Kādus ādas veidojumus jāpārbauda pie ārsta? Pēc 50 gadiem jaunām dzīmumzīmēm nav jāveidojas 0
Sākoties rudenim, jāpārbauda ādas veselība, jo dažkārt pat šķietami nekaitīga kārpa var slēpt kaut ko veselībai bīstamu. Jebkuru aizdomīgu veidojumu vajadzētu parādīt speciālistam, nevis noņemt pašam vai atstāt bez ievērības. Tieši gada tumšākais laiks ir piemērots jebkura jaunveidojuma likvidēšanai.
Forma, krāsa, izmērs
“Pastāv labdabīgi un ļaundabīgi ādas veidojumi, kas var būt kopš dzimšanas vai radušies dzīves laikā. Jebkādas pārmaiņas, ko var saskatīt vai just, nevajadzētu atstāt bez ievērības, un tās jāparāda ārstam,” iesaka dermatoloģe Anna Bērziņa.
Par aizdomīgu var uzskatīt veidojumu, kam mainījusies forma, krāsa un izmērs. Varbūt līdz šim tas bijis plakans, bet pēkšņi daļa vai viss izskatās piepacelts, čūlo, asiņo. Iespējamas arī subjektīvas sūdzības – nieze, kņudēšana, sāpes.
Konkrētās pazīmes attiecināmas ne tikai uz dzimumzīmēm vai nēvusiem, bet arī pārējiem ādas veidojumiem, tostarp papilomām, seborejas keratozēm, kārpām, moluskiem, asinsvadu veidojumiem, piemēram, hemangiomām vai tā dēvētajiem portvīna traipiem.
Ja aizdomas neliek mieru
“Daudziem šķiet, ka veidojumi var būt tikai brūnā krāsā, tomēr krāsu spektrs ir diezgan plašs – dažādu toņu brūnums, melns, sarkans, zilgans, pelēcīgs un ādas krāsā. Katra veidojuma pazīmes jāskata kopumā. Sarkans vai ļoti tumšs tonis vēl nenozīmē, ka veidojums noteikti ir ļaundabīgs. Ja nekas cits neliecina par aizdomām, visticamāk, tas nav ļaundabīgs,” uzsver speciāliste.
Tomēr, pat ja nav sliktu pazīmju, bet veidojums nepārtraukti niez, labāk do-ties pie ārsta, lai to turpmāk novērotu. Lai varētu agrīni diagnosticēt ļaundabīgo veidojumu, tam noteikti jāpievērš uzmanība.