Studijas tipa dzīvokļi.
Studijas tipa dzīvokļi.
Publicitātes foto

NĪAA mudina nepieļaut ieķīlāto īpašumu atņemšanu iedzīvotājiem un uzņēmumiem 1

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam, finanšu ministram, kā arī Ekonomikas ministrijas vadībai un Saeimas frakciju vadītājiem, aicinot nepieļaut ieķīlāto nekustamo īpašumu atņemšanu iedzīvotājiem un uzņēmumiem Covid-19 pandēmijas izraisītās recesijas dēļ, aģentūru LETA informēja NĪAA.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

“Kredītņēmējiem vēl svaigā atmiņā ir 2008.gada krīze, kuras rezultātā liela daļa Latvijas iedzīvotāju bankām zaudēja ieķīlātos dzīvokļus un mājas, tā izraisot milzīgas sociālās problēmas un emigrācijas vilni. Toreiz iesāktos projektus zaudēja arī nekustamā īpašuma attīstītāji, kā rezultātā mājokļu un biroju pieejamībā Rīga par vismaz pieciem līdz 10 gadiem atpaliek no Viļņas un Tallinas. Mūsu uzdevums ir nepieļauj šī scenārija atkārtošanos Covid-19 izraisītajā recesijā,” norāda NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

NĪAA uzskata, ka likuma “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” normas nav pietiekamas, lai nodrošinātu, ka ļaunprātīgi aizdevēji neizmanto iespējas atņemt īpašumus iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Lai gan jau spēkā esošās normas ir vērstas uz piedziņas darbību aizkavēšanu, tomēr tās nenovērš kredītu uzteikumus (visas kredīta summas nekavējošu pieprasīšanu), neierobežo nokavējuma naudu aprēķināšanu un citas darbības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tādēļ NĪAA ierosina noteikt, ka līdz 2020.gada 31.decembrim aizliegts pieprasīt parāda saistību atmaksu pirms termiņa, aizliegts piemērot visu veidu maksājumus par kapitāla lietošanu vai neatmaksāšanu, ciktāl tie kopumā pārsniedz likumiskos 6% gadā no parāda summas, un vienpusēji paaugstināt aizdevumu procentu likmes. Tāpat NĪAA ierosina noteikt, ka lēmumu par komercķīlas izlietošanu komercķīlu reģistra turētājs pieņem ne agrāk kā 60 dienu laikā.

“Mūsu ierosinātie grozījumi ar likuma spēku garantētu, ka aizdevējiem nebūtu iespējas ļaunprātīgi izmantot krīzes situāciju, lai pārņemtu ieķīlāto nekustamo īpašumu, kas savukārt novestu pie dramatiskām sekām iedzīvotājiem un biznesam. Jāatgādina, ne visi aizdevēji Latvijā ir tādi kā “Swedbank”, kas demonstrē korektu attieksmi un piedāvā kredītbrīvdienas,” uzsvēra Vanags.

NĪAA apvieno nozīmīgākos nekustamā īpašuma attīstītājus Latvijā – “AFI Europe Latvia”, “Domuss”, “Hanner Group”, “Merks”, “MCITY Holdings” (“Modern City”), “Bonava Latvija”, “Pillar Management”, “Saliena”, “Towers Construction Management”, “MMM Projektai”, “Omnium Properties”, “YIT”, “Linstow”, “Lidl”, “Kamoos”, “Estera Development”. Asociētie biedri – “Ellex Klavins”, “Colliers” un “Izzi”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.