Sociālā aprūpe nevis iestādē, bet mājās 0
Kvalitatīvi un īstajā brīdī saņemti sociālās aprūpes pakalpojumi – labklājības jomas plānotāju prioritātes nākamajiem sešiem gadiem Latvijā.
Pēctecīgus un klienta individuālajām vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus, kā arī to efektīvu pārvaldību paredz Labklājības ministrijas izstrādātās “Pamatnostādnes sociālo pakalpojumu attīstībai 2014. – 2020. gadam”, kas nule apstiprinātas valdībā. Īstenojot šādu ilgtspējīgu sociālās aprūpes politiku, katram klientam būs iespējas saņemt tieši viņam vispiemērotākos sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus.
Ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme secina, ka ne vienmēr cilvēkiem ir nepieciešami Valsts sociālās aprūpes centru (VSAC) piedāvātie salīdzinoši dārgie pakalpojumi, tāpēc turpmāk speciālisti rūpīgi izvērtēs, vai tiem, kuri pašlaik uzturas valsts sociālās aprūpes institūcijās, bet varētu dzīvot ārpus tām, varētu pakāpeniski nodrošināt šādus pakalpojumus dzīvesvietā. Sociālos pakalpojumus piemēros individuāli katram cilvēkam. Pašlaik no visiem sociālās aprūpes pakalpojumu saņēmējiem 83 % tos saņem kādā institūcijā, bet alternatīvos sociālos pakalpojumus piedāvā tikai 17 % klientu.
Arī izvērtējot līdzšinējo atbalstu cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, iecerēts izveidot īpašu atbalsta personu institūciju. Tas ļaušot labāk nodrošināt šādu cilvēku vajadzības, kā arī iespēju viņiem patstāvīgi dzīvot sabiedrībā. Tagad atbalstu cilvēkiem ar ierobežotu rīcībspēju sniedz aizgādnis, ko ieceļ bāriņtiesa, bet atsevišķām cilvēku ar invaliditāti grupām ir paredzēta iespēja saņemt asistenta pakalpojumus.