Nieres cieš klusējot. Tad kā pamanīt, ka tās nejūtas labi? 0
Varbūt daudziem tas liksies dīvaini, bet lielākās nieru bojātājas ir nevis pašu nieru kaites, bet gan cukura diabēts un augsts asinsspiediens.
Nieres izvada no organisma atliekvielas, visu lieko un kaitīgo, piedalās asinsspiediena regulācijā, kā arī veic citus svarīgus uzdevumus. Lai tās spētu tikt galā ar savu darbu, hroniskās kaites laikus jāsāk kontrolēt un ārstēt. Citādi nieru funkcionālos audus nomainīs saistaudi un iestāsies orgāna mazspēja. Šādos gadījumos var palīdzēt tikai nieru aizstājterapija: mākslīgās nieres aparāts jeb hemodialīze, peritoneālā dialīze, kad atliekvielu izvadīšanai izmanto paša organisma vēderplēvi, vai arī orgāna transplantācija.
No nieres var nākties šķirties arī tad, ja tā smagas traumas gadījumā ir pārplīsusi. Pilnvērtīgi iespējams dzīvot arī ar vienu nieri, tikai jāseko līdzi, kā tā darbojas, vai palielinātā slodze tai nenodara ļaunumu.
Noķert problēmas sākumu
Nieres gadiem ilgi cieš klusējot. Sākumā tikai analīžu rādītāji un varbūt paaugstināts asinsspiediens liecina, ka tām klājas grūti.
“Cukura diabēta slimniekiem ir svarīgi nepalaist garām olbaltuma parādīšanos urīna analīzē, kas liecina, ka nierēm radušās problēmas. Šīs slimības izraisītais bojājums attīstās pakāpeniski, un tā laikā nieru audi tiek aizstāti ar saistaudiem,” stāsta medicīnas doktors, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors, nefrologs Harijs Čerņevskis.
Reizēm šis rādītājs parastā urīna analīzē ir normāls, un nepieciešams noteikt tā saukto mikroalbuminūriju, kas palīdz atklāt agrīnu olbaltuma parādīšanos urīnā, lai nepieciešamības gadījumā laikus sāktu lietot speciālus medikamentus un nesabojātu nieres. Sākot ietekmēt asinsvadu stāvokli un samazināt pastiprināto asins filtrāciju, slimnieks var iegūt divus trīs dzīves gadus bez nieru aizstājterapijas.
Arī arteriālas hipertensijas gadījumā laikus jāsāk lietot zāles, kas iedarbojas uz nieru asinsvadu savstarpējām attiecībām, mazina spiedienu nieru kamoliņos, olbaltumu izdali un kavē nieru bojājumu.
“Tāpat kā viss organisms, arī nieres gadu gaitā noveco,” atzīst profesors H. Čerņevskis. Asins filtrācijas ātrums nieru kamoliņos savu labāko līmeni sasniedz 40 – 45 gadu vecumā, kad tas ir ap 90 militriem minūtē, taču vēlāk šis rādītājs katru gadu samazinās par vienu vienību.
Pēc 50 gadu vecuma apmēram pusei cilvēku nierēs izveidojas cistas, taču tās parasti nav bīstamas. Vienīgi, ja orgāna audi tiek ļoti saspiesti, var zust nieru funkcionālās spējas. Par tām liecina olbaltumvielu galaprodukta kreatinīna paaugstināts līmenis asinīs, taču jārēķinās, ka tāds mēdz būt arī tiem, kas lieto proteīnu saturošus uztura bagātinātājus.