepresantu var atrast, tikai mainot vairākus preparātus vai tos kombinējot.
Ja nav efekta, jātiek skaidrībā, vai zāles tiek uzņemtas pareizi. Ja agrāk vai tagad paralēli lieto alkoholu vai narkotikas, paaugstinās risks, ka radīsies daļējs vai pilnīgs nejutīgums pret antidepresantiem.
Depresijas ārstēšanas ilgums ir saistīts ar trim ārstēšanas posmiem.
• Akūtā terapija ilgst no medikamentu lietošanas sākuma līdz brīdim, kad slimības simptomi pilnībā izzūd. Zāles jāturpina dzert vismaz 1,5–3 mēnešus, bet ieteicamais ārstēšanas ilgums ir ilgāks. Depresija uznāk viļņiem, un reizēm, pat lietojot zāles, simptomi mēdz saasināties.
• Vēlāk seko tā sauktā stabilizējošā jeb uzturošā terapija. Ja depresijas simptomi izpaudušies pirmo reizi, tā var ilgt pusgadu, taču kārtējās saslimšanas gadījumā terapija jāpagarina vismaz līdz desmit mēnešiem.
• Tālāk turpinās profilaktiskais posms. Ja depresija sākusies nesen, antidepresantus iesaka lietot vēl gadu, lai stāvoklis nepasliktinātos, bet, ja ir hroniska depresija un bijušas vairāk nekā divas slimības epizodes, medikamenti jālieto vismaz divus gadus.
! Pārtraucot lietot zāles pirms laika, veselība var pasliktināties. Parasti antidepresantus beidz dzert pakāpeniski, vērojot organisma reakciju. Atkārtota saslimšana var liecināt par sezonālu depresiju, kas dažkārt uzliesmo gandrīz katru gadu. Ja, pārtraucot lietot zāles, slimības simptomi atjaunojas, tās jālieto ilgstoši, reizēm pat visu atlikušo mūžu.