
Nesanāca apvārdot Trampu, tagad mēģinās Masku – Kremlis sola viņam debesu labumus 0
Krievija ir izteikusi piedāvājumu amerikāņu uzņēmējam Īlonam Maskam izmantot nelielu atomelektrostaciju viņa plānotajai misijai uz Marsu. Par to paziņojis Krievijas Tiešo investīciju fonda (RDIF) vadītājs Kirils Dmitrijevs, kurš ir iekļauts Kremļa Ukrainas sarunu grupā un iecelts par prezidenta īpašo pārstāvi starptautiskajā sadarbībā.
Piedāvājums no Krievijas kosmosa tehnoloģiju arsenāla
Dmitrijevs sacīja: “Krievija var piedāvāt maza izmēra atomelektrostaciju Marsa misijai, kā arī citas modernas tehnoloģijas.” Viņa teikto citē aģentūra Reuters. Šis piedāvājums izskanējis kontekstā, kad Maskam, kurš ir uzņēmuma SpaceX dibinātājs un viens no Donalda Trampa tuvākajiem padomniekiem, ir ambiciozi plāni kosmosa izpētē. Dmitrijevs uzsvēra, ka
Krievijas kodoltehnoloģijas varētu būt noderīgas Marsa kolonizācijai, un piebilda, ka sarunas ar Masku varētu sākties jau drīzumā.
Pirms gada bijušais “Roscosmos” vadītājs Jurijs Borisovs atklāja, ka Krievija un Ķīna apspriež kopīgu projektu – atomelektrostacijas uzstādīšanu uz Mēness laika posmā no 2033. līdz 2035. gadam. Šāda pieredze varētu kalpot par pamatu sadarbībai ar SpaceX, kas ir pazīstama ar saviem revolucionārajiem kosmosa kuģiem, tostarp Starship.
Maska vīzija un Trampa atbalsts
Īlons Masks, kurš aktīvi atbalstīja Donaldu Trampu 2024. gada ASV prezidenta vēlēšanās, martā paziņoja, ka
Starship kosmosa kuģis uz Marsu dosies jau 2026. gada beigās, līdzi ņemot humanoīdo robotu Optimus.
Viņš neizslēdza iespēju, ka cilvēki uz Sarkanās planētas varētu nosēsties jau 2029. gadā, lai gan reālāks termiņš, pēc viņa domām, ir 2031. gads. Masks ir vairākkārt uzsvēris, ka enerģijas avoti būs kritiski svarīgi Marsa kolonizācijas panākumiem, kas padara Krievijas piedāvājumu par potenciāli interesantu.
Masks un Tramps ir cieši saistīti, un
šāda sadarbība ar Krieviju varētu atbilst Trampa administrācijas vēlmei uzlabot attiecības ar Maskavu, tostarp atceļot sankcijas
un atjaunojot Krievijas dalību starptautiskajās organizācijās, piemēram, G8.
Krievijas un ASV sadarbība kosmosā
Neskatoties uz saspīlējumu, kas radās pēc Krievijas militārās operācijas Ukrainā 2022. gadā, ASV un Krievija turpina sadarboties kosmosa jomā. “Roscosmos” un NASA ir pagarinājušas vienošanos par krustveida lidojumiem uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS), pēdējo reizi līdz 2026. gadam. Šāda sadarbība liecina, ka abu valstu kosmosa programmas spēj atrast kopīgu valodu pat ģeopolitiski sarežģītos apstākļos.
Dmitrijevs jau iepriekš reaģēja uz Maska ierakstu platformā X, aicinot apsvērt kopīgu Marsa misiju. Viņš uzsvēra, ka Roscosmos un Rosatom, Krievijas kosmosa un kodolenerģijas giganti, ir gatavi piedāvāt tehnoloģisku atbalstu, kas varētu paātrināt Maska plānus.