Foto – Shutterstock

Nevēlamais sārtums vaigos – rozācija jeb kuperoze. No kā sargāties 2

Sārtus vaigus mēdz uzskatīt par labas veselības un skaistuma pazīmi. Taču reizēm tie izskatu nebūt nedaiļo, jo liecina par ādas slimību rozāciju jeb kuperozi, ko sarunvalodā dēvē par sarkanu seju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Konsulte Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Anita Ābelīte.

Mazliet apsārtušiem vaigiem, zodam vai degunam ne vienmēr pievēršam īpašu uzmanību, taču, problēmu nerisinot, ādā var sākties nopietnas pārmaiņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajā rozācijas stadijā uz sejas redzami paplašināti asinsvadi un apsārtums, otrajā – sārti izsitumi, bet trešajā – abu simptomu kombinācija vai pat deguna, zoda vai pieres daļas palielināšanās, jo ādā pastiprināti veidojas saistaudi un tā izskatās uzburbusi. Mēdz būt arī neliela nieze, dedzināšanas, karstuma vai durstīšanas sajūta. Sākumā apsārtums pāriet, taču, slimībai progresējot, tas vairs nenotiek. Visbiežāk izsitumi veidojas uz vaigiem, retāk uz pieres, deguna, zoda, dekoltē zonā. Vienlaikus ar ādas pārmaiņām dažkārt ir svešķermeņa sajūta un dedzināšana acīs.

Vislielākais risks saslimt ir cilvēkiem, kuri strādā karstās telpās (piemēram, pavāriem, konditoriem) vai ikdienā ir pakļauti tiešai saules staru iedarbībai (piemēram, dārzniekiem).

Turklāt asinsvadi paplašinās lielas fiziskas slodzes gadījumā.

Kaut gan rozācija ir grūti ārstējama, tās izpausmes iespējams mazināt, pareizi kopjot ādu, koriģējot dzīvesveidu, lietojot medikamentus un veicot kosmētiskas procedūras.

No kā jāsargās

Ādas apsārtums rodas, paplašinoties asinsvadiem, mazinoties to sieniņu elastībai un zūdot spējai sašaurināties. Tas notiek daudzu faktoru, galvenokārt iedzimtības, dēļ. Visbiežāk rozācija skar gaišu un jutīgu ādu, kas nespēj sevi pietiekami labi aizsargāt pret saules ultravioleto starojumu.

Novērojumi liecina, ka paplašināti asinsvadi vairāk veidojas tiem, kuri jaunībā daudz sauļojušies vai apmeklējuši solāriju.

Kuperozes attīstību var veicināt dažādas veselības problēmas, piemēram, veģetatīvā neiroze, asinsrites traucējumi mugurkaula kakla daļas asinsvados, endokrīnās, aknu un nieru slimības, hormonālie traucējumi, sirds un asinsvadu saslimšanas, piemēram, hipertensija, kā arī bronhiālā astma.

Pastāv teorija, ka lielāks kuperozes risks ir cilvēkiem, kam kuņģa un zarnu traktā mīt helikobaktērijas, tāpēc, ja nav skaidrs asinsvadu paplašināšanās iemesls, reizēm ir vērts veikt asinsanalīzes, lai noteiktu antivielas pret šīm baktērijām. Iespējams, tās iznīdējot, sārtās sejas problēma mazināsies.

Reizēm dažādu apstākļu sakritības dēļ rozāciju veicina sejas ērcīte, kas ir ādas normālas mikrofloras sastāvdaļa. Šajā gadījumā pietvīkumu, iespējams, var novērst, vispirms iznīcinot šo sīkbūtni.

Kuperozes slimniekiem jāsargās no aukstuma, sniega, spēcīga vēja, ādas apsaldēšanas. Tāpat nav ieteicams mazgāties karstā vannā un karsēties pirtī.

Reklāma
Reklāma

Asinsvadu paplašināšanos veicina pikanti, marinēti un karsti ēdieni, dzērieni. Nevēlamo produktu sarakstā ir aknas, šokolāde, sojas mērce, ierauga ekstrakts, citrusaugļi, glutēnu saturoši graudaugi, piena produkti un kūpinājumi.

Tāpat jāvairās no alkoholiskajiem dzērieniem, it īpaši sarkanvīna.

Franču zinātnieki ir pierādījuši, ka tā enzīmi visvairāk stimulē asinsvadu sieniņas. Nelabvēlīgi ietekmē arī smēķēšana.

Nereti seja kļūst sārta, lietojot kairinošus un abrazīvus, piemēram, spirtu un augļskābes saturošus, ādas kopšanas līdzekļus.

Maigi rūpēties

Kuperoza āda ir ļoti jutīga, tāpēc pret to jāizturas ar lielu pietāti. Vajadzētu mazgāties nevis ar krāna ūdeni, kas ādu var kairināt, bet gan ar micelāro vai termālo ūdeni, kas vienlaikus mitrinās un nomierinās.

Svarīgi ādu aizsargāt no apkārtējās vides nelabvēlīgās ietekmes. Atrodoties saulē, noteikti jālieto aizsargkrēms ar augstu aizsargfiltru (SPF 50).

Turklāt jāņem vērā, ka ultravioletais starojums sasniedz Zemi ne tikai vasarā. Aukstā laikā jāizmanto aizsarg­līdzeklis pret vēju un salu.

Slimības sākumā pietiks ar jutīgai, kuperozai ādai paredzētu kosmētiku, kas nostiprina asinsvadu sieniņas un normalizē to tonusu. Taču, ja radušies iekaisuma perēkļi, jāņem talkā ārsta izrakstīti ārīgi un iekšķīgi lietojami medikamenti.

Pietvīkušo ādu nomierinās un atsvaidzinās alvejas maska. Ja pašsajūta uzlabojas, to var izmantot kaut vai katru dienu.

Asinsvadu tonusu uzlabo maiga masāža ar sasaldētiem melnās tējas kubiciņiem. Kumelīšu tēja šim nolūkam nav ieteicama, jo rozācijas gadījumā āda pret šiem augiem ir pastiprināti jutīga.

Slimības sākumstadijā pietvīkumu var noslēpt ar tonālajiem līdzekļiem, kas satur zaļus atstarojošus pigmentus un ir īpaši radīti rozācijas slimniekiem.

Ārstēt un mainīt ieradumus

Asinsvadus var stiprināt antioksidantus un bioflavonoīdus saturoši uztura bagātinātāji, taču, kad jau sācies iekaisums, nepieciešams lietot atbilstīgus medikamentus.

Pret sejas apsārtumu visiedarbīgākā ir lāzerterapija, izmantojot intensīvi pulsējošās gaismas sistēmu, kas sakausē jeb salipina asinsvadus, kuri pēc tam uzsūcas trīs nedēļu laikā. Parasti nepieciešamas vismaz 2–3 procedūras ar mēneša intervālu.

Tās ir nedaudz nepatīkamas, taču īsas un paciešamas. Pēc tam uzliek ledu. Apsārtušajai un nedaudz pietūkušajai sejai atgūties palīdzēs nomierinošs krēms. Pirmajā dienā var uzklāt tonālo krēmu.

Ja slimība attīstījusies tik tālu, ka palielinājies deguns vai cita sejas daļa, veic ķirurģisku manipulāciju, noslīpējot to ar īpašu lāzeru.

Turpmāk svarīgi seju aizsargāt, lietojot speciālu kosmētiku, saudzīgi attīrīt un mitrināt ādu. Jāņem vērā, ka, turpinot intensīvi sauļoties, baudīt pikantas maltītes, malkot karstu kafiju un alkoholu vai smēķēt, asinsvadi atkal paplašināsies.

Rozācijas gadījumā mēdz izdarīt arī termokoagulāciju, asinsvadus piededzinot ar elektrodiem, lai gan pēc tam var palikt rētas.

Reizēm izmanto mezoterapiju, ar tievām adatiņām ievadot ādā ārstējošu vielu kokteili, taču traumētai ādai arī tas nav labākais ārstēšanas veids.

KONSULTĒJUSI LĀZERPLASTIKAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE ANITA ĀBELĪTE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.