Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš 62
Valsts budžets ir pieņemts, vienmēr var runāt par to, kādas ir algas un atalgojums, un novērtējums skolotājiem, bet lielākās runas parasti ir tieši par skolotājiem skolās, kur mācās bērni. Ja runā par zinātni, zinātnieki neplāno streikot? Šādu jautājumu TV24 raidījums “Uz līnijas” uzdeva Ivaram Kalviņam, akadēmiķim un LZA prezidentam.
Neviens jau īsti nepamanīs, ka 7000 zinātnieku sāks streikot, tas neko arī īpaši neizmainīs. Ja skolotājs streiko, tad uzreiz ļoti būtiski cieš ekonomika, jo nav kur likt skolniekus, kuriem jāiet skolā, vecākiem jāpaliek mājās. Zinātnieki.. nu jā, pastreikos un pāries, situācijas skaudrumu ilustrē Kalviņš.
Vai zinātnieki varētu pastreikot, varbūt, bet, Kaliņš domā, ka zinātnieki to nedarīs, – jo, ja zinātne te nav vajadzīga, tad zinātnieks paņem koferīti un aizbrauc uz citu valsti, kur labi maksā, kur karjeru nodrošina. Šobrīd tā ir jau ļoti būtiska tendence, – labākie aizbrauc.
“Redziet, ja zinātniekam nav pastāvīga darba līguma, kas ir jebkurā citā valsts iestādē, arī skolotājam ir pastāvīgais darbs, bet zinātnieks tiek pieņemts darbā uz projekta laiku. Projekts beidzas un viss,” tā sistēmu skaidro akadēmiķis.
Viņš norāda, ja ir bijis izsludināts jauns iepirkums un konkurss un ja ir vinnēts konkurss, tad var turpināt strādāt. “Ja nav, nu tad jāiet prom.”
Kāda ir cerība un ticība tam, ka šādi projekti tiks apstiprināti, Kalviņš atzīst, ka no pieteikto projektu skaita tikai 10-12% var dabūt finansējumu. “Kurš to grib darīt šādā situācijā?!”