Pēc kādiem kritērijiem Saeimas vēlēšanās izraudzīties vēlēšanu sarakstu? 4
Jānis Dambergs, SIA “Elva Baltic”, “Microsoft Dynamics” biznesa risinājumu Baltijas valstīs zelta partnera, valdes priekšsēdētājs: ”Nezinu, cik daudz Latvijas vēlētājs vērtē deputātu kandidātu paveiktos darbus, cik viņa izvēli ietekmē reklāmas un sabiedrisko attiecību kampaņa. Parasti ievēlam cilvēkus, kuru solījumi par divām trešdaļām ir “neceļami”. Pirmām kārtām, izvēle būtu jānosaka paveiktajiem darbiem, nevis solījumiem. Neticu, ka cilvēki, kas kaut ko darījuši vienā virzienā, spēj pārorientēties uz ko citu, šeit es domāju jaunos politiskos veidojumus, kur iekļāvušies vecie politiķi. Vērtējot katru kandidātu atsevišķi, neticu – ja cilvēks, kas bijis neveiksmīgs saimnieciskajā darbībā, kaut ko svarīgu spēs paveikt politikā. Ļoti tipiska Latvijas vēlētāju kļūda, naivums ir vērtēt vienu partijas saraksta priekšgalā likto personību, nevis visu komandu. Partijām pirms vēlēšanām vajadzētu paust, ko katrs no kandidātiem darīs, kādus amatus konkrētie cilvēki atbilstoši savām zināšanām ir gatavi ieņemt valdībā. Mums notiek otrādi – ievēl cilvēkus, tad ministru amatos liek tos, kas nozarei nenodarīs ļaunumu. Vissvarīgākais ir, vienkārši runājot, “neuzrauties” uz populismu, vērtēt trīs solīšus tālāk.”
Edvīns Bergmanis, SIA “Iepirkuma grupa” (veikalu tīkla “Top” zīmola turētājs) līdzīpašnieks: ”Būsim aktīvi, atradīsim laiku doties uz vēlēšanu iecirkņiem. Saprotu tos cilvēkus, kam ir ID karte, tomēr vajadzētu neērtības pārvarēt. Izvēli vēlēšanās vajadzētu balstīt uz partijas un politiķu agrākā darba izvērtējumu. Ja politiķis ir jauns, arī tad var vērtēt iepriekšējo veikumu, ģimeni. Arī to, vai viņš runā latviešu valodā. Nacionālās apvienības politiķi nereti nezina, kurā valstī dzīvo, – kad jārunā televīzijas kameras priekšā, tad pāriet uz krievu valodu. Visi šie nosacījumi ir svarīgi izvēles izdarīšanā.”
Roberts Dlohi, mašīnbūves uzņēmuma “PERUZA” valdes loceklis: ”Tie politiķi, no kuriem gaidīju sasniegumus pēc iepriekšējām Saeimas vēlēšanām, tos neguva. Reformu partijas pieteikums bija burvīgs, man tuvs un pieņemams, tostarp gan vispārējie saimnieciskie nosacījumi, gan arī godīgā politika. Ķīļa kunga piedāvātās reformas bija saprotamas un atbalstāmas, tomēr izrādījās, ka viņš bija vājš taktiķis – nespēja īstenot savas ieceres. Labi sevi pieteica, tomēr izpildījums bija vājš. Vēlēšanās būtu jābalso par politisko spēku, kas darbojas mērķtiecīgi, tālredzīgi un drosmīgi. Mūsu vēlēšanu sistēma diemžēl to neļauj. Iemesls – politiskajiem spēkiem vajadzīgie kompromisi pēc vēlēšanām, solījumu aizmiršana. Es patlaban partiju piedāvājumā nemanu jaudīgu, valstisku redzējumu un spēju to noturēt pāri vēlēšanu cikliem. Vēlēšanās atbalsts būtu jāsniedz cilvēkiem, partijai, kas pilda agrāk dotos solījumus.”
Andris Bite, zivju pārstrādes uzņēmuma SIA “‘Karavela” līdzīpašnieks: “Vēlos atbalstīt politiķus, kas rosina tautsaimniecības izaugsmi, mērķtiecīgi īsteno tautsaimniecības attīstības politiku. Pēc aizvadītajām vēlēšanām redzu, ka nav tādu politisko spēku ne starp latviešu, ne krievu vēlētāju pārstāvošajiem politiskajiem spēkiem. Politiķi darbojas pēc principa “ja izdosies, tad labi, ja neizdosies, arī nekas”. Tā pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām daudzi kandidāti runāja par darbošanos Latvijas tautsaimniecības interesēs, tomēr Lauksaimniecības komitejā neviens deputāts nepieteicās. Politiķi dzīvo citā pasaulē. Vēl daļa tā saucamo dinozauru no jaunajām partijām pavisam ir zaudējuši mēra sajūtu, viņus neievēlēs. Viņu cīņa ar politikas smagsvariem ir līdzīga kā vietējam limonādes ražotājam ar “Coca cola”. Uz vēlēšanām, protams, došos, izvēlēšos vismazāko ļaunumu.”