Kā laukos šajā aukstumā un sniegā sirmgalvji tiks pie ārsta? Nespēj vienoties par senioru vakcināciju 13
Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Vakcinācijas birojs ģimenes ārstus iepriekš bija informējis, ka senioru vakcinācija sāksies martā, tomēr vakar Ministru kabineta sēdē biroja vadītāja Eva Juhņēviča sacīja, ka tā sākšoties jau nākamajā nedēļā.
Precīzu datumu gan vēl nevarot nosaukt, to pateikšot šodien pēc tikšanās ar ģimenes ārstiem. Noliktavā stāvot vakcīnas, un tās esot jāizlieto.
E. Juhņēviča pastāstīja, ka seniori vecuma grupā, sākot no 70 gadu vecuma, tikšot aicināti ar masu mediju starpniecību pieteikties pie saviem ģimenes ārstiem.
Ģimenes ārsti saņemšot informāciju arī par tiem saviem pacientiem, kuri pieteikušies vakcinēties portālā “manavakcina.lv”. “Portālā reģistrējušies vairāk nekā 90 tūkstoši cilvēku, viņu vidū ir arī seniori.
To ģimenes ārstu pacientus, kuri neveiks vakcināciju, aicināsim pieteikties pa tālruni 8989, un operators piedāvās ārstniecības iestādi, kur notiks vakcinācija. Tādā gadījumā ārstniecības iestāde sazināsies ar senioru,” skaidroja Juhņēviča.
No vairāk nekā 1200 ģimenes ārstiem piekrituši vakcinēt apmēram puse, taču liela daļa no viņiem pieteicās sniegt šo pakalpojumu cerībā, ka valdība piešķirs finansējumu, lai ārsta praksē varētu algot trešo medicīnas māsu, kas veidotu pacientu rindu un veiktu potēšanu, taču tas nenotika.
Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, kurai ir ārsta prakse Balvos, pastāstīja, ka ārsti esot aicināti jau šo ceturtdien pieteikt vakcīnas.
“Mēs tam neesam gatavi, jo līdz šim mums nav sniegta nekāda informācija, kā šis process notiks. Līdz šīs nedēļas beigām nav fiziski iespējams uzrunāt visus pacientus vecuma grupā virs 70 gadiem. Sākumā prioritārajā grupā bija iekļauti seniori, sākot no 80 gadu vecuma.
Daudzi taču dzīvo viensētās, un labi, ja ir kāds radinieks, kas atved. Jau laikus vakcinēšanas procesa nodrošināšanā bija jāiesaista pašvaldības, kas varētu palīdzēt šos cilvēkus nogādāt pie ģimenes ārstiem,” sacīja L. Kozlovska un piebilda, ka šonedēļ iegādājusies jaunu mobilo telefonu tieši zvaniem par vakcināciju.
“Mans ikdienas telefons ir aizņemts nepārtraukti, konsultējot pacientus. Veselības ministrs un ministrija neatbalstīja Lauku ģimenes ārstu asociācijas priekšlikumu par trešo medicīnas māsu, kuras lielajās praksēs varētu strādāt ar vakcinējamo personu rindu. Manā ārsta praksē līdz nākamajai nedēļai pieraksts ir pilns. Pa kuru laiku paralēli mēs vakcinēsim un kurā mirklī varēsim veidot šo rindu?” vaicā daktere.
Šodien veselības ministrs Daniels Pavļuts un Vakcinācijas biroja pārstāvji tiksies ar ģimenes ārstiem, lai vienotos par vakcinācijas sākšanu.
Vakar valdības atklātā sēdē Vakcinācijas projekta biroja vadītāja E. Juhņēviča ministrus informēja, ka līdz 7. martam paredzēts vakcinēt kopumā 19 598 sociālo aprūpes centru klientus un darbiniekus.
Līdz 14. februārim poti bija saņēmuši tikai 750 pansionātu iemītnieki un viņu aprūpētāji. Plānots, ka februārī un martā abas vakcīnu devas būs saņēmuši 34 815 mediķi un ārstniecības iestāžu darbinieki.
Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš painteresējās, kas notika ar pārējām deviņām “AstraZeneca” vakcīnu devām, ja no flakona svētdien tika izvakcinēta tikai viena deva vienam pansionāta iemītniekam.
Kariņš bija nobažījies, vai pārējās devas neaizgāja postā vai varbūt tika izpotētas kādiem radiem, draugiem vai garāmgājējiem.
Ministru prezidents norādīja, ka aizdomīgi gadījumi varot sagraut uzticību visai vakcinācijas sistēmai.
“Jums nekavējoties jāprasa pilna atskaite, negaidot, kad ievadīs e- veselībā. Es ļoti mudinātu jūs agresīvi ņemt to bulli aiz ragiem un neļaut notikt lietām, kas nedrīkst notikt. Jūs esat pieņemta birojā, un jums ir visas pilnvaras prasīt atskaites, lai varat mums atbildēt!” uzsvēra Kariņš.