Arhīva foto. Zaķusala.
Arhīva foto. Zaķusala.
Foto: LETA/Lita Krone

NEPLP izsaka neuzticību LTV vadībai – Beltem un Ņesterovam 0

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) kā VSIA “Latvijas Televīzija” valsts kapitāla daļu turētāja vienbalsīgi pieņēmusi lēmumu izteikt neuzticību Latvijas Televīzijas (LTV) valdes priekšsēdētājam Ivaram Beltem un valdes loceklim programmu attīstības jautājumos Sergejam Ņesterovam, aģentūru LETA informēja NEPLP pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas
Lēmums stājas spēkā šodien, 28.decembrī, līdz ar tā pieņemšanas brīdi.

NEPLP pārstāvji norādīja, ka LTV 2017. un 2018.gadā nav nodrošinājusi stratēģisku attīstības projektu plānošanu un uzraudzību noteiktajos termiņos un budžeta rāmjos, kas rada risku, ka nodokļu maksātāju līdzekļi netiek izlietoti iespējami efektīvi sabiedrības interesēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat 2016.gadā valsts budžetā apstiprināja LTV nozīmīgu attīstības projektu – “Studijas režijas atjaunošana, vienota aparatūras kompleksa, kas apkalpos vairākus studiju paviljonus, izveide” divu gadu periodam piešķirot līdzekļus 1 000 050 eiro apmērā.

NEPLP pārstāvji uzsvēra, ka saskaņā ar plānu 800 000 eiro bija jāiztērē līdz 2017.gada beigām, bet LTV apguva nepilnus 175 000 eiro.

LTV apņēmās darbus paveikt līdz 2018.gada martam, kas nenotika.

Tāpat 2018.gadā LTV bija jāizlieto vēl 250 000 eiro un jānodod projekta pirmā kārta ekspluatācijā līdz 17.decembrim. Plāns netika izpildīts. Turklāt projekta īstenošanas gaitā konstatēts būtisks sadārdzinājums – nepilni 500 000 eiro. Lai projektu pabeigtu, LTV bija spiesta papildus ņemt kredītu pusmiljona eiro apmērā.

Kā informēja NEPLP, 2018.gada maijā, pastāvot riskam, ka Ziņu dienesta režijas komplekss jebkurā brīdī var pārstāt darboties, valdība augustā atbalstīja 414 137 eiro apmērā piešķīrumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. LTV apņēmās projektu īstenot līdz gada beigām. NEPLP konstatēja, ka iepirkums, kas saistīts ar instalāciju iegādi un uzstādīšanu, ir izsludināts 14.novembrī. Līdz ar to, paziņojot iepirkuma rezultātus 13.decembrī, plānotos darbus nav iespējams pabeigt laikā.

NEPLP uzsvēra – ja līdzekļi neparedzētiem gadījumiem netiek apgūti līdz gada beigām, tie jāatmaksā atpakaļ valsts budžetā. Padomes uzskatā šāda projekta plānošanas prakse neatbilst labas pārvaldības principiem Latvijas sabiedrības interesēs, kā arī apdraud sabiedriskā pasūtījuma realizāciju.

Veicot revīziju par LTV sadarbību ar trešajām pusēm, padome konstatēja, ka LTV sniedz reklāmas pakalpojumus komerctirgum.

Tostarp šī gada oktobrī Belte ir noslēdzis līgumu ar vismaz vienu Latvijas komerctelevīziju, padarot sabiedrisko mediju par reklāmas aģentūru, kas, izmantojot publiskos resursus, apkalpo komerctirgu. NEPLP atzīmē, ka spēkā esošā stratēģija šādu komercpakalpojuma sniegšanu neparedz, tāpēc saskaņā ar Valsts kontroles ziņojumu “Vai sabiedriskā pasūtījuma plānošana un īstenošana ir organizēta mērķtiecīgi?” un Eiropas tiesību aktiem, šajā rīcībā ir saskatāmi šķērssubsidēšanas riski.

Reklāma
Reklāma

Izvērtējot kapitālsabiedrības sasniegtos rezultātus un valdes darbu 2017.gadā, NEPLP pieņēma lēmumu nepiešķirt prēmijas LTV valdes locekļiem. Tomēr LTV valde nepiekrīt NEPLP lēmumam un pieprasa to atcelt.

Kopumā izmaksājamā summa, ieskaitot nodokļus, būtu nepilni 27 000 eiro. Padome uzskata, ka valdes prēmēšana parlaban neatbilst uzņēmuma interesēm, jo laikā, kad LTV pietrūkst finansējums satura projektiem un jau šogad tika samazinātas to tāmes, par prēmijās izmaksājamo summu iespējams radīt vienu cikla satura projektu.

LTV valdē darbu turpina valdes loceklis finanšu jautājumos Ivars Priede.

VSIA “Latvijas Televīzija” “stratēģiski nepareizā” darbība vairākus gadus ir arī Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) atbildība, aģentūrai LETA atzina Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītāja Ivonna Plaude.

Viņa uzsvēra, ka jau iepriekš Valsts kontrole revīzijas ziņojumā NEPLP tika strikti norādīts, ka sabiedrisko mediju liela daļa neizpildīto darbu ir padomes atbildība kā to uzraugošai un plānojošai organizācijai.

Plaude atzīmēja, ka no žurnālistu un mediju viedokļa, piemēram, vēlēšanu process LTV un arī Latvijas Radio (LR) šogad bija “ārkārtīgi labi” paveikts darbs. Viņasprāt, šogad vēlēšanas process bija kvalitatīvi atspoguļots un ar “izrāvienu” nekā citus gadus. Tostarp arī saturs ir bijis nesalīdzināmi kvalitatīvāks par citiem gadiem. “LTV valde ir strādājusi ļoti labi no saturiskā viedokļa.

Viņi ir parādījuši, ka spēj radoši strādāt ar tiem līdzekļiem, kas tika viņiem nodrošināti,” atzina Plaude.

Savukārt, tam, ka ir nepietiekams finansējums sabiedriskajiem medijiem, Plaude piekrita. Tāpat viņa piekrita, ka nepieciešams mainīt sociālo nodrošinājumu žurnālistiem, bet “tā arī ir NEPLP atbildība”.

Nākamā gada 10.janvārī NEPLP izsludinās konkursu uz vakantajām sabiedriskā medija valdes locekļu vietām, bet nākamnedēļ iecels pagaidu valdes locekli.

Belte sabiedrisko mediju portālā “Lsm.lv” sacīja, ka šādu lēmumu no NEPLP gaidīja nākamā gada sākumā, bet, ka tas notika šodien, esot bijis pārsteigums.

Viņš uzsvēra, ka vislabākais, ko šajā situācijā varētu darīt ir pieprasīt neatkarīgas komisijas atzinumu, un pēc tam varētu secināt, vai ir kādas viņam inkriminētās lietas, vai tas ir bijis uzticības balsojums “tāpēc, ka acīmredzot divu cilvēku vietā valdē jābūt citiem”.

“Pēkšņi viņus interesē šis reklāmas līgums. Ļoti gribētu, lai kāds no malas izteiktu savu viedokli, un gribētu saprast, kā tieši šis līgums varēja kļūt par iemeslu neuzticības izteikšanai man personīgi,” atzīmēja Belte.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.