Nesaprotami 1
Žurnāla 3. septembra numurā izlasīju atbildi uz jautājumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieturēšanu no pensijas, kur teikts: lai saprastu, kāds pamats esot pensiju aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, jāņem vērā, ka uzkrājumi pensijai veidojas, izdarot sociālās apdrošināšanas iemaksas (agrāk sociālā nodokļa) no tāda ienākuma, kas iepriekš nav bijis aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Ienākums ir darba alga, un tā taču bija aplikta gan ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan ar sociālo nodokli, arī darba devējs maksāja sociālo nodokli. Kāpēc tad šie nomaksātie nodokļi ir otrreiz jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli? Iznāk, ka nodokli apliek ar nodokli! Anna Nagle
Finanšu ministrijas Nodokļu analīzes departamenta direktors Ilmārs Šņucins vēlreiz atgādina, ka uzkrājumi pensijai veidojas, izdarot sociālās apdrošināšanas iemaksu maksājumus no tāda ienākuma, kas iepriekš nav bijis aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 10. panta pirmās daļas 1. punktā teikts, ka pirms darba algas aplikšanas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli vispirms no tās atņem valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu maksājumus, kurus darba devējs pārskaita valsts budžetā. Tādējādi valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas netiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Darba devēja veiktie valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu maksājumi veido līdzekļus (uzkrājumus) valsts pensiju speciālajā budžetā, no kura vēlāk izmaksā pensijas. Tā tiek uzkrāti un vēlāk izmaksāti līdzekļi, no kuriem iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav ieturēts. Tāpēc brīdī, kad sasniegts pensijas vecums un personai izmaksāta pensija, to apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Tātad ienākumu (pensiju), kas veidojies no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliek tikai vienu reizi – brīdī, kad tiek saņemta pensija.