Vai ir kas dzirdēts par fēču transplantāciju? 0

Jau ilgāku laiku notiek pētījumi par normālas zarnu mikrofloras atjaunošanu ar fēču transplantācijas palīdzību. Jā, jā, ar fēču transplantāciju. Nē, nav tik traki, ka būtu ar klaju koprofāgiju jānodarbojas (suņi gan tā dara itin bieži!). Dažas klīnikas Vācijā un Krievijā piedāvā šādu terapiju, kad no rūpīgi atlasītiem donoriem iegūst mikrofloru, attīra to un ievieto kapsulās, kuras pacients var lietot kā jebkuru citu medikamentu.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Ļoti izturīgas patogēnās mikrofloras gadījumos pielieto bakteriofāgus. Tas ir vēl viens veids, kā panākt patogēno baktēriju iznīcināšanu, minimāli skarot normālo mikrofloru. Šādu pieeju jau ļoti ilgu laiku pēta un pielieto Gruzijas mediķi. Terapija ar bakteriofāgiem pagaidām nav guvusi plašu izplatību, jo bakteriofāgi ir specifiski jāizaudzē tieši konkrētam pacientam.

Fēču analīzēs, kad nosaka normālo un patogēno mikrofloru ikdienas klīniskajā praksē, nenosaka pilnīgi visu baktēriju klātbūtni – tas nav nepieciešams. Ikdienā nosaka tikai normālās mikrofloras galvenās baktērijas (vai ir pietiekamā daudzumā) un patogēno mikrofloru, kura tiešām spēj radīt problēmas zarnās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viena no biežākajām problēmām ir anaerobs disbalanss (bakteroīdu skaits ievērojami pārsniedz F.prausnitzii skaitu). Pie tam, indekss, kurš parāda tādu disbalansu, var pārsniegt normas rādītāju desmitiem reižu. Nereti redzam ciparus 500, 1000 un pat 20 000, pie normas 0-100. Tas nav nekas ārkārtējs vai tūlītēji draudošs. Tas ir norādījums ”ar sētas mietu”, ka ir pienācis laiks pievērsties savu zarnu veselībai, mainīt ”televizormīļa” ēdienkarti uz kaut ko veselīgāku.

Jebkurā gadījumā – gan pirms, gan pēc analīzes uz zarnu mikrofloras sastāvu – jākonsultējas ar gastroenterologu vai vismaz ar ģimenes ārstu.

Laboratorijas Biocon (Grebenščikova ielā 1 Rīgā) vadītāja Viktorija Priedīte un veselīga dzīvesveida konsultante Māra Veselova

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.