Foto – EK

No 1. septembra neražos kvēldiega spuldzes 
 0

Starptautiskā mērogā aizvien vairāk pieaug vienprātība, ka mūsu planētu piemeklēs neatgriezeniskas klimata pārmaiņas, ja cilvēki steidzami nerīkosies. Eiropas Savienība (ES) jau ir skaidri formulējusi pasākumus, lai līdz 2020. gadam vismaz par 20% samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisiju.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Lai sasniegtu šo mērķi, ilgtspējīgāk jāizmanto enerģijas resursi un jāsāk plašāk izmantot dažādi atjaunojamās enerģijas veidi.

 

Neražos 25 W un 40 W kvēldiega spuldzes

CITI ŠOBRĪD LASA

“20% enerģijas patēriņa sarukums palīdzēs samazināt ES ietekmi uz klimata pārmaiņām, novērsīs energoresursu nelietderīgu izmantošanu, un kopējie ietaupījumi līdz 2020. gadam sasniegs 100 miljardus eiro gadā,” informē Ekonomikas ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Elita Rubesa-Voravko. 25 W un 40 W kvēlspuldžu ražošanas pārtraukšana ir viens no pasākumiem šā mērķa sasniegšanai un cīņai pret globālo sasilšanu. Jāatgādina, ka 2009. gada 13. aprīlī stājās spēkā Eiropas Komisijas regula, kas paredz pakāpenisku kvēldiega spuldžu ražošanas pārtraukšanu, tā tika izstrādāta ar mērķi samazināt enerģijas patēriņu mājsaimniecību apgaismošanas ierīcēm. Līdz ar to no 2009. gada septembra ražot vairs nevar 100 W, 75 W, 60 W un no rītdienas arī 40 W, 25 W kvēlspuldzes. No 2016. gada septembra apgrozībā nevarēs laist arī “C” klases vecās tehnoloģijas halogēnās spuldzes.

Eiropas Komisijas pārstāvniecības preses sekretāre Sanita Jemberga piebilst, ka katra cilvēka individuālais ieguvums ir samazināts elektrības patēriņš viņa mājā un attiecīgi mazāks rēķins. Tātad ģimenes un uzņēmumi var ne tikai mazināt negatīvo ietekmi uz klimatu, bet arī ieekonomēt.

 

“Ir aprēķināts, ka lampu nomaiņa uz energoefektīvākiem risinājumiem var ieekonomēt 10 – 15% mājsaimniecības enerģijas patēriņa un bez pūlēm ietaupīt 50 eiro gadā pēc lampu pirkšanas izdevumiem,” teic S. Jemberga.

 

Alternatīva kvēlspuldzēm

“Pēc mazāk efektīvo spuldžu pakāpeniskas izņemšanas no tirgus patērētāju izvēlei joprojām būs pieejams plašs spuldžu klāsts. Pārsvarā tās ir kompaktās dienasgaismas un gaismas diožu spuldzes (LED), kā arī C un B klases halogēnspuldzes un uzlabotās kvēlspuldzes,” informē E. Rubesa-Voravko. Lai gan sākotnējās šo spuldžu iegādes izmaksas ir augstākas par kvēlspuldžu iegādes izmaksām, energoefektīvām spuldzēm ir ilgāks kalpošanas laiks, kā arī mazāks elektrības patēriņš. Ekonomikas ministrijas pārstāve stāsta, ka energoefektīvām spuldzēm vajag tikai ceturto vai pat piekto daļu no tā elektrības daudzuma, ko patērē kvēlspuldzes, un tās kalpo 6 – 10 reizes ilgāk.

 

“Palielinoties konkurentu skaitam spuldžu tirgū un arvien vairāk iegādājoties šīs jaunās spuldzes, ir sagaidāms, ka tās kļūs līdz pat 30% lētākas,” prognozē E. Rubesa-Voravko.

Reklāma
Reklāma

 

Kopumā jaunās energoefektīvās spuldzes sniedz vairākas priekšrocības. Piemēram, gaismas diodēm (LED) priekšrocību ir vēl vairāk nekā citām energoefektīvām spuldzēm, jo tās nesatur dzīvsudrabu un tām ir daudz ilgāks kalpošanas laiks. Uzlabotās kvēlspuldzes, kurās izmanto halogēnu tehnoloģiju, izskatās gandrīz tāpat kā kvēldiega spuldzes, un gaisma, ko tās rada momentāni pēc ieslēgšanas, veida un kvalitātes ziņā ir tāda pati, taču tās ir efektīvākas nekā vecās kvēlspuldzes.

 

Situācija 
lielākajos veikalos

Ekonomikas ministrijas pārstāve teic, ka veikalu krājumos un tirgotāju plauktos esošās kvēlspuldzes var turpināt pārdot, kamēr tās tiks izpirktas, savukārt jaunus krājumus pēc prasību piemērošanas uzņemt nevar.

“Rimi” un “K-Rauta” veikalos šobrīd ir pieejamas 25 W, 40 W un pat 60 W kvēlspuldzes. “40 W kvēlspuldzes pieejamas cenu amplitūdā no 0,19 līdz 0,89 Ls/gab. Tās vēl atlikumā ir arī piegādātājiem. 60 W kvēlspuldzes, kurām ražošana tika pārtraukta pagājušā gada septembrī, atlikumā uz šo brīdi ir palikušas nedaudz un atsevišķos veikalos, bet 25 W spuldzes ir atlikušas pavisam maz,” stāsta SIA “Rimi Latvia” vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere. Savukārt “K-Rauta”, rūpējoties par klientu vajadzībām, augustā pakāpeniski palielināja 25 W un 40 W kvēlspuldžu rezerves, arī 60 W spuldzes jau iepriekš sagādātas ļoti daudz, tādēļ visu kvēlspuldžu pietiks vismaz līdz gada beigām. Veikalu tīkla “Maxima Latvija” preses sekretārs Ivars Andiņš informē, ka arī “Maxima” veikalos un noliktavās joprojām ir 25 W un 40 W spuldžu krājumi, kurus viņi piedāvās vēl pēc 1. septembra. “Jaunus krājumus neveidosim, tāpēc spuldzes droši vien iztirgosim pāris mēnešu laikā,” komentē 
I. Andiņš.

 

Uzziņa

Spuldžu kalpošanas laiks:

Tradicionālās kvēlspuldzes – apmēram 1000 stundas;

kompaktās dienasgaismas – 8000 – 15 000 stundas;

LED – 25 000 – 50 000 stundas.

Tiks aizliegtas visas kvēldiegu spuldzes, kuru jauda ir lielāka par 7 W. Tāpēc visas kvēlspuldzes, kuru jauda ir zemāka par 7 W, varēs turpināt ražot un tirgot.

Saskaņā ar ietekmes novērtējumiem visas uzstādītās apgaismojuma spuldzes ES 27 valstīs 2005. gadā patērēja 344 TWh elektroenerģijas, un, ja netiks veikti turpmākie pasākumi, minētais patēriņš pieaugs līdz 445 TWh 2020. gadā.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.