Nepilngadīgā mantojums 0
Nomira civilvīrs, atstājot mantojumā vairākus nekustamos īpašumus un naudas līdzekļus savā kontā. Mantinieki – divi dēli, no kuriem viens ir nepilngadīgs. Es esmu bērnu māte, apstiprināta par jaunākā aizbildni līdz 18 gadu sasniegšanai.
Vienā no īpašumiem mēs pārdevām cirsmu (ar bāriņtiesas atļauju), tomēr puse no iegūtajiem līdzekļiem bija jāieskaita nepilngadīgā bērna kontā un visiem šiem līdzekļiem tur jāpaliek, kamēr viņš sasniedz 18 gadus. Kādēļ likumdevēji ir radījuši šādu aizliegumu? Domāju, ka normāli būtu, ja līdz 30 % no summas ļautu ģimenei izmantot, kamēr bērns aug. Jāņem taču vērā arī tas, ka, pārņemot mantojumu, bija lieli notariāli izdevumi, turklāt par īpašumiem ir jāmaksā zemes un īpašuma nodokļi. Loģiski būtu, ja tos samazinātu, jo kur gan lai īpašnieki – students un nepilngadīgs bērns, kura līdzekļi ir iesaldēti, ņem līdzekļus visiem šiem izdevumiem? Vecākā dēla mantojuma daļa aizgāja par remontiem, jo mantotā dzīvojamā platība bija tādā stāvoklī, ka tur nevarēja apmesties… Ina Talsos
Likumos vienmēr prioritāras ir bērna intereses. Nevar būt tā, ka nepilngadīgais kaut ko manto un viņš pats vai arī viņa aizbildnis tūlīt nolemj visu iztērēt.
Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta galvenā inspektore Dace Āķe skaidro, ka Latvijas Republikā vecāku un bērnu mantiskās attiecības regulē Civillikuma normas. 177. pantā noteikts, ka līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Šai sakarībā dažu jēdzienu skaidrojums:
• aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu, kā arī pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās;
• rūpes par bērnu nozīmē viņa aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu;
• bērna aprūpe nozīmē viņa uzturēšanu, t.i., ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu, bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšana, pēc iespējas ievērojot viņa individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot sabiedriski derīgam darbam);
• bērna uzraudzība nozīmē rūpes par viņa drošību, kā arī trešās personas apdraudējuma novēršanu;
• ar tiesībām noteikt bērna dzīvesvietu saprot dzīvesvietas ģeogrāfisko izvēli un mājokļa izvēli;
• rūpes par bērna mantu nozīmē gādību par viņa mantas uzturēšanu un izmantošanu tās saglabāšanai un vairošanai.
Likumā noteikts arī bērnu mantisko tiesību un interešu aizsardzības mērķis – bērna mantas uzturēšana un izmantošana tās saglabāšanai un palielināšanai. Civillikuma 191. pants paredz, ka vecāki vienlaikus pārvalda bērnu mantu ar aizbildņu tiesībām un pienākumiem, un visos svarīgākajos gadījumos vecākam jālūdz bāriņtiesas norādījumi.
Ja mantojuma apliecības saņemšanai un citām ar to saistītām darbībām bija nepieciešams izmantot mātes līdzekļus, tad jāatceras, ka Civillikuma 303. un 304. pantā ir noteikts: visi aizbildņa izdevumi izbraukumiem nepilngadīgā lietās, kā arī palīgu, lietvežu u.tml. speciālistu atalgojumam un atlīdzībai attiecas uz nepilngadīgo – tātad aizbildnim tie jāliek uz viņa rēķina. Visu, ko aizbildnis iztērējis no saviem līdzekļiem nepilngadīgā lietās, viņš var saņemt atpakaļ no nepilngadīgā mantas. Šie izdevumi jānorāda pirmajā norēķinā pēc to veikšanas.
Tas nozīmē, ka jums par visiem saviem tēriņiem šajā lietā jāinformē bāriņtiesa un jālūdz atlīdzināt izdoto summu, pievienojot iesniegumam maksājumu kvītis, čekus un citus pierādījumus, kas apliecina ar mantojuma kārtošanu saistītos izdevumus. Bāriņtiesa izvērtēs iesniegumā norādīto informāciju un, ja būs nepieciešams, prasīs papildus paskaidrojumus, kā arī pieņems bērnu intereses prioritāri nodrošinošu lēmumu. Der atgādināt, ka visi šie izdevumi solidāri jāsedz no abu bērnu mantas.
Cita lieta – notāra pakalpojumi. Ministru kabineta “Noteikumu par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” 40. punktā paredzēts, ka 50 % likme no šo noteikumu 36. punkta 39.1. un 39.2. apakšpunktā paredzētās takses piemērojama, ja nepilngadīgie bērni manto no saviem tuvākajiem augšupējiem radiniekiem. Tātad, ja nepilngadīgais manto no sava tēva, var piemērot samazinātu notāru atlīdzības likmi.