Nesen noplūduši dokumenti apstiprina to, ko daudzi cilvēki jau sen nojauta – ierīces, ko lietojam, patiešām varētu mūs noklausīties 58
Pēdējos gados arvien biežāk dzirdēti apgalvojumi, ka mūsu tālruņi un citas viedierīces slepus noklausās mūsu sarunas. Līdz šim šīs bažas bieži vien tika noraidītas kā pārmērīgi paranoiskas. Taču nesen noplūduši dokumenti liecina par pretējo. Šie atklājumi apstiprina to, ko daudzi cilvēki jau sen nojauta – ierīces, ko lietojam, patiešām varētu mūs noklausīties. Īpaši satraucošs ir fakts, ka šie dati tiek vākti no mūsu ikdienas sarunām, kuras mēs veicam mājās vai citās privātās telpās.
Reklāmas materiālā, kas nopludināts žurnālistiem, ir detalizēti aprakstīts, kā uzņēmums noklausās lietotāju sarunas, lai veidotu mērķtiecīgas reklāmas, raksta izdevums Daily Mail.
Uzņēmums Cox Media Group (CMG) apgalvo, ka tā programmatūra “Active-Listening” izmanto mākslīgā intelekta algoritmus, lai analizētu reāllaika datus no ar mikrofonu aprīkotām ierīcēm, piemēram, viedtālruņiem, klēpjdatoriem utt..
“Reklāmdevēji var apvienot šos balss datus ar uzvedības datiem, lai mērķētu patērētājus tirgū,” teikts materiālā.
Materiālā, kas nopludināts žurnālistiem, minēts, ka starp klientiem, kuri iespējams izmanto šo tehnoloģiju, ir arī lielas kompānijas, piemēram, Facebook, Google un Amazon.
Meta pārstāvis noliedz uzņēmuma saistību ar telefonu noklausīšanos un sola sazināties ar CMG, lai saņemtu paskaidrojumu.
Savukārt Google ir izslēdzis šo mediju grupu no sava partneru saraksta tīmekļa vietnē.
Tikmēr Amazon norāda, ka tās reklāmas nodaļa “nekad nav sadarbojusies ar CMG šajā programmā un neplāno to darīt”.
Lai gan minētie uzņēmumi uzsver, ka viņi neizmanto tālruņu mikrofonus, lai iegūtu datus reklāmām, tomēr nesenās izmeklēšanas atklāj, ka šādas tehnoloģijas pastāv un ka tās var tikt izmantotas ļoti plašā mērogā.
Nav skaidrs, vai Active-Listening programmatūra noklausās nepārtraukti vai tikai konkrētos brīžos, kad ir aktivizēts tālruņa mikrofons, piemēram, zvana laikā.
Pēc tam reklāmdevēji izmanto šo informāciju, lai mērķētu uz “tirgus patērētājiem”, kas ir cilvēki, kuri aktīvi apsver iespēju iegādāties konkrētu produktu vai pakalpojumu.
Piemēram, ja jūs runājat par Toyota automobiļiem vai meklējat tos, jums parādīsies jaunāko modeļu reklāmas.
“Pēc palaišanas tehnoloģija automātiski analizē jūsu vietnes datplūsmu un klientus, lai pastāvīgi veicinātu mērķauditorijas atlasi,” teikts paziņojumā.
Tātad, ja jums šķiet, ka pēc sarunas ar draugu par kādu produktu vai tā meklēšanas tiešsaistē redzat vairāk reklāmu par konkrētu produktu, iespējams, ka iemesls tam ir šis.
Jau gadiem ilgi viedierīču lietotāji ir izteikuši pieņēmumu, ka viņu tālruņi vai planšetdatori klausās, ko viņi runā.
Šī informācijas noplūde ir tikai jaunākais gadījums ziņu virknē.
404 Media 2023. gada decembrī pirmo reizi atklāja, ka pastāv CMG aktīvās klausīšanās pakalpojums.
Dienu vēlāk viņi atmaskoja nelielu mākslīgā intelekta mārketinga uzņēmumu MindSift, kas kādā podkāstā lielījās, ka izmanto viedierīču skaļruņus reklāmu mērķtiecīgai atlasei.
CMG 2023. gada novembrī apgalvoja, ka aktīvās klausīšanās programmatūra, kas izmantota, lai iegūtu patērētāju datus, esot pilnīgi likumīga. Vēlāk kompānija šo ierakstu dzēsa.
CMG ir amerikāņu plašsaziņas līdzekļu konglomerāts, kas atrodas Atlantā, Džordžijas štatā. Uzņēmums sniedz apraides mediju, digitālo mediju, reklāmas un mārketinga pakalpojumus, un 2022. gadā tā ieņēmumi sasniedza 22,1 miljardu ASV dolāru.