Nerakstītie likumi, kas jāievēro ceļu satiksmes dalībniekiem 0
Bērnu vešana uz skolu, ceļš uz darbu, iepirkšanās braucieni – daudzi no mums lielu savas dienas daļu pavada pie auto stūres. Mūsdienu dzīves ritmā saglabāt mieru stresa situācijās nav nemaz tik viegli, taču tas ir svarīgi, jo rupjas manieres satiksmē var nopietni samazināt drošību gan sev, gan citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Pacietība un pieklājība uz ceļa ir svarīgas īpašības, lai katrs brauciens būtu drošs un patīkams. Par pieklājīgas un drošas braukšanas piemēriem – šajā rakstā.
Labas manieres – drošība uz ceļa
Drošība uz ceļa vienmēr ir pirmajā vietā, taču bieži vien tieši drošas braukšanas paradumi veicina arī pieklājību auto vadītājos. Zemāk uzskaitīti seši svarīgi drošas braukšanas atgādinājumi:
1. Pārliecinies par sava auto tehnisko stāvokli pirms dodies ceļā! Lietotas un mazlietotas automašīnas nereti iedzīvojas dažādās pēkšņās kaitēs, kuras var radīt bīstamību kopējai satiksmei. Pārbaudi auto gaismas, riepu spiedienu un bremžu stāvokli;
2. Vienmēr piesprādzējies un uzstāj, lai drošības jostas izmanto arī pasažieri;
3. Braukšana prasa nedalītu uzmanību, tāpēc dažādas ar auto vadīšanu nesaistītas blakus lietas veic tad, kad auto ir apturēts. Tādas darbības kā telefona lietošana, mūzikas meklēšana, krāsošanās un citas traucē spēju reaģēt negaidītās situācijās kā fiziski, tā arī psiholoģiski;
4. Vienmēr lieto virziena rādītājus! Pirms nogriešanās no ceļa vai joslu maiņas, laicīgi signalizē par savu nodomu citiem;
5. Brauc ātruma ierobežojuma ietvaros un iekļaujies satiksmē! Ātruma pārsniegšana ir pārkāpums, taču arī pārāk lēna braukšana spēj radīt avārijas situāciju;
6. Ievēro distanci! “Iesēšanās” priekšā braucošā auto aizmugurē ir ne vien agresīva, bet arī var izraisīt sadursmi pie straujas bremzēšanas.
Ko nedarīt uz ceļa?
Katram braucējam ir savs pacietības mērs un lietas, kuras tos var nokaitināt uz ceļa. Raksta turpinājumā uzskaitīsim dažas darbības, kuras no pacietības spētu izvest pat pacietīgu auto vadītāju:
– Apdzīšanas joslas bloķēšana uz nepamatoti ilgu laiku;
– ātruma uzņemšana tiekot apdzītam;
– braukšana pa sabiedriskā transporta joslu mēģinot apdzīt sastrēgumu;
– ilgstoša stāvēšana pie luksofora, kad iedegas zaļā gaisma;
– kreisā pagrieziena veikšana no labās joslas (un otrādi);
– pagrieziena indikatoru neizmantošana veicot manevrus;
– apstāšanās krustojuma vidū.
Vienmēr atceries satiksmes misēkļus neuztvert personiski. Neļauj dusmām pārņemt sevi neliela incidenta gadījumā – tas var ātri pāraugt bīstamā situācija, ja tai ļausies!
Joslu apvienošanās sastrēgumu laikā
Pirms sašaurinājuma vai slēgtas joslas, izmanto rāvējslēdzēja principu – gaidi savā joslā ar ieslēgtu virziena rādītāju līdz Tevi palaidīs un pēcāk palaid kādu citu, kurš ir iestrēdzis. Ievērojot šādu satiksmes organizāciju, tiek efektīvi izmantots pieejamais ceļa posms un sastrēgumā pavadītais laiks samazinās līdz pat 40%. Pirms manevra veikšanas gan ir vērts pārliecināties, ka tam būs pietiekami daudz laika un brīvas vietas.
Signalizēšana
Automašīnas skaņas signāls ir svarīgs rīks – ja to izmanto brīžos, kad tas tiešām ir nepieciešams. Ja vien nav apdraudēta drošība, nevajadzētu lieki taurēt uz citiem auto vadītājiem vai gājējiem, vienalga cik neapmierināts esi. Īss skaņas signāls, lai pievērstu citu satiksmes dalībnieku uzmanību ir pieņemams, taču, ja tas tiek darīts aiz aizkaitinājuma – tā ir pazīme, ka tiek šauts pār strīpu.
Nerakstītie likumi
Lai arī iegūstot auto vadītāja apliecību, Ceļu satiksmes noteikumus jāzin katram, ir arī tā saucamie nerakstītie ceļu satiksmes likumi. Lai arī to ievērošanu likums ne vienmēr pieprasa, tie palīdz gan braucēju, gan gājēju ikdienu padarīt patīkamāku kā vieniem, tā otriem.
Nerakstītie likumi auto braucējiem
Autobraucēji nereti uzskata, ka tiem ir priekšroka it visur, jo tie atrodas vairāk kā tonnu smagā metālā kastē, taču šāds uzskats var novest tikai pie nepatīkamām situācijām. Daži ieteikumi auto vadītājiem braukšanas etiķetes uzlabošanai uzskaitīti zemāk:
– Dod ceļu tiem, kuri tuvojas pa ieskriešanās joslu;
– atstāj drošu telpu velobraucējiem;
– pēc iespējas izvairies no peļķēm, kuras var apšļakstīt gājējus;
– pirms brauc ārā no pagalma vai teritorijas, pārliecinies, ka ceļu nešķērso gājēji!
Nerakstītie likumi gājējiem
Arī gājēji nav bez vainas attiecība pret citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Zemāk uzskaitīti daži nerakstīti likumi tiem, kuri pa ielu pārvietojas kājām:
– nešķērso ceļu neatļautā vietā, pat ja ir izveidojies sastrēgums;
– nelec ārā uz gājēju pārejas pēkšņi, bet apstājies un pārliecinies, ka autovadītāji Tevi laiž;
– tumšā laikā lieto atstarotāju un ej pa gājējiem paredzēto ceļa daļu;
– šķērsojot ceļu, neskaties telefonā un izņem austiņas;
– nesteidzies, ja zaļais signāls luksoforā pie pārejas vēl nav iededzies vai nupat izdzisis!
Ir vēl virkne nerakstītu ceļu satiksmes likumu, kuri šeit nav uzskaitīti, taču tie izriet no loģikas un veselā saprāta. To ievērošana neprasa daudz piepūles taču uzlabo ceļu kā auto vadītajiem, tā arī gājējiem.
Automašīnas tehniskais stāvoklis
Pat ja esi uzmanīgs un ievēro labas ceļu satiksmes dalībnieka manieres, reizēm tās ievērot var atteikties pats auto. Retāk jaunas, bet biežāk lietotas un mazlietotas automašīnas ir ar saviem “zemūdens akmeņiem”, kuri var parādīties pēkšņi. Bojātas bremzes un elektrosistēma, citiem ceļu satiksmes dalībniekiem var sniegt nepareizus signālus, ja apturi savu auto pēdējā brīdī vai tie neredz virziena rādītāja mirgošanu, jo tas gluži vienkārši ir atteicies strādāt.
Pārbaudi sava auto stāvokli, bet ja lietotu vai mazlietotu automašīnu tikai grasies iegādāties, dari to BRC Autocentrā, kur lietoti un mazlietoti auto pirms pārdošanas tiek rūpīgi pārbaudīti un sagatavoti drošam braucienam! Ienāc www.brc.lv un uzzini arī par unikālo garantijas piedāvājumu!