“Nepilsoņu kongress” vēlas izveidot izstādi par padomju pagātni 30
“Nepilsoņu kongresa” nepārstāvēto parlamenta priekšsēdētājs Aleksandrs Gapoņenko sestdien, 17.janvārī, parlamenta sesijā iniciēja izveidot izstādi par pagātni – dzīvi Padomju Latvijā un Padomju Savienībā, parādot fotogrāfijās, ka krievi nav okupanti un kā latvieši un krievi sadzīvoja kopā.
Gapoņenko izteicās, ka šī pusgada laikā, kamēr Latvija ir Eiropas Savienības Padomes prezidējošā valsts, “Nepilsoņu kongresam” vajadzētu organizēt dažādus pasākumus. Tostarp viņš atgādināja, ka jau pastāv ideja par Nepilsoņu muzeja jeb Dzīvās atmiņas muzeja izveidi, kurā tiktu atainota dzīve Padomju Latvijā. Tagad varētu izveidot izstādi par šo pagātni – parādīt fotogrāfijās, ka krievi nav okupanti, ka latvieši un krievi sadzīvoja kopā.
Tādā veidā, pēc Gapoņenko vārdiem, tiks piesaistīta starptautiska uzmanība tam, ka patiesībā “okupantu problēma ir izdomāta un ka viss bija citādāk”. Viņš norādīja, ka tas būtu simbolisks pasākums.
Gapoņenko arī minēja, ka Nepārstāvēto parlaments varētu piedalīties 9.maija svinībās, jo, pēc viņa domām, šogad šīs svinības varētu notikt saraustītā veidā. “Mēs varētu rīkot tādu simbolisku pasākumu, kurā mēs izejam ielās ar savu radinieku bildēm un portretiem, kas gāja bojā Otrajā pasaules karā, aizstāvot mūsu kopīgo dzimteni un cīnoties ar fašismu,” stāstīja Gapoņenko, uzsverot, ka ar šo simbolisko akciju tiks atgādināts, ka cīņa ar nacismu nav aizmirsta.
Klātesošie izteicās, ka “Nepilsoņu kongresam” vajadzētu uzsvērt to, ka tam nav vienaldzīgi jautājumi par etnisko diskrimināciju, cilvēktiesību aizsardzība daudz plašākā spektrā, nevis tikai nepilsoņu tiesību aizsardzība, kā arī nav vienaldzīga nacisma tēma. “Kā mēs redzam, nacisms Eiropā tiek atbalstīts – mēs nevaram būt vienaldzīgi pret to, kas notiek Ukrainā,” izteicās viens no klātesošajiem.
Tāpat izskanēja jautājums, kāpēc gan “Nepilsoņu kongress” aktīvāk nereaģē uz nelabvēlīgiem izteikumiem, kas palielina etnisko naidu, un nepilsoņu tiesību ierobežošanu, aicinot veikt monitoringu, lai turpmāk atbildes būtu proaktīvākas.