Levits izceļ dezinformācijas radīto postu, ANO ģenerālsekretārs brīdina par jaunu auksto karu 4
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Apvienoto Nāciju Organizācijas galvenajā mītnē Ņujorkā otrdien sākās Ģenerālās asamblejas ikgadējā sesija, ko tradicionāli ievada valstu vadītāju debates. Šogad ir ANO 75. gadskārta, taču koronavīrusa pandēmijas dēļ Ņujorkā ir ieradušies tikai nedaudzi pasaules līderi, bet vairākums atsūtījuši savu uzrunu videoierakstus.
Arī Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita sacītais skanēja videouzrunā, kurā viņš izcēla dezinformācijas radīto postu un nepieciešamību cīnīties pret šo tendenci, un kā piemēru dezinformācijas plašajam vērienam viņš minēja Krievijas arvien atklātākos mēģinājumus “pārrakstīt vēsturi”.
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, atklājot Ģenerālās asamblejas debates, brīdinājis par jaunu auksto karu starp ASV un Ķīnu.
“Mēs virzāmies ļoti bīstamā virzienā. Mēs nevaram atļauties nākotni, kurā divas lielākās ekonomikas sašķeļ pasauli,” sacīja Gutērrešs.
“Tehnoloģiskā un ekonomiskā plaisa draud neizbēgami pārvērsties par ģeostratēģisko un militāro plaisu, un mums par katru cenu no tā jāizvairās,” viņš uzsvēra.
ANO vadītājs aicināja uz globālu solidaritāti, saskaroties ar jaunā koronavīrusa pandēmiju, tostarp vakcīnu izstrādē. Viņš atzīmēja, ka nacionālisms jautājumos, kas saistīts ar vakcīnu pret jauno koronavīrusu, ir ne tikai netaisnīgs, bet pašiznīcinošs. Pandēmijas dēļ ANO ģenerālsekretārs teica savu runu gandrīz tukšā Ģenerālās asamblejas zālē.
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins uzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā stingri aizstāvēja Ķīnas ambīcijas, brīdinot par civilizāciju sadursmes briesmām pandēmijas laikā. Sji sacīja, ka globālā vienotība ir vienīgais veids, kā pārvarēt krīzi.
Ķīnas prezidents uzsvēra, ka pasaulei jāiestājas pret Covid-19 politizāciju un stigmatizāciju, un aicināja pasaules līderus pieņemt “ģimenes konceptu (..) un izvairīties no iekrišanas civilizāciju sadursmes slazdā”.
Starp ASV un Ķīnu valda domstarpības daudzos jautājumos, tostarp par pandēmijas izcelsmi, tirdzniecību un dominanci tehnoloģiju jomā, kā arī par jūras robežām Dienvidaustrumāzijā.
Uzrunā ANO prezidents Sji apgalvoja, ka Ķīnai nav tieksmes uz hegemoniju, ekspansiju vai ietekmes sfēru radīšanu.
“Ķīnai nav nodoma iesaistīties aukstajā karā ar kādu valsti,” viņš teica, apgalvojot, ka Ķīna ir aizsargvalnis starptautiskām sistēmām un atsaucīgs partneris diplomātisku strīdu gadījumos. “Mēs uzstājam uz dialogu, lai pārvarētu domstarpības, un sarunām, lai atrisinātu strīdus,” sacīja Ķīnas prezidents.
Tramps: Ķīnai jāatbild par Covid-19
ASV prezidents Donalds Tramps videouzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā paziņoja, ka pasaulei ir jāsauc Ķīna pie atbildības par tās rīcību saistībā ar jaunā koronavīrusa pandēmiju, jo Pekina ir pieļāvusi Covid-19 izplatīšanos pasaulē.
Tramps pārmeta Pekinai, ka tā ļāvusi Covid-19 izkļūt no Ķīnas un inficēt visu pasauli.
“Apvienotajām Nācijām ir jāsauc Ķīna pie atbildības par tās rīcību,” sacīja Tramps. ASV prezidents, kuru 3. novembrī gaida smaga cīņa par pārvēlēšanu prezidenta amatā, centās kliedēt vēlētāju kritiku par viņa politiku pandēmijas laikā, vainojot šajā nelaimē Ķīnu.
“Mums jāsauc pie atbildības valsts, kas palaida šo sērgu pasaulē,” uzsvēra Tramps. Viņš pārmeta Ķīnai, ka tā rūpējusies tikai un vienīgi par savām interesēm, kad potenciāli letālais vīruss pagājušajā gadā pirmo reizi parādījās Uhaņā.
Tramps sacīja, ka “Ķīnas valdība un Pasaules Veselības organizācija, ko principā kontrolē Ķīna, nepatiesi pasludināja, ka nav pierādījumu par [vīrusa] nodošanu no cilvēka cilvēkam”. “Vēlāk viņi nepatiesi apgalvoja, ka cilvēki bez simptomiem neizplatīs slimību,” viņš piebilda.
Putins aicina izbeigt sankcijas
Krievijas prezidents Vladimirs Putins videouzrunā ANO mudināja izbeigt “nelikumīgās sankcijas” pret Krieviju un vairākām citām valstīm, kas kavējot pasaules ekonomikas atveseļošanos un jaunu darba vietu veidošanu.
Viņam neraksturīgā pārsteidzoši samierinošā runā Krievijas līderis aicināja pasaules valstis uz ciešāku sadarbību cīņā pret koronavīrusu un citām globālajām problēmām, atzīmē aģentūra “Associated Press”.
“Pasaules tirdzniecības atbrīvošana no barjerām, aizliegumiem, ierobežojumiem un nelikumīgām sankcijām ļoti palīdzētu atdzīvināt pasaules ekonomikas augsmi un mazināt bezdarbu,” teica Putins.
Krievijas prezidents jau gadiem cenšas panākt, lai ASV un ES atceltu sankcijas, kas tika ieviestas pret Maskavu pēc Kremļa veiktās Krimas apgabala aneksijas un iebrukuma Ukrainā 2014. gadā un Krievijas iejaukšanās 2016. gada ASV vēlēšanās.
Putina uzruna ANO izskanēja pēc kārtējā starptautiskā skandāla, kad Krievijā ar nervus paralizējošu kaujas vielu “Novičok” tika saindēts opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, kurš atguvies pēc ārstēšanās slimnīcā Berlīnē.
Kipras iebilde, prasot saistīt sankciju vēršanu pret Lukašenko režīmu ar sankcijām pret Turciju, aizkavēja to apstiprināšanu līdz ES samitam, kas bija paredzēts šodien, bet ko nācās atlikt Eiropadomes prezidenta Šarla Mišela karantīnas dēļ.
Vācijas kanclere Angela Merkele nodēvējusi Navaļnija saindēšanu par slepkavības mēģinājumu ar mērķi apklusināt Putina visredzamāko politisko pretinieku.
Kancleres biroja pārstāvis pavēstījis, ka Merkele, iespējams, varētu pārskatīt cauruļvada “Nord Stream 2” projektu par Krievijas gāzes piegādi Vācijai pa Baltijas jūru.
Krievija kā pirmā valsts pasaulē nesen apstiprināja vakcīnu pret Covid-19, un prezidents Putins piedāvāja to bez maksas piegādāt visiem ANO mītnes darbiniekiem Ņujorkā.
Rietumu eksperti uzskata, ka Krievija vakcīnas izstrādē nav ievērojusi visas triju pārbaudes posmu prasības, tāpēc tās izmantošana nav droša.
Latvijas prezidents pret dezinformāciju
Fragments no Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita runas ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā.
“Latviju uztrauc tas, ka viena no Covid-19 radītajām papildu sekām ir daudz labvēlīgāka vide informācijas sagrozīšanai, dezinformēšanai un naidpilnu uzskatu paušanai.
Tādēļ valstīm ir svarīgi aktīvi vērsties pret informācijas sagrozīšanu un nodrošināt to, ka plašsaziņas līdzekļu izplatītā informācija ir brīvi pieejama, ticama un balstīta uz zinātniskiem faktiem. [..] Latvijai šajā jautājumā ir noderīgas iestrādes, ar kurām esam gatavi dalīties.
Jūnijā Latvija un 130 dažādus pasaules reģionus pārstāvošas valstis aicināja ANO aktīvāk pretdarboties informācijas sagrozīšanas un dezinformēšanas mēģinājumiem saistībā ar Covid-19 jeb tā saucamajai “infodēmijai”. [..]
Sagrozītas un klaji nepatiesas informācijas, nepatiesu ziņu un naidpilnu izteikumu skaita straujais pieaugums pēdējos gados ir bīstama tendence ne tikai pandēmijas laikos.
Tas ir būtisks drauds mieram pasaulē, būtisks drauds centieniem atrisināt planetāra mēroga problēmas, piemēram, tādas kā klimata pārmaiņas un vides piesārņojums. [..]
Ja mēs paskatāmies uz dezinformācijas izplatīšanas problēmu plašākā kontekstā, ir kāds piemērs, ko nevar neminēt – Krievijas arvien atklātāki mēģinājumi pārrakstīt vēsturi.
It īpaši II Pasaules kara notikumus. Tas nav pieņemami. Krievija konsekventi cenšas padarīt vēsturi par savas dezinformācijas līdzekli. Papildus tam Krievija arī konsekventi ierobežo demokrātiskumu un vārda brīvību.
Mēs aicinām uzticēt nesen notikušā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija indēšanas mēģinājuma izmeklēšanu neatkarīgai starptautisku speciālistu grupai. Mēs nedrīkstam nozieguma pastrādātājiem ļaut izbēgt no atbildības.
Lielas bažas Latvijā rada arī Baltkrievijā notiekošais, it īpaši nežēlīgās represijas, kas sekoja 9. augusta prezidenta vēlēšanām.
Mēs aicinām organizēt atkārtotas, demokrātiskas un atklātas vēlēšanas, kā arī pārtraukt miermīlīgo protestētāju vajāšanu. [..] Mēs arī aicinām Krieviju atturēties no tālākas iejaukšanās Baltkrievijā notiekošajā, ļaujot pašiem baltkrieviem lemt par savas valsts nākotni.”