Mizas un čiekuri, arī ogas 0

* Mežmalā vai upes tuvumā var lūkot pēc vītola mizas, kas ir dabiskais aspirīns. To gan parasti vāc pavasarī, kad labi atlec no zara, tomēr arī pašlaik mizā ir diezgan liela bioaktīvo vielu koncentrācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Nogriež sīkus vītola zariņus ar visu mizu, mājās sasmalcina. Novāra un dzer kā sviedrējošu vai pretiekaisuma tēju, kā arī tad, ja sāp locītavas. Tējai ir sīva, savelkoša garša, jo miza satur daudz miecvielu.

* Artūrs Tereško iesaka savākt un turēt mājas aptieciņā alkšņa čiekurus. Tajos ir papilnam miecvielu, novārījums labi palīdz pret vēdera dumpošanos. Sauju čiekuriņu pavāra puslitrā ūdens aptuveni piecas minūtes, atdzesē un dzer. Caureja kā ar roku noņemta!

CITI ŠOBRĪD LASA

* Ja upes ielejā vai kur citur izdodas ieraudzīt irbenes krūmu, kur vēl turas ogas, ir vērts tās salasīt. Irbenes ir ļoti gardas, jo izsalušas, zaudējušas rūgtumu. Šīs koši sarkanās odziņas ir lielisks imunitātes sargs. Ja salasa vien sauju, ar to ir gana.

Ogas izberž caur sietu, sajauc uz pusēm ar medu vai pieliek cukuru – darbosies kā konservants. Pa tējkarotītei spēcinošā svaiguma pievieno tējai vai apēd tāpat svaigu.

* Vija Eniņa rosina iet lūkot arī dārzā, ja nokusis sniegs, – varbūt ir kaut kas spirgts un zaļš. Ja ir plūcams kāds timiāna zariņš, to var pielikt ne tikai ēdienam, bet arī klepus tējai. Nereti ausi ir pabāzis ķiploka dzinums vai sazaļojusi virza – to visu var pievienot salātiem. “Ja tiekam klāt, kādēļ neapēst?!” retoriski jautā Vija Eniņa.

Veselīgs kārums vēsam vakaram. Iesaka Līga Eglīte

Ja kārojas kaut ko īpašu, garšīgu un tīkamu, pagatavo dzērienu, kam noder vasaras un rudens vākumi, ko esam sasaldējuši un sažāvējuši.

Traukā ieber nedaudz saldētu pīlādžu, melleņu, smiltsērkšķu, upeņu vai citu ogu. Pievieno dažas žāvēta ābola šķēlītes un mazliet saldētu piparmētru, kas ir īpaši aromātiskas. Ja ir žāvētas, saberž pāris mētru lapiņu un arī ieber traukā. Visam uzlej karstu ūdeni, ļauj nostāvēties. Lej glāzēs ar visām ogām. Uzvirmo burvīgs aromāts, telpā un sirdī ienāk vasara.

36,6 °C konsultanti LĪGA EGLĪTE, zāļu sieva no Vidzemes

VIJA ENIŅA, augu pazinēja, farmācijas doktore

ARTŪRS TEREŠKO, ārsts fitoterapeits

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.