Tiesu izpildītāja piedziņas izdevumi – nesamērīgi lieli! Kā samaksāt? 1
Biju parādā firmai 1000 eiro, bet nevarēju atdot, tāpēc no manis šo summu piedzina. Nesen saņēmu tiesu izpildītāja aprēķinu vēl par piedziņas izdevumiem, kas, manuprāt, ir nesamērīgi lieli. Vai tiesu izpildītājs pats izdomā šādas summas? Tā nezin par ko var aprēķināt pat vairākus tūkstošus! Kā lai to visu samaksā? VLADIMIRS RĪGĀ
Ministru kabineta “Noteikumi par izpildu darbību veikšanai nepieciešamajiem izdevumiem” nosaka izpildu darbībai nepieciešamo izdevumu apmēru un to maksāšanas kārtību, ar nolēmuma izpildes nodrošināšanu saistīto izdevumu apmēru un maksāšanas kārtību lietās par bērna nogādāšanu atpakaļ uz valsti, kurā ir viņa dzīvesvieta, kā arī zvērinātam tiesu izpildītājam izmaksājamās kompensācijas apmēra noteikšanas un izmaksas kārtību gadījumā, ja piedzinējs ir atbrīvots no sprieduma izpildes izdevumu samaksas.
Šajos noteikumos ir paredzēts, ka izdevumus, kas zvērinātam tiesu izpildītājam radušies, veicot izpildu darbības, sedz šādā apmērā:
› ar pasta pakalpojumiem saistītos izdevumus – atbilstīgi pasta pakalpojumu sniedzēja noteiktajam tarifam;
› ar dokumentu piegādāšanu saistītos izdevumus, ja ir izmantots cits piegādes veids, – atbilstīgi izvēlētajam piegādes veidam;
› ar banku un citu iestāžu pakalpojumiem saistītos izdevumus – atbilstīgi šo iestāžu izcenojumiem;
› ar informācijas saņemšanu saistītos izdevumus, ņemot vērā informācijas sniedzēja noteikto maksu un informācijas pieprasīšanas izmaksas, – atbilstīgi izvēlētajam informācijas pieprasīšanas veidam;
› ar mantas izsoles sludinājuma, uzaicinājuma un citu izpildes gaitā nepieciešamo sludinājumu publicēšanu saistītos izdevumus – atbilstīgi noteiktajam izcenojumam parastajā kārtībā;
› citus izdevumus – atbilstīgi preces pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja izcenojumiem.
Izdevumus, kas saskaņā ar līgumu maksāti par eksperta pakalpojumiem, parādniekam piederošās mantas pārvadāšanu, glabāšanu (arī īpašuma pārraudzības izdevumus) vai iznīcināšanu, sedz saskaņā ar pakalpojuma sniedzēja izcenojumu, bet nepārsniedzot attiecīgajā apvidū esošo vidējo samaksu par šādiem pakalpojumiem.
Ja sprieduma izpildes nodrošināšanai nepieciešams izmantot transportlīdzekli, zvērināts tiesu izpildītājs izmanto tādu transportlīdzekli, lai varētu veikt ar konkrētā sprieduma izpildi saistītās darbības. Ceļa izdevumus šādā gadījumā veido:
› maksa par transporta biļetēm, ja zvērināts tiesu izpildītājs izmanto sabiedrisko transportu;
› izdevumi, kas saistīti ar transportlīdzekļa nomu, – atbilstīgi pakalpojuma sniedzēja izcenojumam, bet nepārsniedzot attiecīgajā apvidū esošo maksu par taksometra izmantošanu;
› maksa par degvielu (0,10 eiro par katru nobraukto kilometru) un kompensācija par transportlīdzekļa nolietojumu un transportlīdzekļa ekspluatācijas izdevumiem (0,04 eiro par katru nobraukto kilometru), ja zvērināts tiesu izpildītājs izmanto personisko transportlīdzekli.
Civilprocesa likuma 567. pantā noteikts, ka sākotnēji, t.i., iesniedzot izpildu rakstu, sprieduma izpildes izdevumus sedz piedzinējs tādā apmērā, kāds nepieciešams izpildes uzsākšanai piedzinēja norādītajā veidā, piemēram, mantas pārdošanai vai piedziņas vēršanai uz parādnieka darba samaksu un citiem ienākumiem. Sprieduma izpildes laikā piedzinējs pēc tiesu izpildītāja norādījuma iemaksā papildus nepieciešamos sprieduma izpildes izdevumus.
Noteikumi paredz, ka piedzinējs zvērinātam tiesu izpildītājam var norādīt ierobežojumus izpildu darbību veikšanai (transporta veidu, paziņošanas veidu vai pieprasāmās informācijas limitu), pirms šādas darbības tiek veiktas, ja vien tie nav pretrunā ar normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Tas nozīmē, ka nevar atteikties no izdevumiem par izpildu darbībām, kuras obligāti pieprasa likums, piemēram, no paziņojuma nosūtīšanas parādniekam ar priekšlikumu izpildīt nolēmumu labprātīgi. Ja zvērināts tiesu izpildītājs ir pārkāpis norādītos ierobežojumus, piedzinējam ir tiesības iebilst pret veikto aprēķinu.
Vēl noteikumi nosaka, ka izdevumus saistībā ar izpildu lietas materiālos esoša dokumenta kopijas izgatavošanu, ja tas noticis pēc piedzinēja vai parādnieka lūguma vai ja kopija nepieciešama izpildu darbību nodrošināšanai, sedz šādā apmērā:
› par A 4 formāta kopijas izgatavošanu – 0,14 eiro par vienu lapu;
› par A 4 formāta abpusējas kopijas izgatavošanu – 0,20 eiro par vienu lapu. P
Uzziņa
MK “Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm” nosaka zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības takses par veiktajām darbībām nolēmuma izpildes laikā. Ja piedzenamā summa, piemēram, ir no 712 līdz 4269 eiro, tiesu izpildītāja atlīdzībai jābūt 113,83 eiro.
Svarīgi
Civilprocesa likuma 632. pants paredz, ka, iesniedzot motivētu sūdzību, jums ir tiesības tiesu izpildītāja veiktās darbības sprieduma izpildīšanā pārsūdzēt rajona (pilsētas) tiesā pēc tiesu izpildītāja amata vietas 10 dienu laikā no pārsūdzamās darbības izdarīšanas dienas vai dienas, kad jums tapis par to zināms.