Diagnostika 0
Vairākums cilvēku kādu veidojumu likvidē kosmētisku apsvērumu dēļ. Tas nav mazsvarīgi, tomēr būtiskāk doties pie ārsta, lai laikus atklātu ļaundabīgo.
“Latvijā ir daudz mazāk saulainu dienu nekā siltajās valstīs, kurp mēdzam braukt reizi gadā un pārsauļoties. Vienā brīdī āda vairs nespēj pigmentu adekvāti sintezēt, un tas maina esošos veidojumus, vai biežāk parādās jauni nevēlami veidojumi,” brīdina ārste.
Ļaundabīgi veidojumi rodas aizvien biežāk un arvien jaunākiem cilvēkiem. Iemesli mēdz būt dažādi, bet noteicošais ir arī dzīvesveids. “Priecē tas, ka cilvēki, gūstot regulāru informāciju, mazāk apmeklē solāriju. Tomēr mirstība no ļaundabīgajiem ādas veidojumiem turpina palielināties.”
Ādas ļaundabīgie veidojumi iedalāmi trīs lielās grupās
■ Melanoma – nevēlamākais veidojums ar vissliktāko prognozi un iespēju, ka rodas metastāzes.
■ Bazalioma, kas ir labākais no sliktajiem ādas audzējiem.
■ Plakanšūnu audzējs, kas ir aktīniskās keratozes priekšvēža stāvoklis – sārti, zvīņojoši laukumi, biežāk novērojami vecāka gadagājuma cilvēkiem. Neārstējot tas nereti attīstās par plakanšūnu vēzi.
Melanomu biežāk atklāj sievietēm, iespējams, tāpēc, ka viņas vairāk pievērš uzmanību savai veselībai. Visbiežāk šie veidojumi rodas uz apakšstilba, bet mēdz būt arī citviet. Turklāt ne vienmēr tur, kur saule tiek klāt.
Bazalioma sastopama biežāk nekā melanoma. Tā rodas vietās, kas pakļautas ultravioletajam starojumam, un galvenokārt cilvēkiem, kuri strādā atklātā saulē. Tas pats attiecināms uz aktīniskajām keratozēm.
Svarīgi
Jāuzmanās arī tad, ja veidojums atrodas ķermeņa vietā, kur regulāri tiek traumēts, piemēram, ar krūštura lencīti vai apkaklīti.
Der zināt
Cilvēks atnāk izmeklēt kādu aizdomīgu ādas laukumu, bet pārbaudes laikā ārsts pamana citu nevēlamu veidojumu.
ANNA BĒRZIŅA, Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe, veneroloģe