Nežēlojiet, van Gogs nebija mūks vientuļnieks! 1
Jauna izstāde “Van Goga iekšējais loks: draugi, ģimene, modeļi”, kura no sestdienas, 21. septembra, līdz 12. janvārim apskatāma Nordbranda muzejā Nīderlandē, apgāzīs vispārpieņemto uzskatu par to, ka slavenais 19. gadsimta gleznotājs Vinsents van Gogs (30.03.1853 – 29.07.1890) bija nelaimīgs vientuļnieks.
Izstādes kuratore Helevīze Bergere portālam “Artnet” sacīja, ka “pienācis laiks nolīdzināt netaisnību pret plašo cilvēku grupu ap van Gogu”. Ekspozīcijas mērķis ir parādīt, kā gleznotāja draugi un ģimene veidoja tīklu, kas van Gogu atbalstīja emocionāli, sociāli un arī finansiāli.
Izstādē pavisam apskatāmi simts priekšmeti, ieskaitot 16 van Goga gleznas un 17 viņa zīmējumus, tāpat arī personīgās vēstules, viņa draugu zīmējumus, atklājot personīgās attiecības ar tādiem kolēģiem kā Emīls Bernārs, Pols Siņaks un Antons van Rapards, kas bija van Goga priekšnieks mākslas galerijas “Goupil & Cie” filiālē Hāgā.
tāpat izstādē var iepazīt nedaudzās viņa dzīves svarīgās sievietes.
Starp tām svarīgākā ir van Goga modele un partnere, tiesa, tikai gada garumā, Sjēna Hornika. Viņai izstādē veltīta vesela siena ar ļoti personiskiem zīmējumiem.
Daudz mazāk uzmanības ekspozīcijā veltīts Polam Gogēnam, kura draudzība ar van Gogu bija visai saspringta.
Van Gogs tās locekļiem veltījis kopumā 25 zīmējumus un gleznas, ieskaitot pašu mazāko ģimenes atvasi, vēl zīdainīti Marselu.
Mākslas zinātnieks Sjrārs van Hūtens, kurš visrūpīgāk pētījis van Goga daiļradi un dzīvi, norāda – van Gogs mīlējis bērnus, it īpaši zīdaiņus.
“Labāka izpratne par šīm attiecībām var mums palīdzēt saprast, ka vientuļā ģēnija tēls ir tikai romantiskas iedomas,” sacīja van Hūtens. Viņš norāda – lieli mākslinieki parasti rodas no personībām ar bagātu sociālo kontekstu.