Foto: Unsplash

Nevajag steigties ar ražas novākšanu! Dažus dārzeņus ir labi vākt iespējami vēlu 5

“Jo vēlāk dārzeņus – bietes, burkānus un kāpostus – novāks, jo ilgāk tie saglabāsies svaigi un garšīgi. Salnas tos nebiedē. Taču rudens ir viltīgs, un raža jāuzmana, nedrīkst arī nokavēt īsto vākšanas laiku,” skaidro zemnieks Aldis Stepanovičs no Slampes pagasta.

Reklāma
Reklāma

Burkāniem bīstama plaisāšana

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varbūt kāds pilsonis par to naudu māju uzcēla…” ļaudis diskutē, vai 150 000 eiro par “Dimdiņu” zīmola maiņu nav pārmaksāts
Lasīt citas ziņas

Agri sētajiem burkāniem jau jābūt novāktiem. Tagad savu kārtu gaida tā sauktie Jāņu burkāni, kuri sēti jūnija sākumā. Teorētiski tos var vākt vēl oktobrī, taču mainīgie laika apstākļi diktē savus noteikumus.

Pēc sausuma perioda uznākušais lietus var kļūt par iemeslu tam, ka burkāni pēkšņi apjūk un sāk plaisāt. Tad burkāns strauji zaudē savu kvalitāti, un lielaudzētāji šo brīdi nedrīkst pieļaut. Taču mazdārziņā burkānu dobi var uzmanīt, lai ļautu pēc iespējas ilgāk ražai augt un glabāties svaigai uz lauka. Ik dienu, ņemot burkānus maltītei, papēta to sānus. Tiklīdz pirmajiem pamana šķēlumus, tūliņ visus vāc nost.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav tā, ka ieplīsušie burkāni tūliņ sapūst, taču garšas īpašības strauji zūd. Nupat ieplīsušos burkānus var nomizot, sagriezt kubiņos un salikt saldētavā.

To, cik grūti burkāniem klājies, var noteikt pēc saknes – liela sausuma un tātad arī barības trūkuma brīžos veidojušās tādas kā ie­žmaugas.

Ja burkāni sāk veidot daudz baltu, jaunu sakņu, tie domā augt atkārtoti, tāpēc raujami ārā.

Burkānus var vākt, kad laksti sāk krāsoties.

Burkānu lakstus labāk lauzt, nevis griezt (tad var iebojāt burkāna pierīti, un tas bojāsies).

Bietes salnu nebīstas

Bietes mazdārziņā var vākt septembrī, oktobrī. Lielaudzētājiem ir savas prasības – jāpagūst, kamēr bietēm vēl tādas lapas, lai kombains tās var izraut.

Pareizi būtu, ja bietes ziemas glabāšanai tiktu sētas jūnija sākumā. Agrākam patēriņam agrīnās šķirnes – maijā, kad augsne iesilusi.

Bieti nevajadzētu pāraudzēt resnāku par 10 cm diametrā – tad tā var kļūt koksnaina, mīkstumā parādās gaišāki riņķi.

Bietēm un burkāniem lakstus pēc iespējas ātrāk nogriež, jo tie vīst un atņem saknei spēku.

Kāposti arī var augt

Ziemas kāposti var augt uz lauka līdz oktobra beigām, novembra sākumam, ja neplaisā.

Taču Aldis iesaka neatlikt kāpostu pirkšanu skābēšanai. Vai arī sarunāt ar kādu zemnieku, lai pietaupa zināmu daudzumu galvu uz lauka.

Kāpostus cenšas pēc iespējas ilgāk turēt uz lauka, lai beidzot atdzeras. Par agru novāktie būs sīvi.

Reklāma
Reklāma


Padoms!

Ja gadījies, ka saknes palikušas uz lauka un pēkšņi uznācis stiprs sals, ražu nesteidz tūliņ novākt. Ja laika ziņās sola, ka atgriezīsies siltākas dienas, dārzeņus atstāj uz lauka, un tie paši atdzersies. Ja šādus apsalušus dārzeņus strauji ienes siltākā telpā, tie ilgi neglabāsies (straujas temperatūras svārstības rosina audu plīšanu augiem).
Bet, ja sals tomēr neatkāpjas, apsalušajiem dārzeņiem nogriež lapas un sakrauj pagaidu stirpā, piesedz tik daudz, lai tie lēnām atlaižas. Tad nes pagrabā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.