NEPLP rosina ierobežot maldinošu un naidu kurinošu informāciju TV retranslācijās 5
Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) izteikusi lūgumu Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai izstrādāt grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas noteiktu administratīvo atbildību par televīzijas (TV) programmu retranslācijas pārkāpumiem, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja NEPLP.
NEPLP priekšsēdētājs Ainārs Dimants stāstīja, ka padome aicina parlamentu nostiprināt Latvijas iespējas kontrolēt retranslējamo programmu saturu.
“Mēs sekojam līdzi dažādu aktualitāšu atspoguļojumam Latvijā skatāmajos TV kanālos, ieskaitot norišu Ukrainā atainojumam. Runājot par NEPLP iespējām “apturēt” vai “atslēgt” kādas TV programmas, jāatceras, ka daļa no šo programmu veidotājiem reģistrēti ārpus Latvijas un spēkā esošie likumi nesniedz mums iespēju ierobežot programmu retranslāciju,” uzsvēra Dimants.
Padome lūdz Saeimu noteikt precīzas NEPLP pilnvaras elektronisko plašsaziņas līdzekļu retranslāciju pārkāpumu gadījumos, jo pašlaik spēkā esošie likumi, piemēram, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un Administratīvo pārkāpumu kodekss, to nenosaka.
Vēstulē Saeimai NEPLP uzsver, ka Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums aizliedz elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem ietvert maldinājumus, veikt naida kurināšanu, aicinājumus uz karu vai militāra konflikta izraisīšanu. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums paredz arī nosacījumus, pie kuriem NEPLP var ierobežot citu valstu elektronisko plašsaziņas līdzekļu retranslāciju Latvijā (notiek naida kurināšana, aicinājums uz karu, atainota vardarbība u.tml.), taču likumā nav noteikts, kādā veidā retranslācija būtu ierobežojama.
Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums paredz konkrētus nosacījumus, kad raidorganizācijām ir iespējams anulēt retranslācijas atļauju vai apturēt elektroniskā plašsaziņas līdzekļa darbību, taču šie nosacījumi atšķiras no likumā paredzētajiem kritērijiem retranslācijas ierobežošanai. Turklāt Administratīvo pārkāpumu kodekss patlaban neparedz nekādu atbildību par retranslācijas noteikumu neievērošanu (atskaitot atbildību par raidījumu izplatīšanu bez attiecīgas reģistrācijas).
NEPLP atgādina, ka pašlaik likums neuzliek par pienākumu elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem veikt retranslēto programmu ierakstus, kas liedz NEPLP tiesiski un argumentēti kontrolēt retranslēto programmu saturu. Situācija mainīsies, kad tiks pieņemti grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas patlaban akceptēti pirmajā lasījumā, un tie ļaus NEPLP veikt ierakstus pašai.