Seksuālās konstitūcijas aprēķinos jeb Trohantera indeksā (TI = augums/kājas garums) tiek izmantots vīrieša kāju garums. Ja TI ir lielāks par 1,99, ir spēcīga seksuālā konstitūcija; ja šis indekss ir 1,92–1,98, tas liecina par vidēju seksuālo konstitūciju, bet mazāks par 1,91 ļauj spriest par vāju vīrieša seksuālo konstitūciju. 6
Jurijs Fiļins uzsver, ka vīrieši ar vāju seksuālo konstitūciju vairāk izjūt neveselīga dzīvesveida, uztura un stresa ietekmi uz savu veselību un auglību. Tāpēc ieteicamas mērenas fiziskās aktivitātes, ēdienkartē – augļi, dārzeņi, jūras produkti un pietiekami daudz augstvērtīgu gaļas produktu. Svarīgi ar uzturu uzņemt vitamīnus un mikroelementus, tostarp karnitīnu, cinku, dzelzi, folijskābi.
Kaitīgie ieradumi
Smēķēšana nodara kaitējumu reproduktīvajai sistēmai un veicina dažādu patoloģiju rašanos spermatozoīdu ģenētisko datu krātuvē jeb DNS. Turklāt cigaretēs ir daudz ķīmisku savienojumu un vielu (benzopirēni, svins, kadmijs utt.), kas spēj pasliktināt sēklinieku darbību un bojāt spermatozoīdu struktūru. Nikotīns kavē arī dažādu orgānu apasiņošanu, bet dzimumlocekļa darbībai tā ir ļoti svarīga, jo šīs problēmas izraisa erekcijas traucējumus.
Vēl negatīvāk vīrieša fertilitāti ietekmē pārmērīga alkohola lietošana un narkotiskie līdzekļi.
Ja vīrietis cītīgi apmeklē sporta zāli, pārmērīgi attīstīta muskulatūra var liecināt ne tikai par atlēta centību, bet arī par anabolisko steroīdu klātbūtni. Šie līdzekļi palielina muskuļu masu, taču ir izpētīta un pierādīta to nekontrolētas lietošanas kaitīgā iedarbība uz organismu, jo īpaši uz dzimumsistēmu un auglību – anaboliskie steroīdi rada nelīdzsvarotu hormonu regulāciju un samazina auglību.
! Vīriešu auglības risks ir arī profesionālā vide – darbs ķīmiskajā rūpniecībā, augstfrekvences starojuma, augstas temperatūras un vibrācijas vidē, pastāvīgs un ilgstošs stress.
Raksturs
Andrologs Jurijs Fiļins saskata saistību starp vīrišķību sadzīvē, pārliecinātību par sevi, spēju uzņemties atbildību, ātri pieņemt lēmumu un fizioloģisko vīrišķību, ko nosaka testosterona līmenis. Tiesa, arī šī attiecība nav absolūta – to dažkārt nosaka ķermeņa uzbūve, seksuālā konstitūcija un testosterona daudzums. Tāpēc vīrieša auglība nav nosakāma tikai pēc dzimumhormonu līmeņa vien. Veselīgi spermatozoīdi nobriest arī citu hormonu un faktoru ietekmē.
Testosterons vairāk ir atbildīgs par seksuālo un vispārējo organisma darbību, ir saistīts ar libido un spermatozoīdu kustību. Šā hormona līmenis ietekmē muskulatūras attīstību un uzvedības līmenī – izlēmību un iniciatīvu. Tas nozīmē, ka pārlieku liels vīrieša maigums un neizlēmība var būt viņa vīrišķības un auglības trauksmes signāls.
! Taču ne vienmēr ārējais izskats atspoguļo vīrieša patieso fertilitāti. To pavisam droši apliecinās kopīgais mazulis.