Nesen nopirktiem brokoļiem parādās dzelteni plankumi… Vai tādus var ēst? 0

Pieļaujam, ka katrs, kurš kaut reizi ir iegādājies brokoli, zina, cik drīz pēc nogādāšanas mājās uz tiem mēdz parādīties dzelteni plankumi. Reizēm tie tur uzrodas jau nākamajā dienā. Bet kā tad ir? Vai šādu brokoli var lietot uzturā? Un kā novērst šo dzeltēšanu?

Reklāma
Reklāma
TV24
Lavrovam ir plāns, kā izbeigt karadarbību Ukrainā: “Vienīgie, kas pirms desmit gadiem iesējuši kara sēklu un tupina kurt kara liesmu, ir NATO”
Polija nikna: Baltijas valstis apdraud NATO drošību – iestrēdzis vēl viens liels projekts 162
Kokteilis
10 viltīgas frāzes, kuras manipulatori vienkārši dievina 4
Lasīt citas ziņas

Visupirms jāatgādina, ka brokoļi ir ne dārzeņi ar mazu kaloriju saturu, bet tie ir arī pilni ar svarīgām uzturvielām, un tāpēc tie ir lieliski piemēroti sabalansētam uzturam. Tajos ir daudz C, E un K vitamīnu, folskābes, antioksidantu un veselīgu šķiedrvielu. Tulkojumā no itāļu valodas, “brokoļi” nozīmē “kāpostu kāposti”, un to izcelsme ir Vidusjūras austrumos.

Dzeltenie plankumi uz brokoļiem paši par sevi nozīmē, ka dārzeņi zied. Un vienlaikus tas nozīmē, ka dzeltenie brokoļi vairs nav pilnīgi svaigi. Dzeltenie plankumi padara brokoļus mazāk barības vielām bagātus, bet tie joprojām ir ēdami. Tiesa gan, der papētīt uzmanīgāk, vai dzeltenā krāsa veidojas tikai no dārzeņa ziedēšanas, vai arī dārzenis jau ir sācis pelēt. Ja pie vainas tomēr pelējums, labāk dārzeni nelietot uzturā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažkārt cilvēkiem ir aizspriedumi pret vizuālo izskatu dzeltēt sākušiem brokoļiem, bet tie ir labi, piemēram, biezzupas pagatavošanai vau sautējumam, kur krāsu pārmaiņas nebūs tik acīmredzamas.

Kā izvairīties no dzeltēšanas? Brokoļi nav no vieglāk uzglabājamajiem dārzeņiem – tos vēlams pagatavot divu trīs dienu laikā. Līdz pagatavošanai vēlams uzglabāt ledusskapī, iesaiņojot mitrā drānā vai pārtikas plēvē, kas vienlaikus gan var arī pasteidzināt pelējuma veidošanos.

Brokoļi ir piemēroti arī sasaldēšanai uz laiku līdz sešiem mēnešiem. Lai to izdarītu, vislabāk ir sadalīt tos ziedkopās un noblanšēt. Šis process deaktivizēs dārzeņos esošos fermentus, kas veicina bojāšanos. Pēc atdzesēšanas brokoļus var sasaldēt hermētiskā traukā.

Padoms! Ja brokoļus pēc sagriešanas atstāj uz pāris minūtēm “atpūsties”, tajos aktivizējas enzīmi, kas glikozīdus pārvērš sulforafānā, kas labi zināms ar savu pretvēža iedarbību.

Tulkots no dažādiem ārzemju preses materiāliem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.