NMPD mediķim piespriests vien nosacīts sods par kļūdu, kuras cena bija jaunas sievietes dzīvība 101
Zemgales rajona tiesa bijušajam Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārsta palīgam Gintam Vaitam piespriedusi gadu ilgu cietumsodu un noteikusi četru gadu liegumu nodarboties ar ārstniecību par 31 gadu vecās Alīnas Ansones atstāšanu bezsamaņas stāvoklī un palīdzības nesniegšanu. Sods viņam noteikts nosacīti, vēsta ziņu portāls lsm.lv.
Viņš savu vainu tiesā atzina daļēji, taču sarunā ar Latvijas Televīziju pilnībā noliedza. Alīna pēc nāves kļuva par orgānu donori, sniedzot iespēju dzīvot pieciem cilvēkiem, taču Alīnas Ansones ģimenei netaisnības un zaudējuma sajūta nemazinās. Šis tiesas spriedums liekot domāt, ka cilvēka dzīvība nav prioritāte.
Kad bija nosvinētas Alīnas brālēna kāzas un svinības turpinājās, iespējams, jaunā sieviete bija kritusi. Pārējie viņu atrada, kad viņa jau bija bez samaņas. No Kauguriem ieradās NMPD brigāde, ārsta palīgs Vaits ieteica cietušo apguldīt, taču uz slimnīcu neveda.
Pēc viņas nāves tika veiktas piecas transplantācijas, arī Alīnas sirds tagad pukst citā cilvēkā. Ārsta palīgu Gintu Vaitu uzreiz atlaida.
“Šis ir bezprecedenta gadījums dienesta vēsturē. Viņš nonāca uz mana galda nākamajā rītā pēc šī notikuma, un lēmums bija nekavējošs. Tas bija pēdējais izsaukums viņa mūžā. Un tā nebija medicīniska kļūda, bet nolaidīga attieksme, un tas ir jāvērtē tiesā!” uzsvēra NMPD direktore Liene Cipule.
Tiesa to arī vērtēja. Tāpat Alīnas mamma norādīja, ka viņas meita bijuši ļoti izpalīdzīga, bet, kad palīdzība bija nepieciešama viņai, tā netika sniegta.
“Ļoti palicis prātā Alīnas mammas tiesā teiktais. Ka Alīna regulāri ziedoja asinis, ir zināms, ka kļuva par donori. Alīna bija cilvēks, kas palīdzēja citiem. Viņai tas bija ļoti, ļoti svarīgi. Bet, kad tas bija vajadzīgs viņai, viņa to nesaņēma,” sacīja cietušās juridiskā pārstāve Sandra Heidingere.
Gints Vaits tiesā savu vainu atzina tikai daļēji. Pat tiesnesi pārsteidzis viņa teiktais. “Viņam bija versija, ka pēc tā, kad mediķi jau aizbrauca prom, cietušās radinieki nesa viņu uz gultu, un viņi paši viņu nometuši zemē. Nu tiesas ieskatā tā nav ārsta cienīga atbilde,” norādīja Ligita Sprigule, Zemgales rajona tiesas tiesnese.
Par spīti tam, kā Vaits izturējās tiesā, prokurore pieprasīja viņam piemērot nosacītu sodu.
Lai gan par šādu rīcību paredzēta arī reāla brīvības atņemšana, tiesa nosprieda NMPD mediķi sodīt ar gadu nosacīta cietumsoda. Apmierināja arī prokurores lūgumu četrus gadus liegt nodarboties ar ārstniecību.
“Tiesai radās pārliecība, ka turpmāk neizdarīs noziedzīgus nodarījumus, tādēļ tiesa atzina par iespējamu piemērot nosacītu brīvības atņemšanu,” apgalvoja Sprigule, uzsverot, ka vīrietis nekad iepriekš nav sodīts.
Gints Vaits savu vainu neatzina arī telefona sarunā ar Latvijas Televīziju:
Latvijas Televīzija: Jūs savu vainu atzināt?
Vaits: Nē.
Latvijas Televīzija: Jo tiesas ieskatā daļēji atzināt, tādēļ ir tāds sods.
Vaits: Es neatzinu savu vainu, jo es nezinu, kas tur notikās. Dēļ kā tā trauma. Tāpēc, ka tad, kad es biju, nebija nebija traumas pazīmju.
Latvijas Televīzija: Bet Alīna jau bija bezsamaņā. Ja būtu aizvesta uz slimnīcu, viņu iespējams varēja glābt.
Vaits: Jūs tur bijāt?
Desmit dienu laikā spriedumu iespējams pārsūdzēt, taču prokurore to nedarīs, jo tiesa piemēroja viņas prasīto sodu. Tomēr Alīnas mammai katra tiesas sēde ir liels pārbaudījums.
Jau vēstījām, ka Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirknī 2022. gada 15. augustā tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 138. panta otrās daļas par ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepildīšanu vai par nolaidīgu to pildīšanu, ja šis nodarījums vainīgā neuzmanības dēļ bijis par iemeslu cietušā nāvei.
Kriminālprocess tika sākts pēc traģiskā notikuma, kad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes (NMPD) vadītāja – ārsta palīga – nolaidības dēļ uz slimnīcu pēc kritiena no kāpnēm netika aizvesta bezsamaņā guloša 31 gadu veca sieviete. Šis mediķis nebija iesācējs – viņam bija pamatīgs darba stāžs NMPD un atlicis vien gads līdz izdienas pensijai.
Kā publikācijā tika minēts, vēlāk otra NMPD brigāde sievieti aizveda uz slimnīcu, kur viņa pēc operācijas 11. augustā nomira.
Savu sašutumu pauda Alīnas māte Aija Ansone: “Mediķa kļūda un nolaidība nav viens un tas pats. Mēs neviens neesam pasargāti no tā, ka varam nonākt šāda cilvēka rokās, kuram ir pilnīgi vienalga, vai cilvēks izdzīvo vai nomirst. Tā nedrīkstētu būt. Ja šāds gadījums ir bijis, visi, kas strādā šajā iestādē, jābrīdina: ja jums ir šaubas, atcerieties šo traģisko gadījumu, kas notika ar Alīnu. Mediķiem ir jāmācās citam no cita un jādara viss, lai neapaugtu ar ikdienas rutīnu, kas noved pie šausmīga rezultāta.”