Dace Baltruma: Nevajadzētu stūrgalvīgi noteikt mistisku vērtību apbūvei, kurai tās nav 5
Debates par taisnīgu nekustamā īpašuma nodokļa lieluma aprēķināšanu turpinās jau vismaz 25 gadus. Kadastrālās vērtēšanas sistēma tiek izstrādāta, pārstrādāta, uzlabota, bet jēdzīga rezultāta kā nav, tā nav.
Nodokļi būtu jāmaksā atbilstoši tam labumam, ko no sava īpašuma izmantošanas gūst tā īpašnieks.
Tas attiecināms gan uz dzīvojamiem, gan visiem pārējiem īpašumiem. Minēto labumu atspoguļo īpašuma tirgus vērtība.
Pret to laikam iebildumu nav. No pirmā acu uzmetiena varētu likties, ka tad jau viss ir vienkārši – jānosaka katra īpašuma tirgus vērtība un tā jāizmanto kadastrālās vērtības aprēķinā.
Ideāli tā tam vajadzētu būt.
Problēmas rada līdz šim pastāvējusī stūrgalvīgā pieeja, no kuras laikam neviens negrasās atteikties: īpašuma kopējā kadastrālā vērtība tiek aprēķināta kā divu atsevišķu lielumu – zemes un apbūves – vērtību summa.
Bet tās abas darbojas kā vienots veselums, nevis katra par sevi. Un ietekmē viena otru.
Zemes gabalam sava vērtība ir tikai līdz brīdim, kamēr tas tiek apbūvēts.
Apbūve ir papildu ieguldījums zemes vērtībā, bet tirgus vērtībā tās pienesums ne vienmēr ir proporcionāls apbūvē ieguldītajiem līdzekļiem.
Turklāt ir pat iespējams, ka nosacīti zemes gabala vērtība pati par sevi ir lielāka nekā visa īpašuma kopējā vērtība, ja apbūve ir nekvalitatīva vai atrašanās vietai pilnīgi neatbilstoša.
Nevajadzētu stūrgalvīgi noteikt mistisku vērtību apbūvei, kurai tās nav. Minētā iemesla dēļ nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības aprēķiniem vispirms būtu jānosaka to tirgus vērtība atbilstoši tirgus diktētiem nosacījumiem.
Īpašumam, nevis zemei un apbūvei atsevišķi!
Un lai nu Valsts zemes dienests nemaskē savu nespēju ar aizbildināšanos, ka nav iespējams noteikt robežu, aiz kuras īpašums uzskatāms par dārgu, vai ka ekskluzīvi īpašumi netiek pirkti un pārdoti.
Lai aicina talkā sertificētos nekustamā īpašuma vērtētājus, kuri spēs paskaidrot, kas tad ir nekustamā īpašuma tirgus vērtība.
Mēdz teikt, ka viss maksā tik, cik tas maksā. Tirgū tā nu ir absolūta patiesība.
Un arī nodokļu aprēķinam vajadzētu atbilst šai patiesībai.