Nevis Rīga interesē, bet valsts 0
“Saskaņas centra” līderi publiski ir pauduši, ka neatbalstīs pilsonības referendumu, lai neatbaidītu latviešu vēlētājus, ar kuru palīdzību varētu noturēt varu galvaspilsētā.
Jāatzīst, ka šis ir loģisks solis no “Saskaņas centra” puses, lai ilgtermiņā varētu cīnīties par prokrieviskas valdības izveidi Latvijā, jo ar vienlīdz lielu latviešu tautas, no vienas puses, un Latvijā dzīvojošu etnisko kopienu aktivitātes vēlēšanās, no otras puses, nav iespējams iegūt vairākumu Saeimā, pat ja visiem nepilsoņiem tiktu piešķirta pilsonība. Tas nav iespējams, jo latviešu dzim-stības rādītāji ir augstāki nekā cittautiešiem un nākamajās paaudzēs latviešu īpatsvars būtiski pieaugs, ja vien nebūs latviešiem nevēlamu apstākļu un ja nenotiks jauna cittautiešu imigrācija. Saskaņā ar 2011. gada Tautas skaitīšanas datiem var redzēt, ka latviešu un cittautiešu īpatsvars ir ļoti līdzīgs paaudzēs, kuras skāra karš, emigrācija, deportācijas un masu imigrācija PSRS laikos. Savukārt vecumā līdz 20 gadiem latviešu īpatsvars ir aptuveni 72%.
Tomēr šobrīd vēl par agru uzskatīt, ka varam absolūti izslēgt prokrieviskas valdības izveides iespējamību. Tās personas, kuras ārpus mūsu valsts strādā pie tā, lai Latvijā izveidotos prokrieviska valdība, apzinās vairākus faktorus un ar tiem strādā.
1. Latvieši nepiedalās vēlēšanās vai balso ar bojātām vēlēšanu zīmēm. Šajā jomā darbs notiek divos veidos. Viens veids – ilgtermiņā latviešu auditorijai radīt vienaldzību vai negatīvu viedokli par politiku. Otrs veids ir akcijas īsi pirms vēlēšanām (arī referendumiem), kad anonīmi vai ar kādas biedrības palīdzību, vai sabiedrības autoritātes palīdzību tiek izplatīts aicinājums TIKAI latviešu auditorijai balsot ar tukšām zīmēm. Tādā veidā tiek samazināta kopējā vēlēšanu aktivitāte latviešu auditorijā un pieaug izredzes prokrieviskām partijām nākt pie varas.
2. Veicināt jaunu latviešu partiju veidošanu, kurām ir niecīga iespēja pārvarēt 5% barjeru.
Ļoti spilgts piemērs ir Rēzeknes 2009. gada pašvaldību vēlēšanu rezultāti, kur “Saskaņas centrs” ieguva 43,51%, bet tas savukārt viņiem deva 9 no 13 domes deputātu mandātiem. Tas izdevās, pateicoties tam, ka par partijām, kas nepārvarēja 5% barjeru, Rēzeknē kopumā nobalsoja 32,58%.
3. Veicināt pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem. Ja skatāmies no vecuma struktūras viedokļa, tad atvieglota pilsonības iegūšana Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem rada bīstamu precedentu, ko šobrīd kompensē tikai cittautiešu zemā dzimstība iepretim latviešu. Cittautiešu vidū aptuveni 62% ir ieguvuši pilsonību. Vecuma grupā virs 80 gadiem tikai aptuveni 40%, bet bērnu un jauniešu vecuma grupā (0 – 20 gadi) šis skaitlis ir aptuveni 85% un ar tendenci palielināties.
4. Veidot prokrieviskai valdībai labvēlīgas partijas, kur katra strādā savai auditorijai. Viena agresīvāk noskaņotiem cittautiešiem, cita mērenākiem cittautiešiem un prokrieviskiem latviešiem. Vēl citu partiju/as, kura rodas īsi pirms vēlēšanām ar spilgtu personu tās vadībā, kuras auditorija ir latvieši, kuri skatās tikai uz spilgtās personas iepriekšējo darbu, bet ne uz šīs partijas ideoloģiju vai pārstāvētajām nostādnēm. Pēc ievēlēšanas šīs partijas atklāj savus nodomus veidot prokrievisku valdību.
Ar katru no pieminētajiem punktiem mēs varam atrast konkrētus notikumus, biedrības un partijas arī mūsdienās. Šo uzskaitījumu varētu turpināt, bet būtiskākais ir apzināties šīs likumsakarības, lai izprastu, kāpēc šobrīd “SC” izvēlas ļaut saviem deputātiem (I. Pimenovs, N. Kabanovs), kuri strādā cittautiešu auditorijai, parakstīties, savukārt tās “SC” personas, kuras biežāk komunicē arī ar latviešu auditoriju (N. Ušakovs) – publiski neatbalstīt t. s. nulles variantu. Viena politiska jautājuma publiska neatbalstīšana nenozīmē, ka partija šo jautājumu netieši neatbalstīs. Pavisam droši var teikt, ka šāds lēmums no “SC” puses nenozīmē viņu ģeopolitiskā kursa maiņu, tieši pretēji, tiek sperts solis pretim tam, lai Latvijā izveidotos prokrieviska valdība ar visām no tā izrietošajām sekām.