Neredzīgs un vājdzirdīgs, bet ar mērķi mācīties koledžā. Gata Preisa pieredzes stāsts 0
Gatim Preisam ir 39 gadi, viņam patīk strādāt ar datoru un braukt ar tandēmvelosipēdu. Tur viņš paļaujas uz pārinieka vadību, jo pats ir neredzīgs; acis spēj pamanīt tikai ļoti spilgtu gaismu.
Tās ārstētas ar ļoti stiprām zālēm, vecāki parakstījušies, ka brīdināti par riskiem. Pēc injekcijām redze pakāpeniski pasliktinājusies.
Gatis neizslēdz arī ieganstu, ka redzes nerva atmiršana saistīta ar ģenētisku mantojumu.
Viņa lielākā dzīves daļa ir pagājusi Liepājā, tur tandēmbraukšanā pārinieks bija puisis no biedrības “Radi vidi pats!”. Bet vislabākais partneris ir Gata pusbrālis Jēkabs, kurš tagad gan studē Francijā un Latvijā uzturas maz. Gatis ir apbraukājis Mārupi, Jaunmārupi, Jūrmalu.
No 2012. līdz 2017. gadam vasarās ir Vācijā piedalījies labdarības organizācijas rīkotās nometnēs neredzīgām personām. Arī tur ar tandēmvelosipēdu izbraucis dažādus ceļus.
Gatis ir divarpus gadus studējis Liepājas Pedagoģijas akadēmijā programmēšanu un lietišķās datorzinātnes, un līdz diplomam pietrūcis pavisam maz – nokārtot praksi.
Apmācāmajiem veicies dažādi – viens daudz ko apgūst četros mēnešos, citam vajadzīgs gads.
“Ja cilvēkam ir mājās dators un viņu interesē darboties ar to, tad mācās ļoti ātri. Bet, ja ierodas tikai tāpēc, ka viņam ir rehabilitācijas kurss un jānāk, tad ir grūtāk,” secinājis Gatis. Pašlaik viņš pēc mācībām Jūrmalas profesionālajā vidusskolā specialitātē “Datu ievadīšanas operators” strādā praksi “Apeironā”.
Gatis ir vājdzirdīgs, taču ar modernu dzirdes aparātu viņš labi saklausa gan sarunbiedra sacīto, gan balss programmas pateikto datorā.
Lūdzu, lai Gatis paraksturo, kā pats strādā ar datoru.
Viņš stāsta: “Ieslēdzu datoru, un tālāk seko darbības atbilstīgi tam, kādu programmu lietošu – vai tas būs “Word”, “Exel” vai interneta pārlūkprogramma. To veru vaļā un lietoju tālāk. Tā darbība jau notiek tāpat kā jebkuram datorlietotājam, tikai atšķirība tāda, ka es neizmantoju peli, bet zināmas taustiņu kombinācijas, un ausis, klausoties, vai esmu izdarījis pareizi vai nepareizi. Piemēram, ja darba devējs ir uzdevis sagatavot kādu dokumentu un ja man ir pieejamā formātā informācija (piemēram, mutiski pateikta vai diktofonā ierunāta), ko varu apstrādāt, tad ielieku dokumentā un pēc tam to nododu darba devējam.”
28. jūnijā profesionālajā skolā būs izlaidums. Gata mērķis ir mācīties tālāk koledžā, un puisis cer, ka izdosies.
Video – Dima Golubevs (“Apeirons”)