“Netaisnība! Esmu pārslimojusi kovidu, sertifikātu man neizsniedz un arī vakcinēties nevaru!” Kā šo skaidro ārsti? 93
Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Tie, kuri pārslimojuši Covid-19 un paši tikuši galā ar slimību, pašlaik nevar saņemt kovida sertifikātu, ko izsniedz no 1. jūlija. Vaira (redakcijai vārds un uzvārds zināms) uzskata, ka tā esot liela netaisnība, jo viņa pārslimoja kovidu ģimenes ārsta uzraudzībā, bet ārsts, redzot, ka Vairai ir tipiski Covid-19 simptomi, toreiz decembrī, kad viņa saslima, nesūtīja Vairu veikt testu.
“Man ģimenes ārste teica, ka arī tāpat skaidrs, ka esmu slima ar kovidu, nav jēgas iet taisīt testu, bet divas nedēļas jāizolējas un jāārstējas. Pirms dažām dienām uztaisīju antivielu testu, kas bija ar gana augstu rādītāju.
Ziemā saslima arī mana meita, viņai pazuda gan oža, gan garšas sajūta, bet tests izrādījās negatīvs. Paradoksāli, vai ne? Daktere ārstē kovidu, bet analīzes, pēc kurām nosaka šo slimību, uzrāda, ka cilvēks nav inficējies. Toreiz jau neviens par tādu kovida sertifikātu nedomāja,” stāsta Vaira.
Tas, ka Covid-19 testos mēdz būt kļūdas, nav nekāds noslēpums, par to valdību informējis arī Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas galvenais speciālists Sergejs Ņikišins. Arī Veselības ministrija, pārbaudot vairākus gadījumus, kad sociālās aprūpes centros vieniem un tiem pašiem klientiem īsā laika periodā testējot, tika atklāti pretrunīgi analīžu rezultāti, secinājusi, ka testi ir kļūdas, bet tās neesot masveidīgas.
Pārsteigumu par pārslimojušajiem, kuri netiek pie sertifikāta, LTV raidījumā “Rīta panorāma” pauda arī Saeimas deputāts un ekspremjers Māris Kučinskis (ZZS).
Arī daļa “Latvijas Avīzes” lasītāju ir neizpratnē, kāpēc mājas apstākļos kovidu pārslimojis cilvēks netiek pie oficiāla apliecinājuma, tāpat kā tie, kuri ārstējušies ārsta uzraudzībā. Antivielu tests taču uzrāda, ka slimība varētu būt izslimota.
Slimību kontroles un profilakses centrā saņēmu informāciju, ka pozitīvs antivielu testa rezultāts var būt pierādījums pagātnē pārslimotai infekcijai, taču tas nesniedz nekādu norādi par infekcijas norises laiku, kā arī tas nevar izslēgt, ka cilvēks šobrīd ir inficējies.
Pēc antivielu klātbūtnes neesot iespējams spriest, kad cilvēks ir pārslimojis Covid-19, tādējādi tas neatbilst prasībai par pozitīva testa derīguma termiņu. Covid-19 izslimojis cilvēks, kuram inficēšanās fakts ir pierādāms ar pozitīvu Covid-19 testu, kovida sertifikātu izsniedz 180 dienām.
Antivielu tests nepierādot, ka cilvēks nav infekciozs vai aizsargāts pret jaunu infekciju, vai nespēj izplatīt tālāk SARS-CoV-2 vīrusu. Pat, ja antivielu testi zināmā mērā sniedz pierādījumus par organisma imūnreakciju, joprojām nav noteikts minimālais antivielu daudzums, kas nodrošina pietiekamu aizsardzību pret kovidu.
Ne valdības mājaslapā “Covid19.gov.lv”, ne speciāli Covid-19 sertifikātam izveidotajā tīmekļa vietnē “Covid19sertifikats.lv” nav atrodams precizējums, ka vīrusa pārslimošanas faktu var apliecināt tikai ar Covid-19 pozitīvu PCR testu, bet ne antivielu testu, kas parāda, ka slimība varētu būt izslimota. Vien norādīts, ka ir trīs veidu sertifikāti: par veikto vakcināciju, par veiktajām laboratoriskajām analīzēm un izslimošanas sertifikāts.
Saņem vakcīnu, un miers!
Arī Eiropas Slimību un profilakses centra speciālisti skaidro, ka pēc antivielu testa var konstatēt, ka cilvēks ir pārslimojis Covid-19, bet nav iespējams pateikt, kad tas noticis, kā arī nevar izslēgt, vai cilvēks nav slims patlaban.
Eiropas Parlamenta dokumentā par vakcinācijas, testēšanas un pārslimošanas sertifikātu izdošanu, verifikāciju un akceptēšanu, lai atvieglotu brīvu pārvietošanos Covid-19 pandēmijas laikā, antivielu tests dēvēts par laboratorisko testu, kura “mērķis ir noteikt, vai personai ir izveidojušās antivielas pret SARS-CoV-2, kas norāda uz to, ka sertifikāta turētājs ir bijis pakļauts Covid-19 iedarbībai un personai ir izveidojušās antivielas neatkarīgi no tā, vai personai ir vai nav bijuši slimības simptomi”.
Skultes ģimenes ārsts Reinis Siliņš pastāstīja, ka viņa praksē esot bijuši daži pacienti, kuri pārslimojuši kovidu, nevēršoties pie ārsta. “Epidemioloģiski viņi skaitās kā kovida slimnieki, bet ar obligāto testu tas nav pierādīts.
Nosakot antivielu līmeni, redzams, ka cilvēks ir slimojis vai viņam bijusi saskarsme ar inficēto, bet jāņem vērā, ka antivielu līmenis var būt ļoti mainīgs. Tādā veidā nav iespējams noteikt, kurā brīdī cilvēks ir saslimis.
Eiropā un arī Latvijā ir pieņemts zināms algoritms, kādā gadījumā izsniedz digitālo Covid- 19 sertifikātu. Diemžēl daļa kovidu pārslimojušie nokļūst to skaitā, kuriem neiedod šo sertifikātu. Bet viņiem ir iespēja vakcinēties un šo sertifikātu iegūt bez kādiem jautājumiem. Tas ir pilnīgi lieks sarunas temats, ka cilvēks pirms kāda pusgada ir slimojis un viņam nedod sertifikātu uz vēl atlikušajām trim dienām,” uzskata ģimenes ārsts Siliņš.
Pagaidām no potes atturēsies
Taču Vaira tā neuzskata: “Pēc izglītības esmu bioloģe ar specializāciju cilvēku un dzīvnieku fizioloģijā. Šobrīd mans darbs nav saistīts ar specialitāti, bet ilgstoši esmu strādājusi Eksperimentālās medicīnas institūta imunoloģijas laboratorijā un Maskavā Vissavienības onkoloģijas centra radioimunoloģijas laboratorijā.
Esmu pārliecināta, ka nevar, neizvērtējot pašreizējo veselības stāvokli, steigties vakcinēties, jo organisms var reaģēt arī ļoti smagi, ja ir kādi citi saslimšanas faktori. Pirms vairākiem gadiem biju uz nāves sliekšņa pēc gripas vakcīnas, uz kuru mani pierunāja, lai gan teicu, ka nejūtos īsti labi. Pazīstami pieredzējuši ārsti man iesaka šobrīd nevakcinēties, jo reakcija nav prognozējama.
Meitai ir smagas autoimūnas saslimšanas, arī viņai reimatologs nerekomendē potēties. Viņa teic, ka jūtas savā ziņā diskriminēta, jo nevar saņemt Covid-19 sertifikātu tāpēc vien, ka acīmredzot toreizējais tests bijis kļūdains, turklāt ir bailes par savu veselību. Man šobrīd konstatēta Laima slimība pēc ērces koduma, organismam tāpat jau ir slodze, tāpēc vēlos nogaidīt ar vakcinēšanos.”
Dažādās valstīs ir atšķirīga pieeja Covid-19 pārslimojušu cilvēku vakcinācijai. Ir valstis, kur vakcinē uzreiz pēc atveseļošanās, ir tādas, kur potē pēc trim mēnešiem vai pusgadu pēc pārslimošanas.
“Pārslimojušie iedzīvotāji iepriekš netika īpaši uzrunāti savlaicīgai vakcinācijai, tādējādi dodot priekšroku mazāk pasargātajai iedzīvotāju grupai. Tomēr tagad saistībā ar “delta” jeb Indijas vīrusa varianta masveida izplatīšanos, kas vēl straujāk izplatās iedzīvotāju vidū, neiesaka vairs gaidīt līdz pēdējai – 180. – dienai pēc pārslimošanas, lai uzsāktu vakcināciju,” skaidro Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska.
Tagad – vienu devu
Līdz jūlijam pārslimojušajiem potēja divas vakcīnas devas, bet patlaban tiek vakcinēta tikai viena deva. Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis stāsta, ka kovidu pārslimojušiem cilvēkiem parasti pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas parādoties izteiktākas blakusparādības nekā pēc otrās vakcīnas devas, tāpēc daudzās valstīs viņus divreiz nevakcinējot. Viņiem jau pēc pirmās potes izveidojoties ļoti laba organisma aizsargreakcija. Taču tas nenozīmējot, ka otrā vakcīnas deva organismam kaitējot.
Vakcinācijas sertifikāts Covid-19 pārslimojušiem, kas saņēmuši vienu vakcīnas devu, būs pieejams no 21. jūlija, kad tiks veiktas nepieciešamās izmaiņas vakcinācijas sertifikāta izveidošanas un parakstīšanas sistēmā.
Šāds lēmums pieņemts, balstoties uz vakcīnu efektivitātes jaunākajiem pētījumiem un Eiropas Padomes 14. jūnija ieteikumu par to, ka cilvēki ceļošanas kontekstā būtu jāuzskata par pilnībā vakcinētiem arī tad, ja vakcinācijas sertifikātā ir norādīts, ka vakcinācijas kursā ir veikta vienas devas ievadīšana.
Izmaiņas var skart arī tos cilvēkus, kuriem pēc pārslimošanas ir antivielas, bet kuriem nav bijis kovidu diagnosticējošais tests, jo šim jautājumam grasās pievērsties Eiropas Savienības institūcijas. Eiropas Komisijai līdz 31. oktobrim jāiesniedz Eiropas Parlamentam ziņojums, kurā būtu informācija, kas balstīta uz zinātniskiem pierādījumiem, ka pārslimošanas sertifikātu varētu izsniegt, arī ņemot vērā antivielu testu.