Viedoklis. Nevainosim dabu, bet savu neprasmi tai pielāgoties! 0
Tik daudz ir rakstīts par to – ja vasaras otrā puse un rudens ir nokrišņiem bagāts, apdobes jāatstāj apaugušas. Zāles vai nezāles palīdz regulēt mitruma režīmu augsnē. Augļu kokus sausums tik viegli iznīcināt nevar, bet pārlieks mitrums gan. Sausā un karstā laikā lapas aizver atvārsnītes vai pat nobirst, lai nebūtu jāatdod stumbrā un zarā uzkrātais ūdens.
TV sižetos rādītās ābeles, kas it kā iet bojā sausuma dēļ, cieš saimnieka pārliekās centības dēļ, ar herbicīdiem iznīcinot apaugumu ļoti platā apdobes slejā. Tās iet bojā tāpēc, ka saknes visu rudeni un ziemu pārmitrā augsnē skābekļa trūkuma dēļ stipri cieta vai pat pilnīgi aizgāja bojā. Ja saknes cietušas, tās nespēja pavasarī ar ūdeni laikus apgādāt karstumā strauji plaukstošo augu virszemes daļu. Skābekļa trūkumu mitrās un vēsās augsnēs sevišķi nemīl potcelms MM106.
Kurzemē ir dārzi, kur ābeles jūtas ļoti labi, jo rindstarpas izpļautas, nopļautā zāle mesta uz apdobēm, veidojot mulčas slāni. Ābelēm, kam pērn zari īsināti, jaunie dzinumi palīdz vainagu apgādāt ar ūdeni un barības vielām. Vienīgā nelaime – augļaizmetņi būs jāretina un tas ir darbietilpīgs process. Dārzos, kur mitruma trūkumu varbūt arī juta, daļa augļaizmetņu nobira, bet to 4–5%, kas palika, pietiek labas ražas nodrošināšanai, un tur nebūs jāiegulda darbs un nauda retināšanai.
Arī jaunie kauleņkoku stādījumi dažviet Kurzemē visvairāk cietuši pagājušā rudens ūdens pārbagātības dēļ, sevišķi smagākās augsnēs vai ieplakās. To saknes arī necieš skābekļa badu. Virszemes daļas pietiekami nenobrieda un cieta pat nelielā salā, sevišķi mazāk ziemcietīgām šķirnēm.
Aveņu dzinumi arī nedabūja pietiekami labi sagatavoties ziemošanai, sevišķi mazāk ziemcietīgām šķirnēm. Ieplakās varēja ciest arī saknes. Ja stādījumā redzami cietuši iepriekšējā gada dzinumi, bet jauno dzinumu ir ļoti daudz, mitruma trūkums nevar būt.
Zemenes biznesam nevar audzēt bez mulčas un apūdeņošanas, dienvidu karstajās zemēs to saprot ikviens. Ja to negrib darīt, tad tās jāaudzē tikai savam patēriņam.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops