Likvidēšana ne vienmēr ir sāpīga 0
“Kārpu, molusku vai papilomu var noņemt ar šķidro slāpekli un elektrokoagulatoru. Dzimumzīmes un nēvusus parasti likvidē ar lāzeru vai ķirurģiski, un šāds paņēmiens ir vispareizākais. Izmantojot šķidro slāpekli, nav iespējams tik labi kontrolēt, cik dziļi ādā iekļūst aukstums, tāpēc dažkārt nepieciešams procedūru atkārtot. Dzimumzīmi šādā veidā labāk nekairināt, bet noņemt vienā reizē. Darbojoties ar lāzeru, var precīzi noteikt, cik dziļi veidojums jāizņem,” saka dermatoloģe.
Ar lāzeru un ķirurģiski veidojumus parasti likvidē lokālā anestēzijā, tāpēc procedūra nav sāpīga. Pēc pāris stundām apstrādātajā vietā ir tādas pašas sajūtas kā neliela nobrāzuma gadījumā.
Dziedēt saudzīgi
Nereti anestēziju nedrīkst veikt, jo tā sašaurina asinsvadus, bet asinsvads var būt mērķis, kur ar lāzeru jāpiekļūst. Tādā gadījumā jāpaciešas, jo mirkli jutīs sāpes.
Procedūra ilgst no pāris sekundēm līdz 20 minūtēm, ne ilgāk. Tas atkarīgs no apstrādājamā laukuma lieluma. Jo vairāk impulsu jāveic, jo procedūra var būt nepatīkamāka.
Sadzīšanas laikā apstrādāto vietu nedrīkst sauļot un, kamēr sadzīst krevele, jālieto dziedējošs krēms. Pēc tam vieta, kur noņemts veidojums, parasti izlīdzinās un rēta nepaliek. Ja vieta slikti dzīst, pēc apstrādes uzturas saulē, iet pirtī, peld baseinā, var izveidoties rēta.
Pigments dažkārt atjaunojas
Ja nēvusam cauri aug matiņš, pēc apstrādes pigments var atjaunoties. Ja veidojums ir piepacelts, tas tiek noslīpēts līdz ādas līmenim. Vēlāk krevele sadzīst, nokrīt, bet dziļāk ādā esošais mata folikuls augot mēdz pavilkt pigmenta šūnas uz augšu, tādējādi iekrāsojot ādas virskārtu, taču tas parasti netraucē.
Ja pastāv risks, ka pigments var atjaunoties, ārsts pirms procedūras izvaicā, kas traucētu vairāk – vai atjaunojies plakans pigments vai rēta, veidojumu likvidējot ķirurģiski.
Procedūras izmaksas
Viena veidojuma noņemšana ar lāzeru maksā, sākot no 25 eiro, bet ķirurģiski – sākot no 100 eiro (cenas dažādās klīnikās var atšķirties).
Ja ir sīkas papilomas, vienā reizē var noņemt daudzas. Tādā gadījumā neskaita, cik papilomu likvidē, tomēr procedūra ir dārgāka, jo apstrādā lielāku ādas laukumu.
Veidojumus pirms tam pārbauda ar dermatoskopu, kā arī ņem vērā informāciju par pacienta un viņa tuvinieku slimībām un to attīstības gaitu.
Aizdomīgus veidojumus parasti nenoņem ar lāzeru, bet izgriež ķirurģiski un paraugu nosūta histoloģiskiem izmeklējumiem. Ja izmanto lāzeru, ne vienmēr vajag izmeklēt histoloģiski. Ņem vērā dermatoskopiskās pārbaudes rezultātus.
Dažkārt cilvēks pats lūdz veikt histoloģisko analīzi, pat ja veidojums nav aizdomīgs.
Jālikvidē gada tumšajā laikā
Gada tumšais laiks ir piemērotāks jebkurai lāzera un ķirurģiskai procedūrai, kas nav akūta. No vēla rudens līdz pavasara sākumam apstrādāto vietu var vislabāk pasargāt no saules ietekmes. Karstā laikā parasti dzīst ilgāk un saules starojums veicina nevēlamu pigmentāciju.
Ja cilvēks ievēro visus noteikumus, veidojumu no ikdienā nosegtas ķermeņa daļas var likvidēt arī vasarā. Tomēr brūci daudz vieglāk var sadziedēt aukstākajos gada mēnešos.
Vasarā nekad nenoņem veidojumus uz sejas ādas.