Foto – Sandra Ruska

Neslinko, sagatavojot siltumnīcu 1

Lai jauno ražu neapdraudētu kaitēkļi, parazītisko sēņu un baktēriju sporas, kas atrodas uz augiem vai augsnes virskārtā, siltumnīca rūpīgi jāiztīra un jādezinficē. Vispareizāk to darīt rudenī, bet, ja kaut kādu apstākļu dēļ tas nav paveikts, var pagūt arī agri pavasarī.

Reklāma
Reklāma

30 gadu pieredze

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Agronomei dārzniecei, LLKC Valkas novada lauku attīstības un kooperācijas speciālistei Sniedzei Ragžei ir sava loģika un pamatoti spriedumi, kā jāveic darbi un jāsagatavo zeme jaunajai sezonai. Viņas pieredze krāta 30 gadu garumā un ir īpaši vērtīga, jo praksē vairākkārt pārbaudīta. Dārzniece tomātus savam priekam un arī tirgum audzē trīs plēves siltumnīcās apmēram 200 m2 platībā.

Dezinfekcijas pasākumi

Vispirms siltumnīcā izrauj noražojušos stādus kopā ar augsni pie saknēm – šādi iespējams noņemt gandrīz visu augsnes virsējo kārtu. Augu atliekas izmet komposta kaudzē. Podiņus, spaiņus un citu inventāru dezinficē kālija permanganāta 1% šķīdumā. Nedrīkst atstāt auklu galus, jo tur mīt slimību ierosinātāju sporas, ko ar neapbruņotu aci nevar redzēt. Auklas, ar ko piesiet tomātus vai gurķus, ieteicams ik gadu gādāt jaunas – būs mazāk klapatu. Ja augu stumbrus pie auklas stiprina ar plastmasas klipšiem, arī tos var dezinficēt, mērcējot 15 minūtes zilo graudiņu šķīdumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kvalitatīvas, biezas plēves segums kalpo aptuveni desmit gadu. Sezonas beigās to var viegli nomazgāt gan no iekšpuses, gan ārpuses ar kālija permanganāta šķīdumu, iznīdējot aļģes.

! Var izmantot arī speciālu Latvijā reģistrētu dezinfekcijas līdzekli Menno Florades, kas ir efektīvs pret vairākām sēņu, vīrusu un baktēriju sugām, iedarbojas arī pazeminātā temperatūrā.

Pareizi būtu sienas nomazgāt ar kādu mazgāšanas līdzekli, piemēram, veļas pulveri, un suku, noskalot ar tīra ūdens strūklu un pēc tam visas konstrukcijas un segumu bagātīgi apsmidzināt ar Menno Florades 1–4% šķīdumu (10–40 ml/l ūdens). Kvadrātmetra apstrādei vajadzīgi 0,2 l darba šķidruma, un tam uz vir­smas jābūt vismaz četras stundas. Atšķirībā no citiem līdzekļiem Menno Florades neizraisa metāla koroziju.

Koka konstrukciju siltumnīcas var dezinficēt ar pulverveida sēru vai sēra svecēm (50 g/m3). Apstrādes laikā gaisa temperatūrai siltumnīcā jābūt +10…+15 °C, bet siltumnīcai – hermetizētai.

Koka konstrukcijas pirms sezonas sākuma vēlams nokrāsot ar baltu ūdens emulsijas vai eļļas krāsu, tādējādi pasargājot koksni no pūšanas.

! Pēc Valsts augu aizsardzības dienesta sniegtās informācijas, Bordo maisījumu, ko mazdārznieki līdz šim bieži izmantoja tomātu profilaktiskai apstrādei pret slimībām, sākot ar šo gadu, tirdzniecības vietās vairs netirgos. Sēru dārzkopības veikalos šosezon vēl varēs iegādāties un izmantot siltumnīcu dezinfekcijai.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.