Ņiprās ziedētājas – sanpaulijas. Kopšanā jāievēro nianses 0
Cik mēģināts audzēt dzīvoklī uz palodzes sanpaulijas, nekas nesanāk. Vai nu tās aug, bet nezied, vai arī cenšas atkal ziedēt, taču vairs nav tik krāšņas. LIDIJA AIZPUTES NOVADĀ
Kam pievērst uzmanību, izvēloties augus
“Sanpaulijas galvenokārt audzē Holandē no spraudeņiem, taču arī Latvijā ir dažas saimniecības, kas sanpaulijas uzziedina uz 8. martu. Atkarībā no ražotāja augu kvalitāte mēdz atšķirties. Ja izdodas iegādāties veselīgu, uz veikalu nesen atvestu sanpaulijas podiņu, arī pārnesta mājās, tā ziedēs diezgan ilgi, ja vien tiks ievēroti daži nosacījumi,” teic sanpauliju kolekcionāre Eva Millere.
Iegādājoties sanpaulijas veikalā, jāpievērš uzmanība auga centrālajām lapiņām, proti, jāskatās, vai tās ir mazliet gaišāk zaļas par pārējām lapām; augam arī jābūt vienam augšanas centram.
Reizēm gadās, ka vienā podiņā ir vairāki, pat pāri par desmit augiem – tad pēc noziedēšanas tie jāizstāda pa vienam. Var pirkt arī noziedējušus augus, taču jāņem vērā, ka sanpaulijām ar baltiem ziediem lapas parasti ir gaišāk zaļas, ar tumšākiem ziediem – lapu apakšpuse iesārta.
Ziemā pērkot sanpauliju podiņus, pastāv risks, ka puķes pārcietušas lielu stresu transportēšanas laikā. Tādēļ ne vienmēr neveiksmēs šo augu audzēšanā varam vainot sevi.
Nogādājot mājās, augu nedrīkst apsaldēt – tas jāietin vairākās kārtās bieza papīra un tad jāieliek maisiņā. Mājās sanpauliju atstāj uz pāris stundām neattītu. Ja arī pēc tam izrādās, ka sakņu kamols ir ļoti mitrs un auksts, augs uzmanīgi jāizņem no poda (neizjaucot sakņu kamolu) un jānoliek pusstundu uz avīzēm, lai tās uzsūc lieko mitrumu. Pēc tam augu ievieto atpakaļ podā.
Bieži vien sanpaulija ir iestādīta pārāk augstu – tas uzreiz jālabo, citādi augu nevarēs normāli laistīt. Pārstādot izvēlas tikpat lielu podiņu ar augstāku maliņu un no virsas mazliet papildina ar zemi.
Virspusē var uzlikt nelielus akmentiņus, lai novērstu sakņu kamola augšējās daļas iekaltēšanu. Ja izvēlētais podiņš tomēr būs mazliet lielāks, būs grūti ar augsni aizpildīt gaisa spraugas, neaplaužot lapas (lai tā nenotiktu, augsni traukā ber, kad augs ir sausāks, jo tad lapu kātiņi ir elastīgāki).
Sanpaulijām piemērota ūdens un gaisa caurlaidīga, irdena, trūdvielām bagāta augsne. Labi aug arī kūdras substrātā, tomēr labāk stādīšanai izmantot augsnes maisījumu, kas sastāv no velēnu augsnes, bagātinātas kūdras, lapu zemes, rupjas grants un kokogles gabaliņiem.
Laistīšanas gudrības
Lai arī sanpaulijas ir gaismas prasīgas, tās novieto uz gaišas palodzes, sargājot no tiešiem saules stariem. Laista uzmanīgi: nelej ūdeni lapu rozetes centrā, bet, ja tas noticis, nosusina ar lupatiņu vai salveti.
Liet paliktnī, sevišķi ziemas periodā, nav vēlams; labāk laistīt augsni no virsas, jo sakņu kamolam jāsamitrinās vienmērīgi, mēreni. Ziedošu augu nav vēlams iekaltēt, jo tad var ciest pumpuri. Jāuzmanās arī ar pārliešanu, sevišķi aukstajos mēnešos.
“Uz vēsas palodzes mitrā augsnē var attīstīties puve, tādēļ augu vēlams novietot uz kāda podesta. Daudziem šķiet, ka palodze ir silta, tomēr, pataustot ar roku, bieži izrādās, ka tā nav. Sanpaulijas labāk jūtas uz virtuves palodzes, jo mīl paaugstinātu gaisa mitrumu, tomēr apsmidzināt tās nedrīkst. Gaisa mitrumu ap augu var arī paaugstināt, novietojot augu ar visu paliktni uz akmentiņiem, kas salikti paplātē ar ūdeni.
Sanpauliju saknēm labāk tīk sausāks nekā pārāk mitrs. Tomēr, ja gadījies iekaltēt, nevajag augu uzreiz stipri saliet. Vajag mitrināt nedaudz, pēc dažām stundām to atkārtojot. Ja augs apvītis, arī tad jāaplej tikai nedaudz, turklāt nevis uz paliktņa, bet augsnes virspusē vairākās vietās, kamēr ūdens iesūcas. Vēlams arī augam uzlikt polietilēna maisiņu, lai radītu mitru mikrovidi un puķes ātrāk atkoptos,” pamāca Eva Millere.
Sanpaulijas laista tikai ar siltu ūdeni, kura temperatūra ir par pāris grādiem augstāka nekā gaisa temperatūra. Tā kā puķes aug neitrālā augsnē, tad ūdens speciāli nav jāskābina, vienīgi tas jādara, ja laistāmais ūdens ir ciets.
Mēslošanas nianses
Mēslo tikai veselīgu augu īsi pirms ziedēšanas. Piebarot iekaltušu vai slimu nav jēgas. Nesen iegādātu augu vajag dažas dienas pavērot, lai novērtētu, kā notiek adaptācija jaunajos apstākļos. Mēslošanai var lietot vienu vai divas ēdamkarotes komposta vai humusa (sliekkomposta). To paber uz augsnes virskārtas.
Ja sanpaulijām nav sarūpēti optimāli augšanas apstākļi, tās cieš no kaitēkļiem: tīklērcēm, tripšiem, bruņutīm, kā arī dažādām slimībām, piemēram, pelējuma.
Kad augs noveco
Telpās audzē sanpauliju šķirnes un hibrīdus, kuriem ir atšķirīga lieluma, formas, krāsas lapas, dažādu nokrāsu un pildījumu ziedi. Tie parasti izvietoti lapu rozetes vidū un stingros ziedkātos paceļas virs lapām.
“Rūpnieciskā selekcija ir vērsta uz bagātīgu, agru ziedēšanu un ievērojami atšķiras no amatieru iecienītajām kolekciju šķirnēm. Arī pie manis veikalā gādātās sanpaulijas ir uzvedušās atšķirīgi: vienas ziedēja atkārtoti, citas istabā pat ar papildu apgaismojumu ziedus raisīja negribīgi. Katrā ziņā sanpauliju nedrīkst stādīt lielākā podiņā, kā nopirkta, jo tad augs lapas, bet ziedēšanu tā arī nesagaidīsiet,” teic kolekcionāre.
Ar laiku sanpaulija noveco un zied aizvien vājāk. Tad tā jāatjauno, apsakņojot rozetes centru ūdenī (piemēram, kā pelargonijas) vai arī izaudzējot jaunu augu no lapiņas. Visčaklākās ziedētājas un pieticīgākās augšanas apstākļu ziņā ir senās šķirnes ar sīkiem ziliem ziediņiem. Kolekciju sanpauliju stādus parasti tirgo internetā: ss.com, mājas augu sadaļā Sīkie augi.