Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: LETA/AFP

Nepilsone sūdzas, ka bērnam nepiešķir personas kodu 6

Netipiskā situācijā nokļuvusi kāda rīdzinieku ģimene – Latvijas nepilsones un Krievijas pilsoņa ģimenē piedzimušais mazulis mēnesi nav varējis saņemt personas kodu, ceturtdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Bērna māte Nataļja Kovaļenko atklāja, ka ir izmisumā: bez personas koda mazulim potes un visa pārējā medicīniskā aprūpe ir par maksu. Nevar saņemt arī pasi, lai aizvestu bērnu pie vecvecākiem uz Krieviju.

“Es te dzīvoju, man te ir nekustamais īpašums, es te strādāju, maksāju nodokļus. Bet tagad es pat nevaru saņemt maternitātes pabalstu, slimības naudu, bērnam neko nedod bez personas koda. Bērns piedzima Latvijā, un, ja jau manam bērnam negrib dod pilsonību, tad vismaz lai piešķir pastāvīgā iedzīvotāja statusu. Lai mēs varētu apmeklēt ārstu, lai es varētu saņemt maternitātes pabalstu – mēs taču šeit dzīvojam, nevis Krievijā,” Kovaļenko stāstīja krievu valodā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) skaidro, ka bērns var saņemt Latvijas nepilsoņa statusu un personas kodu, ja vecāki pierādīs, ka zīdainis nav kļuvis par Krievijas pilsoni.

“Ja Latvijā dzimis bērns, kuram viens no vecākiem ir Latvijas nepilsonis, bet otrs vecāks ir citas valsts pilsonis, un savstarpēji šie vecāki vienojoties vēlas piešķirt bērnam nepilsoņa statusu, tas ir iespējams, vienlaikus apliecinot to, ka bērnam nav un nav bijusi citas valsts pilsonība,” skaidroja PMLP pārstāve Undīne Priekule.

Šādas izziņas izsniedz ārvalstu konsulārās nodaļas, bet nekādu starpvalstu vienošanos par informācijas apmaiņu nav. Tā ir diplomātisko pārstāvniecību brīva izvēle: sniegt vai nesniegt ziņas Latvijas PMLP.

Taču pēc mēnesi ilgas neskaidrības nupat atklājies, ka, aizsargājot bērnu tiesības, Krievijas likumi paredz bērnam automātiski piešķirt Krievijas pilsonību tajos gadījumos, kad otrs vecāks ir persona bez pavalstniecības.

Tāpēc, izrādās, tagad Nataļjai neatliek nekas cits, kā saņemt bērna Krievijas pilsoņa pasi un tad atkal doties uz PMLP. Pamatojoties uz to, ka viņa māte ir Latvijas nepilsone, bērnam tiks piešķirta pastāvīga uzturēšanas atļauja Latvijā arī tajā gadījumā, ja viņam ir Krievijas pilsonība. Un puikam beidzot būs arī Latvijas personas kods, par sievietes pieredzi vēstīja LNT “Ziņas”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.