Nešķiroti atkritumi maksā dārgāk 6
Dabas resursu nodokļa (DRN) kāpums par sadzīves atkritumu apglabāšanu poligonos no 12 līdz 25 eiro par tonnu kopš šā gada rosinājis celt maksu par atkritumu apglabāšanu. Uz sadārdzinājumu reaģējušas arī pašvaldības, kas nosaka maksu par atkritumu savākšanu, pārvadāšanu, pārkraušanu, šķirošanu un citām likumos noteiktajām darbībām, ko veic pirms atkritumu reģenerācijas.
Sadārdzinājumu neattiecina uz šķirotajiem atkritumiem, tomēr daudzviet Latvijā nav nodrošinātas šķirošanas iespējas. SIA “Ragn Sells” eksperte Inese Letinska vērš uzmanību – ja mājsaimniecība mērķtiecīgi šķiro atkritumus, maksu par atkritumu izvešanu var samazināt ļoti būtiski – viena vai divu cilvēku ģimenē līdz trim eiro mēnesī. “Ja par šķirošanu netiek domāts nemaz, izmaksas, īpaši lielā piecu sešu cilvēku ģimenē, kas rada daudz atkritumu un tos izved katru nedēļu, var būt krietni lielākas – līdz 20 eiro mēnesī. Iedzīvotājiem ir jāapzinās – jo aktīvāk viņi iesaistīsies atkritumu šķirošanā, jo maksa par atkritumu izvešanu būs mazāka. Šāds princips ir spēkā visās attīstītajās pasaules valstīs, kur rūpes par vidi un resursu taupīšanu ir viens no atkritumu apsaimniekošanas galvenajiem principiem,” teic I. Letinska.
Vienlaikus “Latvijas Avīzes” lasītāji ziņo, un to apstiprina arī pašvaldībās un atkritumu apsaimniekošanas operatori, ir mājsaimniecības, kas neslēdz atkritumu apsaimniekošanas līgumus. Viņiem piemēro Administratīvo pārkāpumu kodeksa 75. pantā paredzētās soda sankcijas. Proti, fiziskajām personām soda nauda par atkritumu radītāja vai īpašnieka nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā ir 70 – 700 eiro, bet juridiskajām personām 430 – 1400 eiro.
Poligoni drīkst pelnīt līdz 7%
SPRK tarifus nosaka tādā apmērā, lai lietotāju veiktie maksājumi segtu ekonomiski pamatotas izmaksas un nodrošinātu sniegtā pakalpojuma rentabilitāti, kas nedrīkst pārsniegt 7%. Ar regulatora noteiktu tarifu patlaban darbojas visi 11 Latvijā esošie sadzīves atkritumu poligoni.
Pērn tarifu apstiprināja sadzīves atkritumu poligonam “Getliņi” Pierīgā, kuru apsaimnieko SIA “Getliņi EKO”. Savukārt šajā gadā jau ir apstiprināti tarifi diviem sadzīves atkritumu poligoniem – SIA “ALAAS” apsaimniekotajam Austrumlatgales apsaimniekošanas poligonam “Križevņiki” un SIA “Jelgavas KP” apsaimniekotajam poligonam “Brakšķi II”. Patlaban izvērtēšanā atrodas PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” iesniegtais tarifs poligonam “Pentuļi” un SIA “AP Kaudzītes” iesniegtais tarifs Malienas reģiona sadzīves atkritumu poligonā “Kaudzītes”.
Lai izpildītu Eiropas Savienības atkritumu saimniecības nozares direktīvu prasības, arī Latvijai ir jānodrošina, ka līdz 2020. gadam poligonos apglabā vien 35% no 1995. gadā apglabātā bioloģiski noārdāmo atkritumu daudzuma, kā arī otrreizējai izmantošanai un pārstrādei jāsagatavo vismaz 50% no sadzīves atkritumos esošajiem papīra, metāla, plastmasas un stikla atkritumiem.
SPRK uzsver – lai to īstenotu, komersanti, kuri apsaimnieko sadzīves atkritumu poligonus, pēdējos gados ir veikuši nozīmīgas investīcijas – piesaistot ES līdzfinansējumu, investējuši gan sadzīves atkritumu mehāniskās šķirošanas tehnoloģisko iekārtu iegādē, gan bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes un reģenerācijas tehnoloģisko iekārtu iegādē, tādējādi atkritumi iespējami vairāk atgriež atpakaļ ekonomiskajā apritē.