Netic, ka prokuratūra būs taisnības devēja 8
Tikai viens cilvēks, kurš ievietots psihiatriskajā slimnīcā par nepareiziem politiskajiem uzskatiem, ticis vaļā no padomju laikā uzliktās diagnozes.
Specializētā vairāku nozaru prokuratūra kopš 2013. gada augusta, kad stājās spēkā likums “Par Latvijas PSR un PSRS psihiatriskajās ārstniecības iestādēs nepamatoti ievietotajām personām”, ir pieņēmusi tikai vienu lēmumu par personas izņemšanu no psihisko saslimšanu reģistra. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, ko tolaik vadīja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība), toreiz prognozēja, ka prokuratūra līdz gada beigām varētu saņemt vairākus desmitus iesniegumu ar lūgumu atzīt, ka cilvēku piespiedu ārstēšanai ir bijuši politiski, nevis medicīniski iemesli. Taču šī prognoze nav piepildījusies. Kā pastāstīja Specializētās vairāku nozaru prokuratūras virsprokurore Sandra Daugaviete, ir saņemti pieci iesniegumi, no kuriem tikai viens atbildis likuma prasībām.
“Prokuratūra lūdza Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra ārstu ekspertu atzinumu un pieņēma lēmumu vienu personu noņemt no uzskaites psihiatrisko slimību reģistrā. Pārējām personām ievietošana psihiatriskajā ārstniecības iestādē nebija saistīta ar politisko darbību.
Lai pieņemtu lēmumu, mēs pieprasījām ārstniecības iestādei šo personu medicīniskos dokumentus un pēc iepazīšanās ar tiem savus jautājumus nosūtījām ārstiem ekspertiem. Ja prokurors uzdod precīzus jautājumus ekspertiem, tad saņem precīzas atbildes, un es nevaru apgalvot, ka eksperti būtu ieinteresēti sniegt nepareizus slēdzienus. Ir svarīgi, kas ir ierakstīts medicīnas dokumentos padomju laikā,” stāsta virsprokurore Daugaviete un piebilst – ja prokurors nosūta medicīnas iestādei lēmumu, ka personas uzvārds ir jāizņem no slimību reģistra, tad tas tiekot izdarīts.